Zastrzeżenia dotyczące korzystania z drukarki fiskalnej
Aby być w zgodzie z przepisami skarbowymi oraz długo i bezawaryjnie korzystać z drukarki fiskalnej przestrzegaj następujących zasad:
- Użytkownikowi nie wolno korzystać z drukarki fiskalnej bez jej zarejestrowania w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca pracy drukarki. Bez rejestracji można korzystać z drukarki fiskalnej w trybie szkolenia.
- Jeżeli zarejestrowano drukarkę fiskalną, to wszystkie obroty w danym punkcie sprzedaży należy rejestrować paragonami drukowanymi na tej drukarce (z wyłączeniem sprzedaży rejestrowanej za pomocą faktur VAT).
- Nie wolno sprzedawać drukarki przed jej wyrejestrowaniem. Sprzedaż może nastąpić tylko do producenta. Przed sprzedażą należy wydrukować raport okresowy za cały czas eksploatacji drukarki w obecności pracownika serwisu i urzędnika skarbowego.
- Jeżeli numer NIP ulega zmianie, należy postępować, jak w punkcie powyżej.
- Nie wolno naruszać plomb. Do napraw drukarki należy wezwać tylko serwis uprawniony. Pamiętaj, aby serwisant okazał stosowną legitymację i wpisał do książki serwisowej dane związane z interwencją.
- Jeżeli zmianie ulegnie nazwa firmy lub adres, można poprosić serwis o zmianę ustawienia tych danych w drukarce. Dane te są automatycznie drukowane na wszystkich paragonach.
- Na koniec każdej doby, w której prowadzono sprzedaż, należy wykonać raport fiskalny dobowy.
- Taśmy kontrolne należy przechowywać przez okres 5 lat.
- Jeżeli wskutek wielokrotnych zmian asortymentu towarów pamięć nazw towarów i właściwych im stawek VAT jest przepełniona, można poprosić serwis o wyzerowanie listy towarowej i rejestrować towary od nowa. Fakt ten będzie zarejestrowany w książce serwisowej.
- Wielkość stawek podatku wprowadza się dla indeksów A, B, C, D (E, F) i przyporządkowuje się im określone stopy procentowe, np. A = 23%, B = 8%, C = 0%, D = rezerwa.
- Stawkę VAT dla określonego towaru można zmieniać, zwiększać lub zmniejszać. Jeżeli jednak chociaż raz zmniejszono stawkę dla określonego towaru, to nie będzie go można dla tego towaru zwiększyć.
- W drukarce musi być założony papier i niezniszczona taśma barwiąca (dotyczy drukarek z głowicą igłową). Używaj tylko materiałów eksploatacyjnych określonych przez producenta.
- Zasilanie może odbywać się tylko z gniazda zasilającego (sieciowego) ze sprawnym bolcem uziemiającym, najlepiej ze wspólnej listwy z komputerem. Sieć zasilająca powinna być stabilna, w zakresie - 15% do + 10%, a obwód sieciowy zabezpieczony bezpiecznikiem nie większym niż 16A. Jeżeli w okolicy jest gorsze zasilanie, zainstaluj UPS.
- Nie odkręcaj żadnych śrub w drukarce, chroń ją od wstrząsów (upadków) i gorąca (np. słońca długo świecącego bezpośrednio na drukarkę).
- Przewód zasilający i kabel danych do drukarki nie powinny być napięte, szarpane i uszkadzane (np. deptane).
- Ewentualne uszkodzenia zgłaszaj natychmiast do serwisu, z którym masz zawartą umowę.
- Nie dopuszczaj osób nieodpowiedzialnych do posługiwania się drukarką. Pamiętaj, że od każdej kwoty którą drukarka fiskalna zarejestruje, będziesz musiał odprowadzić podatek.
- Pamięć dobowa i zegar drukarki w czasie gdy nie jest ona zasilana, są podtrzymywane ze specjalnej długowiecznej baterii o pojemności wystarczającej przeciętnie na ponad 6 lat pracy, czyli cały okres eksploatacji drukarki.