Uprawnienia
Użytkownicy
Każdą pozycję listy użytkowników opisują następujące pola:
- Informacje podstawowe
- Identyfikator - mogą być to np. inicjały użytkownika. Program rozpoznaje użytkownika na podstawie pary: jawnego identyfikatora i tajnego hasła, w związku z czym kilka osób może mieć jednakowe hasła bez szkody dla bezpieczeństwa systemu.
- Hasło - musi się składać z min. 4 znaków.
- Nazwisko i imię użytkownika.
- Zapisy o aktywności - funkcja dostępna tylko w wariancie Prestiż Wapro Anywhere. Na życzenie administratora systemu program może rejestrować w specjalnym pliku, tzw. logu, czynności wykonywane przez użytkowników. Do przeglądania zapisów służy funkcja
Admin | Aktywność użytkowników
. Natomiast w tym miejscu określa się, jakiego typu czynności będą rejestrowane. Przewidziano następujące scenariusze zapisu aktywności:- Dodawanie, modyfikacja i usuwanie - oznacza śledzenie wszystkich operacji wykonywanych przez użytkownika.
- Tylko dodawanie i modyfikacja.
- Tylko usuwanie - odnotowywane będą tylko operacje usuwania danych z systemu.
- Brak zapisu o aktywności - działania użytkownika nie są rejestrowane. Opcja ma zastosowanie, gdy całkowicie ufamy naszym pracownikom albo gdy nie ma dość wolnego miejsca na dysku na zapis logu.
Grupy użytkowników
Uprawnienia w systemach linii Wapro Anywhere przypisywane są do grupy użytkowników. Każdy użytkownik może należeć jednocześnie do wielu grup, ale ważne jest, że program nie korzysta z mechanizmu "uprawnień efektywnych". Oznacza to, że jeśli użytkownik jest członkiem jednej grupy, która ma dane uprawnienie, i jednocześnie jest członkiem innej grupy, która nie ma tego uprawnienia, to użytkownik wciąż posiada to uprawnienie.
W oknie definicji grupy użytkownik powinien wprowadzić nazwę grupy.
Opcja Historia uprawnień pozwala na przywrócenie uprawnień do stanu sprzed dokonanych zmian na wskazany dzień. Dzięki temu administrator może cofnąć lub przywrócić uprawnienia do określonej daty, co może być szczególnie przydatne w przypadku popełnienia błędów lub konieczności przywrócenia wcześniejszych uprawnień.
Jak nadawać uprawnienia w Wapro Anywhere?
Prawa użytkowników w systemie linii Wapro Anywhere
Program rozróżnia poniższe rodzaje praw:
- Prawo do wykonywania czynności - podział czynności pokrywa się ściśle z menu programu; jest zorganizowany w postaci drzewa, którego gałęzie są oznaczane ikoną żółtego klucza i noszą nazwy kolejnych funkcji menu Wapro: Magazyn, Operacje handlowe, Raporty, itd. Większość gałęzi można rozwinąć — analogicznie do gałęzi folderów w Eksploratorze Windows — wówczas prezentowany jest zestaw operacji wykonalnych w danym miejscu, np.: Dodawanie nowej pozycji, Poprawianie istniejącej, Kasowanie, Przeglądanie, Drukowanie, itd. Każda operacja w tym drzewie może być dozwolona bezwarunkowo, dozwolona warunkowo (z ograniczeniami), lub zabroniona. Proces nadawania uprawnień jest opisany w kolejnym rozdziale.
- Prawo do raportów - tutaj użytkownik otrzymuje prawo do generowania, przeglądania i drukowania raportów, oddzielnie od pozostałych uprawnień związanych z czynnościami. Twórcy programu, mając na uwadze mechanizmy definiowania przez użytkownika raportów, zdecydowali się wyodrębnić dostęp do narzędzi analizy danych w osobną kategorię, dostępną za pośrednictwem klawisza ekranowego Raporty.
- Prawo do zasobów - zasobami w programie są dane, np. w przypadku magazynów, za zasób uznawana jest lista nazw magazynów. Użytkownik może mieć uprawnienia do wykonywania różnych czynności w odniesieniu do konkretnych zasobów. Podobnie jak w przypadku funkcji, lista zasobów jest prezentowana graficznie jako rozwijalne drzewo, gdzie zasoby są oznaczone symbolem żółtego katalogu (analogicznie do Eksploratora Windows). Obsługa listy zasobów odbywa się przy użyciu tych samych klawiszy co w przypadku czynności.
Zarządzanie uprawnieniami
W domyślnej konfiguracji programu wszystkie prawa i zasoby są dostępne dla użytkowników. Do zarządzania tymi prawami potrzebne są dwa zestawy informacji:
- Grupy uprawnień: zbiór praw zapisanych pod własną nazwą, reprezentujący profil użytkownika określający jego funkcję w firmie, np. Magazynier, Kasjer, Sprzedawca, Księgowy itp. Każdej grupie uprawnień użytkownik przydziela zestaw konkretnych uprawnień do wykonywania czynności i dostępu do danych. Proces przypisywania uprawnień jest opisany w kolejnym rozdziale.
- Lista użytkowników programu: program identyfikuje pracowników na podstawie pary: tajnego hasła i jawnego identyfikatora użytkownika, podawanych przy uruchamianiu aplikacji.
Zarządzanie uprawnieniami odbywa się poprzez kojarzenie ze sobą tych elementów na dwa sposoby:
- Przypisanie użytkowników do konkretnej Grupy uprawnień: można to zrobić w oknie zakładki Grupy. Tworzymy w ten sposób np. listę pracowników magazynowych, którzy otrzymują te same uprawnienia.
- Przypisanie konkretnego użytkownika do kilku wybranych Grup uprawnień: można to zrobić w oknie zakładki Użytkownicy. Użytkownik będzie dysponuje uprawnieniami do wszystkich grup, do których został przypisany. Przykładowo, pracownik działu sprzedaży może mieć prawo do wystawiania faktur i zarządzania kasą, jeśli zostanie przypisany do grup "Sprzedawca" i "Kasjer".
Obsługa powyższych okien odbywa się w następujący sposób:
- W górnej części okna należy wskazać jedną z opcji na liście:
- użytkownik — w zakładce
Użytkownicy
, - grupa uprawnień — w zakładce
Grupy
.
- użytkownik — w zakładce
- W dwóch okienkach poniżej wyświetlane są:
- z lewej strony wszystkie dostępne elementy w zależności od kontekstu: grupy uprawnień lub użytkownicy;
- w prawym okienku lista elementów przypisanych.
- Do przenoszenia użytkowników wykorzystuje się przyciski:
>>
— dodawanie elementu, oraz<<
— wycofanie z listy.
Zmiany w uprawnieniach będą obowiązywać od następnego uruchomienia programu. Aby skorzystać z nowych praw, użytkownik musi ponownie zalogować się do programu, o czym zostanie poinformowany za pomocą odpowiedniego komunikatu.
Przydzielanie i odbieranie uprawnień w grupie
Przydzielanie i odbieranie uprawnień w grupie w systemach Wapro Anywhere jest opisany krok po kroku:
- Po uruchomieniu funkcji
Admin | Uprawnienia użytkowników
, przechodzimy do zakładki Grupy. - Wybieramy właściwą nazwę grupy z listy lub dodajemy nową pozycję, a następnie naciskamy klawisz ekranowy
Uprawnienia
. - Otworzy się nowe okno, zawierające drzewo uprawnień do wykonywania czynności (operacji) i dostępu do zasobów. Czynności są oznaczane na drzewie uprawnień ikoną żółtego klucza, zaś zasoby symbolem żółtego katalogu, analogicznie do Eksploratora Windows.
- Po prawej stronie listy uprawnień znajduje się ramka umożliwiająca zmianę sposobu dostępu do konkretnej pozycji z drzewa uprawnień.
W Wapro Anywhere dostęp do konkretnego uprawnienia może być realizowany na trzy sposoby, przy czym w zależności od wybranego wariantu zmienia się odpowiednio ikona symbolizująca to uprawnienie:
- Pełny dostęp - wartość domyślna dla wszystkich uprawnień przy tworzeniu nowej grupy uprawnień.
- Brak dostępu - oznacza, że użytkownik nie ma możliwości wykonywania danej czynności i dostępu do zasobów.
- Dostęp warunkowy - opcja jest dostępna tylko dla niektórych uprawnień i pozwala na precyzyjne określenie rodzaju zasobów, do których użytkownik będzie miał dostęp. Poniżej wyświetlana jest dodatkowa ramka zawierająca, w zależności od kontekstu, listę magazynów, w których użytkownik może wykonywać daną czynność. Do zmiany służą przyciski ekranowe
Dostęp
iBrak dostępu
.
W przypadku niektórych operacji wykonywanych na dokumentach wyświetlane są ponadto:
- przycisk ekranowy
Dostęp warunkowy
- na określenie, do jakich typów dokumentów (wyróżnianych sygnaturami) użytkownik będzie miał dostęp. Ustawienia będą obowiązywały tylko w obrębie wybranego magazynu. Zmiana dostępu jest również realizowana za pomocą przycisków:Dostęp
iBrak dostępu
. - opcja Dostęp tylko do dokumentów wystawionych przez siebie - gdy jest zaznaczona, użytkownik nie będzie miał możliwości działania na dokumentach wystawionych przez innych pracowników z tej samej grupy uprawnień.
Każdej grupie uprawnień administrator systemu przypisuje zestaw konkretnych uprawnień, które określają, jakie czynności i dostępy są dostępne dla poszczególnych profili użytkowników w systemie. Przy tworzeniu nowej grupy, użyteczna jest funkcja kopiowania uprawnień z już istniejącej grupy. Kopiowanie odbywa się zawsze do grupy wskazanej kursorem na liście.
- Kopiowanie uprawnień można wykonać przechodząc do funkcji
Admin | Uprawnienia
, a następnie do zakładki Grupy. - W tym miejscu należy wskazać na liście nazwę definiowanej grupy.
- Po naciśnięciu klawisza
Ctrl+K
- Kopiuj uprawnienia - należy wybrać z listy nazwę grupy źródłowej, której ustawienia chcemy skopiować. - Ewentualnie można też skopiować prawo do generowania raportów.
Uprawnienia po skopiowaniu można dowolnie modyfikować.
W programie przewidziano również możliwość kopiowania uprawnień między dwiema grupami z automatyczną podmianą magazynu, którego dotyczą te uprawnienia. Oba magazyny — dotychczasowy i nowy — wybiera się z listy po uaktywnieniu zakładki Zaawansowane w funkcji Kopia uprawnień.
W oknie Grup użytkowników dostępne jest podręczne menu kontekstowe, które można uruchomić, klikając prawym klawiszem myszy w dowolnym miejscu na obszarze listy. Menu to zawiera podstawowe operacje edycyjne, takie jak:
- dodawanie, poprawianie i usuwanie pozycji;
- nadawanie uprawnień;
- powielanie zestawu przydzielonych uprawnień;
- nadawanie uprawnień do raportów.
Szczegółowe opisy działania tych funkcji można znaleźć w innych częściach niniejszej instrukcji.
Uprawnienia do operacji dodatkowych oraz tabel dodatkowych
Administrator może również ograniczyć użytkownikom dostęp do wybranych operacji dodatkowych oraz do tabel dodatkowych.