Przejdź do głównej zawartości

Pola dodatkowe

W linii Wapro Anywhere, podobnie jak w programie Wapro Mag, istnieje możliwość dodawania własnych pól, które przechowują dodatkowe informacje o towarach, kontrahentach itp. Pola te umożliwiają zapisywanie różnorodnych danych, takich jak kolor towaru, rozmiar, specyfikacja techniczna itp. Pola te mogą być również wykorzystane do odnotowania takich informacji, jak czas i sposób doręczenia towaru w firmach spedycyjnych. Istotną różnicą między tymi polami a zwykłymi polami tekstowymi, np. polem "Uwagi", jest to, że pola dodatkowe mogą być wykorzystane w mechanizmach filtrowania, wyszukiwania i sortowania. Dzięki temu są one przydatne przy tworzeniu zestawień w generatorze Crystal Reports lub w wewnętrznym kreatorze zestawień Wapro Anywhere. Zwykłe pola tekstowe natomiast są jedynie notatkami, do których program nie ma dostępu, przypominającym elektroniczne wersje samoprzylepnych karteczek Post-It.

Funkcja definiowania pól dodatkowych dostępna jest w menu Admin | Definicje | Pola dodatkowe.

Z każdą pozycją w kartotece może być powiązanych maksymalnie 10 pól dodatkowych, które można niezależnie definiować. Użytkownik ma możliwość aktywowania i deaktywowania tych pól według własnych potrzeb. Każda taka operacja powoduje zmianę widoku w bazie danych na serwerze SQL. Składnia perspektywy ma postać: PD_nazwa_obiektu.

Okno definiowania pól dodatkowych podzielone jest na dwie części:

  1. Z lewej stronie znajdują się nazwy grup pól wraz z opisującymi je kodami. Po wskazaniu odpowiedniej grupy na liście i naciśnięciu klawisza Shift+F2 wyświetlany jest formularz umożliwiający wprowadzenie definicji pól dla danej grupy.
  2. Z prawej strony znajduje się okno definiowania pól dodatkowych. Można zmieniać kolejność pól na liście za pomocą odpowiednich przycisków ekranowych (przesunięcie w górę i w dół). Aby uzyskać dostęp do okna dialogowego definicji pola, należy nacisnąć klawisz F2.

Definicja pola dodatkowego składa się z następujących parametrów:

  • Dot. aktywności pola - określa, czy pole jest widoczne w formularzu i czy można wprowadzać w nim dane.
  • Nazwa pola - określa jak wyświetlane będą informacje w kartotece (jest to informacja dla przeglądarek w programie; w fizycznej tabeli kolumna dla określonego pola ciągle ma postać Pole1,Pole2 itp.).
  • Typ danych - dostępne opcje: tekst, liczba całkowita, liczba dziesiętna, data.
  • Format pola - aby uniknąć problemów z działaniem funkcji zaleca się stosowanie domyślnych wartości formatowania danych.
    Podpowiedź

    Jednym z specjalnych formatów danych jest hiperłącze, które umożliwia wyświetlenie pola w postaci dedykowanej ikony na formularzu. Po kliknięciu ikony uruchamiany jest wbudowany pulpit informacyjny, do którego przekazywana jest zawartość pola. Dzięki temu można np. wprowadzić adres URL śledzenia przesyłki w zamówieniach lub specyfikacji towaru. Po kliknięciu w ikonę uruchamia się pulpit informacyjny ze wskazanym adresem.

  • Kolejność na liście- kolejność pól można zmienić za pomocą strzałek w liście.
  • Rodzaj wprowadzania danych - wartością pola może być:
    • Pole wpisywane - wartość wprowadzana ręcznie z klawiatury;
    • Pole ze słownika - program pozwala tworzyć dodatkowe słowniki, które można powiązać z polami; użytkownik wybiera wartość z predefiniowanego słownika, który może być w trakcie pracy rozbudowywany;
    • Pole z listy edytowalnej - pole wybierane z listy, która może być w trakcie pracy z programem edytowana i rozbudowywana o nowe wartości;
    • Pole z listy nieedytowalnej - pole pobierane z listy, która jest stała, nowe wartości mogą być do niej dodane tylko w definicji pól;
      Podpowiedź

      Pola w listach rozdzielane są znakiem pionowej kreski " | ".

    • Pole wyliczane i zwracane funkcją SQL - wartość tego pola nie jest wyświetlana na globalnych listach, widoczna jest dopiero po wybraniu elementu, którego pole dotyczy;
      Warto wiedzieć

      Podczas definiowania pól wyliczanych za pomocą funkcji SQL, na zakładce Parametry funkcji SQL, należy wprowadzić nazwę funkcji w postaci: schemat.nazwa_funkcji. Na przykład dbo.PodajObrotKontrahenta. Jeśli funkcja jako parametr przyjmuje Identyfikator obiektu, który ma być uwzględniony podczas uruchamiania funkcji (np. identyfikator artykułu, identyfikator kontrahenta, identyfikator dokumentu), należy zaznaczyć opcję: Identyfikator obiektu.

  • Pole dot. wymagań wprowadzenia wartości.
  • Wartość domyślna pola.
  • Brak możliwości edycji na formularzu - pole tylko do odczytu, wartość może być uzupełniona np. z poziomu gniazda rozszerzeń.