Przejdź do głównej zawartości

Cena sprzedaży

Ceny sprzedaży w programie z linii Wapro Anywhere są obsługiwane za pomocą zaawansowanych mechanizmów przeliczeń, które wymagają odpowiedniej konfiguracji.

Program umożliwia korzystanie z wielu różnych wariantów cen sprzedaży, których nazwy i przeznaczenie są całkowicie dostosowane do potrzeb użytkownika. Przykładowo, można zdefiniować różne ceny dla hurtowych i detalicznych klientów, ceny promocyjne, ceny z uwzględnieniem kosztów montażu lub dostawy do klienta itp. Nazwy tych różnych cen sprzedaży przechowywane są w oddzielnej kartotece, która jest dostępna w menu Kartoteki | Powiązane z asortymentem | Rubryki cenowe.

Cena obowiązkowa

W trakcie definiowania nazw wariantów cenowych w produktach linii Wapro Anywhere istnieje możliwość zadeklarowania Ceny obowiązkowej. Wybranie tej opcji spowoduje, że program będzie wymagał podania tego wariantu ceny dla każdego towaru. W praktyce, jeśli prowadzimy sklep, to ceną obowiązkową może być na przykład cena detaliczna, a inne warianty cenowe (np. cena hurtowa, cena promocyjna) będą mogły być używane według potrzeb i nie będą wymagane do uzupełnienia dla każdego towaru.

Strategie cenowe względem towarów

W linii Wapro Anywhere istnieje kilka strategii powiązań towarów i ceny, które mogą być zastosowane:

1. Przez wykorzystanie kategorii asortymentowych i rubryk cenowych:

  • Przydzielanie w kartotece kategorii asortymentowych zestawu cen obowiązujących dla konkretnej kategorii towarów.
  • Przydzielenie w kartotece rubryk cenowych zestawu kategorii asortymentowych, w których obowiązywać ma konkretna rubryka cenowa.

W przypadku powyższych strategii, zawsze podawane są wartości ceny netto i brutto. Mechanizm przeliczania cen działa oczywiście i w tym przypadku. Powiązane z ceną zakupu i ceną sprzedaży są także pojęcia narzutu, marży i rabatu, które są opisane w kolejnych rozdziałach.

2. Poprzez korzystanie z funkcji indywidualizowanych strategii cenowych dla każdego towaru w kartotece asortymentów:

  • Indywidualny cennik dla grup - składa się nań lista grup kontrahentów wraz ze sposobem obliczania ceny sprzedaży (każda grupa cenowa z tej listy ma własny sposób obliczania cen). Cenę można wyliczać na dwa sposoby:
    • podając nazwę rubryki cenowej i wartość rabatu/narzutu;
    • podając konkretną wartość ceny netto i brutto.
  • Indywidualny cennik dla kontrahentów - mechanizm działa identycznie jak dla grup, z tym że dotyczy dowolnie wybranych kontrahentów.

Strategie cenowe względem kontrahentów

W linii Wapro Anywhere istnieją różne strategie cenowe względem kontrahentów, które umożliwiają elastyczną politykę cenową wobec partnerów handlowych. Poniżej spis przewidzianych w tym celu mechanizmów.

  • Możliwość podzielenia kontrahentów na tzw. grupy cenowe i przypisania każdej z nich:
    • preferowanej:
      • rubryki cenowej,
      • wartości rabatu/narzutu,
      • wyjątków od zasad ogólnych. Te ustawienia dotyczyć będą wszystkich towarów.
    • indywidualnej listy towarów, dla których ceny mają być ustalane niezależnie od obowiązujących w całym programie (każdy towar z tej listy ma własny sposób obliczania ceny). Cenę można wyliczać na dwa sposoby:
      • podając nazwę rubryki cenowej i wartość rabatu/narzutu;
      • podając konkretną wartość ceny netto i brutto.

Dostęp do tych funkcji uzyskuje się w kartotece kontrahentów (przydzielenie kontrahentowi grupy cenowej) oraz w kartotece grup cenowych (uściślenie zasad obliczania ceny sprzedaży).

  • Możliwość zdefiniowania indywidualnej listy cen:
    • Każdy kontrahent, niezależnie od przypisania go do grupy cenowej, może mieć zdefiniowaną listę dowolnie wybranych towarów, dla których obowiązują indywidualne ceny sprzedaży. Każdy towar z tej listy ma własny sposób obliczania ceny.
    • Cenę można wyliczać na dwa sposoby:
      • podając nazwę rubryki cenowej i wartość rabatu/narzutu;
      • podając konkretną wartość ceny netto i brutto.

Indywidualne ceny sprzedaży można stosować również w przypadku sprzedaży detalicznej. Dostęp do tych funkcji uzyskuje się przez kartotekę kontrahentów.

Narzut i marża handlowa

W programie istnieją dwa mechanizmy wyliczania ceny sprzedaży w zależności od preferencji użytkownika. Przyjmuje się, że cena zakupu i cena sprzedaży wiążą się z pojęciami narzutu i marży handlowej, które są definiowane w sposób następujący:

  • Narzut określa udział wartości doliczonej w cenie zakupu i jest obliczany jako:

    Narzut = (Cena sprzedaży - Cena zakupu) / Cena zakupu

  • Marża określa udział wartości doliczonej w cenie sprzedaży i jest obliczana jako:

    Marża = (Cena sprzedaży - Cena zakupu) / Cena sprzedaży

Z powyższych wzorów wynikają następujące zależności:

Cena zakupu + Narzut = Cena sprzedaży

Cena sprzedaży - Marża = Cena zakupu

W linii produktów Wapro Anywhere użytkownik może zastosować jeden z dwóch mechanizmów wyliczania ceny sprzedaży przy zmianie ceny zakupu:

  • Przeliczaj automatycznie ceny sprzedaży - zachowuje stałe wartości narzutu/marży. Oznacza to, że cena sprzedaży jest automatycznie obliczana przez dodanie do ceny zakupu stałej wartości narzutu (wyrażonej w procentach).
  • Przeliczaj automatycznie marże i narzuty - pozwala użytkownikowi na ręczne podanie wartości cen sprzedaży. Przy zmianie ceny zakupu, program przeliczy wartość marży i narzutu, ale cena sprzedaży pozostanie bez zmian.

Globalną (domyślną) wartość parametru ustawia się w konfiguracji programu, w menu Admin | Konfiguracja firmy | Artykuły. Natomiast w kartotece asortymentów można zmienić wariant przeliczeń cenowych dla konkretnego towaru.

Używane tu pojęcie średniej ceny jest traktowane jako iloraz wartości rzeczywistej przez ilość rzeczywistą:

średnia cena = wartość rzeczywista / ilość rzeczywista

Rabaty, upusty, dopłaty

W linii programów Wapro Anywhere istnieje możliwość korygowania cen sprzedaży poprzez dodatkowe wartości rabatów, upustów lub narzutów(należy zauważyć że „narzut” w tym kontekście oznacza dodatkową opłatę doliczaną do towaru, a nie wartość wiążącą cenę zakupu i sprzedaży, por. rozdział „Narzut i marża handlowa”). Wartości te mogą być wyrażane jako procenty lub kwoty i można je stosować na kilka różnych poziomów:

  • Indywidualny cennik dla grup cenowych kontrahentów:

    W kartotece kontrahentów można przypisać każdej grupie cenowej jedną z cen sprzedaży zdefiniowanych w Cenniku sprzedaży. Podczas sprzedaży program automatycznie proponuje wybrany wariant cenowy na dokumencie płatności, a użytkownik ma możliwość zmiany tej ceny.

  • Indywidualny cennik dla konkretnego kontrahenta:

    Podobnie jak w przypadku grup cenowych, w kartotece kontrahentów można przypisać indywidualne ceny sprzedaży dla każdego kontrahenta. Program proponuje wybrany wariant cenowy podczas sprzedaży, a użytkownik może zmienić tę cenę na dokumencie płatności.

  • Stały upust od całej kwoty na fakturze (rachunku):

    Każdemu odbiorcy można przypisać stały upust procentowy od całej kwoty na fakturze. Ta funkcja jest dostępna w kartotece kontrahentów.

  • Rabat / Narzut na dokumencie:

    Podczas wystawiania dokumentu handlowego (np. faktury VAT, rachunku) użytkownik może podać wartość rabatu (upustu) lub dodatkowego narzutu (z odpowiednim znakiem - lub +). Zmiana ceny sprzedaży może w tym przypadku dotyczyć:

    • całej faktury - wykonuje się ją w nagłówku dokumentu handlowego, zaś wartość korekty zostanie odnotowana w pozycjach dokumentu w polu R/N 2;
    • tylko wybranych pozycji dokumentu - należy podać przy tworzeniu specyfikacji towarowej (w oknie, w którym wyszczególnia się ilość towaru). Dla rozróżnienia wartość indywidualnego rabatu jest zapisywana w polu R/N 1.

Wartości rabatów i narzutów mogą być wyrażane w programie jako procenty lub kwoty. W różnych miejscach programu, w których użytkownik może udzielić rabatu, znajduje się klawisz ekranowy R, który otwiera okno kalkulacji narzutów i rabatów. Po wpisaniu jednej wartości program automatycznie wylicza pozostałe.

Aktualizacja cen sprzedaży w dokumentach

Jeśli w programie ręcznie zmieniono domyślne ceny sprzedaży (rozchodu) podczas wystawianiu dokumentu, to istnieje prosty sposób zamiany cen umownych w dokumencie na ceny pobrane z Cennika sprzedaży. Funkcja aktualizacji cen sprzedaży (rozchodu) może być stosowana w przypadku:

  • dokumentów handlowych sprzedaży (faktur sprzedaży),
  • dokumentów magazynowych rozchodu,
  • zamówień od odbiorcy.

Aby skorzystać z funkcji aktualizacji cen sprzedaży w programach linii Wapro Anywhere, należy wejść do rejestrów dokumentów (rejestr dokumentów handlowych, magazynowych lub zamówień) i użyć kombinacji klawiszy Ctrl+F2. Ta kombinacja otworzy edycję wybranego dokumentu (tak jak po naciśnięciu klawisza F2), jednocześnie aktualizując wszystkie umowne ceny towarów w specyfikacji na aktualne ceny sprzedaży z obowiązującego Cennika. Przed dokonaniem aktualizacji w przypadku dokumentów magazynowych i handlowych, pojawi się prośba o potwierdzenie. Po zatwierdzeniu dokumentu klawiszem F10 zmiany cen zostaną trwale wprowadzone do dokumentu.

Warto wiedzieć

Funkcja nie działa na dokumentach przychodowych oraz dokumentach zablokowanych, zaksięgowanych, a także dokumentach korekt.