Przejdź do głównej zawartości

Kasy fiskalne

Warto Wiedzieć

Funkcje kas fiskalnych obsługiwane są w programie Wapro Mag w wariancie Biznes i wyższych.

Moduł pozwala dodać do programu Wapro Mag kasę fiskalną. Użytkownik może do listy dodawać kilka urządzeń, ponieważ każde stanowisko powinno mieć zdefiniowaną własną kasę. Podczas dodawania kasy fiskalnej użytkownik powinien określić:

  • Nazwę - pole pozwala wpisać logiczną nazwę urządzenia, np. Sprzedaz_PosnetThermal, co wskazuje, jakie to urządzenie oraz gdzie fizycznie się ono znajduje.
  • Magazyn - pozwala określić magazyn, z którym dana kasa współpracuje.
  • Typ kasy - rodzaj urządzenia.
    Warto wiedzieć

    Aktualna lista współpracujących urządzeń jest dostępna pod tym adresem. ) jakim? ( Lista urządzeń zależy od numeru zainstalowanej wersji.

  • Informację, czy kasa podłączona do używanego komputera.
  • Ustawienia indywidualne kasy - opcja pozwala ustawić szczegółowe parametry urządzenia, takiej jak numer portu COM, prędkość transmisji, wykorzystanie multipleksera, numer kasy w systemie.
Warto wiedzieć

Możliwości konfiguracyjne zależą od konkretnego modelu kasy, nie każde urządzenie wspiera wszystkie funkcje dostępne w programie.

Po zdefiniowaniu kasy do dyspozycji użytkownika oddano poniżej opisane opcje:

  • Obsługa sprzedaży oraz Programowanie - prezentują zestaw czynności związanych z urządzeniem. Moduł obsługi sprzedaży pozwala sczytać sprzedaż z kasy fiskalnej do bufora, aby rozliczyć sprzedaż w programie - okno pokazuje stan rozliczenia.
  • Dokonywanie sumowania dokumentów w buforze - odczyt danych z kasy odbywa się w zakładce Odczyt sprzedaży za pomocą opcji Odczytaj z kasy dane o sprzedaży.
  • Zerowanie liczników na kasie - użytkownik może dokonać zerowania informacji o sprzedaży w urządzeniu.
  • Zgłoszone błędy - zakładka pozwala przeanalizować ewentualne błędy, które pojawiły się podczas transmisji.
  • Programowanie - wybierając tę opcję użytkownik może przesłać bazę towarową z programu do urządzenia lub z urządzenia do programu. Możliwe jest również przeanalizowanie danych o towarze, które aktualnie zapisane są w kasie.
  • Generator kodów PLU lub kodów kreskowych - opcja dostępna w menu Wybierz funkcje.
  • Działy (grupy) towarowe - za pomocą tej zakładki użytkownik może odczytać lub wysłać do kasy informacje o grupach towarowych.
  • Status - zakładka pozwala odczytać informacje o urządzeniu za pomocą opcji Odczytaj status.

Rozliczanie sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej

Rozliczanie sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej polega na wygenerowaniu w Wapro Mag dokumentu zwanego Dziennym Raportem Sprzedaży (paragon zbiorczy DRS). Program prowadzi ewidencję wartościowo-ilościową, tzn. kasa rejestruje sprzedaż każdego towaru, natomiast ewidencja wartościowa (sprzedaż poprzez działy towarowe) nie jest prowadzona. Dokument DRS wystawiany jest dla każdej kasy oddzielnie oraz na każdy kolejny dzień, w którym została odczytana sprzedaż. W rozliczeniu sprzedaży można korzystać z mechanizmu tzw. "bufora sprzedaży". Dzięki tej opcji dane ściągnięte do programu kierowane są do tymczasowego pliku danych. Mechanizm rozliczania poprzez bufor sprzedaży umożliwia rozliczenie sprzedaży w kasie fiskalnej również w przypadku, gdy chwilowo zaistnieją następujące zdarzenia:

  • brak pozycji w kartotece - powstaje w przypadku, gdy nie jest możliwe powiązanie towaru zaprogramowanego w kasie z artykułem w kartotece (brak artykułu o danym numerze PLU lub kodzie kreskowym);
  • brak danej pozycji na stanie (przy założeniu, że program nie dopuszcza stanów ujemnych) - sytuacja taka powstaje, gdy w momencie rozliczania sprzedaży stan magazynowy jest mniejszy od ilości sprzedanego artykułu.

W obu przypadkach takie pozycje pozostają w buforze sprzedaży do czasu, aż zaistnieje możliwości ich rozliczenia. Przy przenoszeniu danych do bufora użytkownik może zadecydować, czy mają być zerowane bieżące stany liczników sprzedaży w kasach (dotyczy tylko tych kas, które umożliwiają taką operację).

Gdy dane o sprzedaży odczytywane są z kasy identyfikującej towar według kodów kreskowych, to aby odpowiednio je skojarzyć, artykuły z kartoteki muszą mieć poprawnie przypisane domyślne wartości kodu kreskowego. Jeżeli towar (dane o jego sprzedaży) odczytany z kasy nie zostanie skojarzony z artykułem z kartoteki, to w buforze sprzedaży otrzyma on zerowy numer PLU. Aby móc rozliczyć sprzedaż takiej pozycji należy powtórnie dokonać skojarzenia według kodu kreskowego, modyfikując odpowiednio w kartotece kod kreskowy przypisany do danego artykułu. Następnie, będąc w oknie buforu sprzedaży, należy uruchomić procedurę powtórnego skojarzenia pozycji z zerowym numerem PLU.