Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop?
Aby poprawnie wyliczyć ekwiwalent za urlop, należy dokładnie przeanalizować wprowadzone dane. Są one kluczowe dla ustalenia właściwej kwoty na listach płac, co jest szczególnie ważne w przypadku pracownika odchodzącego z firmy. Precyzyjne obliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy gwarantuje zgodność z przepisami prawa pracy oraz zabezpiecza przed ewentualnymi nieprawidłowościami. Jest to istotny element finalizujący współpracę z pracownikiem.
Dane te wprowadza się w widoku Kartoteki | Kartoteki osobowe | Inne dane
, po przejściu do opcji Dane powiększające wynagrodz.|Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
.
W wyświetlonym oknie wprowadź wymagane informacje.
Uzupełnij dane w polach:
- okres rozliczeniowy - miesiąc i rok nabycia prawa do ekwiwalentu (tzn. ostatni miesiąc zatrudnienia pracownika),
- ilość dni do ekwiwalentu - liczba dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego,
- ilość godzin do ekwiwalentu - liczba godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, za które należy się ekwiwalent,
- wymiar godz. do ekwiwalentu (dzienny) - służy do prawidłowego wyliczenia stawki za 1 godzinę niewykorzystanego urlopu. Dla pracownika z przypisanym standardowym kalendarzem (średnio 8-godzinnym w ramach pełnego etatu) wpisz 8 lub 0 (system przyjmie domyślnie 8). Są jednak grupy pracownicze, które mają odmienny kalendarz, np. „biały personel” służby zdrowia, który pracuje po 7 godz. 35 min. dziennie (co odpowiada wartości 7.59) lub grupy niepełnosprawnych, pracujące np. po 6 czy 5 godz. dziennie. W takim przypadku w polu należy wpisać odpowiednią dla danej grupy wartość. Jest to wartość podana w pełnych godzinach (z częścią dziesiętną określającą minuty, jeżeli to konieczne. Wylicza się ją jako ułamek: minuty/60). Np. 7 godz. 35 min. odpowiada wartość 7.59; 7 godz. 30 min. odpowiada wartość 7.50 itd.
Wiele wątpliwości budzi ustalenie ekwiwalentu dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Brak odrębnego zapisu dla tej grupy pracowniczej powoduje, że pojawiły się wątpliwości w interpretacji przepisu i w konsekwencji znaczne różnice w wyliczeniach. Departament Prawa Pracy MGiP wyraża pogląd, że przy obliczeniach ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy dla tej grupy pracowników można przyjąć, że przeciętna liczba dni roboczych w miesiącu (czyli współczynnik do ekwiwalentu), jest proporcjonalna do czasu pracy określonego w umowie. Zatem, w przypadku niepełnoetatowców w polu: Wymiar godz. do ekwiwalentu (dzienny) należy wpisać wartość, uwzględniając współczynnik etatu, a więc np. 4 (dla 1/2 etatu, jeśli standardowo pełny etat to 8 godz.), 3.29 (dla 1/2 etatu, jeśli pełny etat to 7 godz. 35 min., co odpowiada wartości 7.59) itd.
Po zmianie przepisów rozporządzenia urlopowego (Dz.U. z 2009 r. Nr 174 poz.1353), które m.in. sprecyzowało sposób ustalania współczynnika do ekwiwalentu dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, w polu: wymiar godz. do ekwiwalentu (dzienny) należy wpisać wartość odpowiadającą pełnemu etatowi, np. 8 lub 0 (jeśli standardowo pełny etat to 8 godz.), 7.59 (jeśli pełny etat to 7 godz. 35 min.), 6 (jeśli pełny etat to 6 godz.) itd. Współczynnik etatu jest już bowiem uwzględniony w algorytmie liczącym.
Wypłata ekwiwalentu w następnym miesiącu po zwolnieniu
Zdarzają się sytuacje, kiedy ekwiwalent za urlop wypłacany jest w miesiącu następnym po miesiącu zwolnienia. Aby system mógł go naliczyć ważne jest, żeby w kartotece pracownika Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
wprowadzony okres rozliczeniowy pokrywał się z miesiącem zwolnienia. Podczas wprowadzania pracownika na listę płac system poinformuje, że dany pracownik nie spełnia kryterium wprowadzania i zapyta, czy mimo to go dodać. Należy odpowiedzieć twierdząco.
Rozliczenie ekwiwalentu
Ekwiwalent za urlop należy naliczać na liście podstawowej. Tylko ten typ listy płac pozwala na kontrolę, czy ekwiwalent już wypłacono. Podczas zamykania listy system automatycznie rejestruje w kartotece pracownika Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
numer listy, na której ekwiwalent był naliczony i zaznacza, że został wypłacony. Pozwala to uniknąć powtórnego naliczenia ekwiwalentu za ten sam okres.
Potrzebujesz pomocy w pracy z programem?
- Szkolenia zdalne - sprawdź, czy w najbliższym terminie możesz zapisać się na szkolenie,
- Webinaria - nie musisz wychodzić z domu, to my przyjdziemy do Ciebie i wskażemy rozwiązanie,
- Usługi wsparcia - napisz, zadzwoń i zamów usługę,
- Menedżer radzi - sprawdź, co radzą eksperci.
Dowiedz się więcej
- Najczęstsze pytania i odpowiedzi - masz pytanie? Tutaj znajdziesz na nie odpowiedź:
- Filmy instruktażowe - sprawdź, które zagadnienia objaśnili nasi eksperci na filmach,
- Biuletyn HR - przeczytaj biuletyn i zapoznaj się z najnowszymi zagadnieniami płacowo-kadrowymi,
- Blog - sprawdź, czy na blogu nie pojawił się nowy artykuł eksperta HR.