Przejdź do głównej zawartości

Główne okno modułu e-Deklaracje

Zakładka - e-Deklaracje

Główne okno programu składa się z dwóch sekcji:

  • Drzewo filtrowania/wyboru - gałęzie drzewa wyboru reprezentują status deklaracji. Na każdym etapie przetwarzania deklaracji w module e-Deklaracji otrzymują one odpowiedni status. Wskazując wybraną gałąź drzewa wyboru, na liście po prawej stronie widoczne są deklaracje o wybranym statusie.
  • Lista deklaracji - lista deklaracji składa się z kolumn danych charakterystycznych dla deklaracji. Wyświetlany zestaw deklaracji zależny jest od wyboru dokonanego na drzewie filtra.

Układ kolumn listy deklaracji, sortowanie, grupowanie, filtrowanie

Lista deklaracji została wyposażona w bardzo bogaty zestaw narzędzi służący do porządkowania, filtrowania i prezentowania danych.

Kolejność wyświetlanych kolumn

Kolejność wyświetlanych kolumn można dowolnie zmieniać. Wystarczy za pomocą myszki przeciągnąć nagłówek danej kolumny na inną wybraną pozycję. Na poniższym widoku zaprezentowano domyślny układ kolumn oraz przykładowy, inny układ.

Domyślny układ kolumn: Domyślny układ kolumn

Układ kolumn zdefiniowany przez użytkownika: Układ kolumn użytkownika

Sortowanie

Moduł e-Deklaracji służy do wysyłania wszystkich deklaracji podatkowych wystawianych przez system zarządzania firmą Asseco Wapro, w związku z tym na liście bardzo często pojawiają się wymieszane deklaracje różnego typu. Kolejnym sposobem porządkowania listy jest sortowanie. Po załadowaniu modułu e-Deklaracje, deklaracje ustawione są w kolejności pobierania. Aby posortować deklaracje, wystarczy "kliknąć" myszą nagłówek wybranej kolumny. Deklaracje natychmiast zostaną uporządkowane, kolejne "kliknięcie" odwraca porządek sortowania.

Kolumna rok - sortowanie rosnąco:

Kolumna rok - sortowanie rosnąco

Kolumna rok - sortowanie malejąco:

Kolumna rok - sortowanie malejąco

Po sortowaniu kolumny, w jej nagłówku pojawia się niewielka ikonka wskazująca porządek sortowania:

  • Ikona - porządek malejący - porządek malejący;
  • Ikona - porządek rosnący - porządek rosnący;

Grupowanie deklaracji

Kolejnym narzędziem porządkowania jest grupowanie listy wg ustalonego kryterium. Lista może być grupowana według wartości dowolnej liczby kolumn. Aby pogrupować listę należy za pomocą myszki przeciągnąć kolejno nagłówki kolumny nad czoło tabeli (w miejsce z opisem Przeciągnij tutaj nagłówek tabeli, jeśli ma ona być podstawą grupowania), w kolejności od najistotniejszego, do najmniej istotnego poziomu. Poniżej przykładowo pogrupowana lista. Bezpośrednio po grupowaniu wyświetlane są tylko nagłówki najwyższego w hierarchii poziomu grupowania.

Grupowanie deklaracji

Aby rozwinąć kolejne poziomy grupowania listy należy klikać ikonkę: Ikona - rozwiń grupę, natomiast aby je zwinąć, należy kliknąć ikonkę: Ikona - zwiń grupę, w wierszach wybranego poziomu grupowania.

Grupowanie deklaracji - grupa rozwinięta

Filtrowanie

Wyżej opisane narzędzia przeznaczone były do uporządkowania wyświetlanych danych. W przypadku kiedy moduł e-Deklaracji zawiera bardzo dużo zarejestrowanych deklaracji różnego typu, bardzo ważna staje się możliwość ograniczania wyświetlanych deklaracji na liście. Filtrowanie w takich przypadkach jest niezbędnym narzędziem w wyszukiwaniu danych.

Aby filtrować zestaw deklaracji wg wartości jakiejś kolumny, należy kliknąć w nagłówek kolumny, pojawi się na nim ikonka Ikona - filtr. Po jej przyciśnięciu zostanie rozwinięta lista opcji kryteriów wyboru. Poniżej przykładowa lista opcji.

Filtrowanie - menu filtra

Lista składa się z dwóch grup opcji:

  • Puste - po wybraniu tej opcji, wyświetlone zostaną deklaracje, które w polu Rok nie mają wprowadzonej wartości;
  • Niepuste - po wybraniu tej opcji, wyświetlone zostaną deklaracje, które w polu Rok mają wprowadzoną dowolną wartość;
  • Lista wartości kolumny - po wybraniu dowolnego roku, wyświetlone zostaną deklaracje z wybranego roku;
  • Niestandardowe - wybranie tej opcji, na ekranie zostanie wyświetlona formatka umożliwiająca tworzenie złożonych kryteriów filtrowania.

Po zastosowaniu dowolnego filtra na liście deklaracji, w jej dolnej części pojawia się belka filtra. Poniżej przykładowa lista deklaracji z zastosowanym filtrem Rok = "2011".

Filtr - przykład

Po zastosowaniu filtra, w dolnej części listy pojawia się belka, na której widoczne jest wybrane kryterium wyboru, pole opcji wyboru umożliwiające włączanie i wyłączanie filtra oraz dwa przyciski:

  • krzyżyk po lewej stronie - umożliwiający usunięcie filtra;

  • przycisk Edytuj filtr - wyświetlający na ekranie formatkę umożliwiającą zmianę ustawień filtra.

    Podpowiedź

    Listę deklaracji można filtrować, tworząc kryterium wyboru z wartości dowolnej ilości kolumn. W tym celu należy kolejno tworzyć warunki wyboru dla każdej kolumny oddzielnie.

Złożony warunek wyboru (opcja "Niestandardowe")

Po wybraniu z listy filtrowania opcji Niestandardowe na ekranie pojawi się formatka umożliwiająca zdefiniowanie takiego kryterium. Poniżej zaprezentowana jest przykładowa formatka z rozwiniętą listą możliwych do wykorzystania operatorów relacji.

Filtr niestandardowy

Większość z widocznych pozycji listy nie wymaga wyjaśnień, ale na uwagę zasługuje pozycja Podobne do oraz Niepodobne do. Jest ona bardzo przydatna na przykład w wyszukiwaniu danych z pól zawierających dane typu tekstowego, takich jak "Płatnik", "Podatnik", czy z pól adresowych. Wybierając tę opcję w tworzonym warunku filtra, w polu wartości należy wpisać wzorzec, po którym będą wyszukane deklaracje. Wzorzec możemy utworzyć wykorzystując do tego celu znaki globalne:

  • % (procent) - oznaczający dowolne znaki - zastęouje jeden lub wiele znaków:
  • _ (znak podkreślenia) - oznaczający dowolny jeden znak.

Przykłady użycia:

  • 'ka%' - szukamy ciągu tekstowego zaczynającego się od "ka", pozostałe litery są dowolne;
  • '%ka' - szukamy ciągu tekstowego zaczynającego się od dowolnych liter, a kończącego się "ka";
  • '_ka%' - szukamy ciągu tekstowego dowolnej długości, zawierającego "ka" odpowiednio jako druga i trzecia litera;

Przykład tworzenia złożonego filtra:

Uwaga

Poniższy przykład nie ma nic wspólnego z rzeczywistą sytuacją, a końcowy efekt można uzyskać prostszą metodą. Przykład ma na celu zaprezentowanie możliwości filtrowania listy deklaracji.

Budowanie naszego przykładowego filtra rozpoczniemy od wybrania deklaracji z okresu ograniczonego wybranym przedziałem lat. W tym celu należy utworzyć kryterium wyboru w kolumnie Rok. Definicję filtra prezentuje poniższy obraz.

Filtr niestandardowy - tworzenie warunku

Po przyciśnięciu na formatce przycisku OK, uzyskujemy zawężoną listę deklaracji.

Filtr niestandardowy - zawężona lista

Aby wybrać deklaracje płatnika, którego nazwa rozpoczyna się od liter "solid" budujemy kolejną część kryterium wyboru opartą o pole Płatnik.

Filtr niestandardowy - dodawanie kolejnych warunków

Po przyciśnięciu na formatce przycisku OK, uzyskujemy zawężoną listę deklaracji.

Filtr niestandardowy - wynik kolejnego zawężenia listy

Pamiętając, że poszukiwana przez nas deklaracja dotyczyła podatnika, którego nazwisko rozpoczynało się od liter "ziel", tworzymy kolejną część warunku wyszukiwania, budując filtr, tym razem na kolumnie Podatnik.

Filtr niestandardowy - dodawanie kolejnych warunków

Po przyciśnięciu na formatce przycisku OK, uzyskujemy zawężoną listę deklaracji.

Filtr niestandardowy - wynik kolejnego zawężenia listy

Na zakończenie, do końcowego zawężenia listy wyświetlonych deklaracji, wykorzystamy możliwości edycji zbudowanego do tej pory filtra. Po przyciśnięciu na belce filtra, przycisku Edytuj filtr, na ekranie pojawi się poniższa formatka:

Filtr niestandardowy - kreator filtra

Na formatce dokonano rozszerzenia warunku wyszukiwania po polu Podatnik, po przyciśnięciu na formatce przycisku OK, uzyskujemy zawężoną listę deklaracji.

Filtr niestandardowy - lista zawężona do jednego wiersza

Podpowiedź

Aby usunąć filtr, należy przycisnąć przycisk X, widoczny na powyższym obrazie, w lewym dolnym rogu na belce filtra.