Przejdź do głównej zawartości

Jak zbudowany jest e-formularz?

E-formularze są tworzone zgodnie z oficjalnymi schematami XSD, które publikuje MF. Dzięki temu zapewniona jest spójność i aktualność danych. Nowe formularze są wprowadzane do systemu tylko po zatwierdzeniu przez MF schematów XSD w wersji produkcyjnej. Wszystkie elementy formularza, takie jak nazwy i opisy pól, a także typy danych są ściśle określone przez schematy XSD, co gwarantuje ich dokładność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Warto zauważyć, że mogą wystąpić różnice między danymi określonymi w schemacie XSD a ich reprezentacją w dokumentach PDF, co wymaga szczególnej uwagi przy wypełnianiu formularzy. Przykładowo, ta sama pozycja w schemacie jest zdefiniowana jako kwota zaokrągloną do dwóch miejsc po przecinku, a w pliku PDF opisana jest jako zaokrąglona do pełnych złotych (lub na odwrót).

Podpowiedź

Typ danych w definicji XSD ma charakter nadrzędny. Modyfikacja tego typu danych w e-Formularzu może skutkować niepowodzeniem walidacji wygenerowanego pliku XML przed jego wysłaniem na serwer MF, co uniemożliwiłoby jego przesłanie.

Jak wygląda schemat XSD formularza?

Typ danych zdefiniowany w schemacie XSD określa wiele właściwości, w tym długość pól tekstowych. Również w tym przypadku, w formularzach, stosowana jest oryginalna długość pól tekstowych. W konsekwencji zdarza się, że długość pola Ulica jest znacznie mniejsza niż długość pola Numer. Należy pamiętać, że wynika to z definicji schematu XSD.

Definicja XSD formularza składa się najczęściej z formularza głównego, załączników i załączników do załączników. Ich pozycje/pola specyfikowane są jedno pod drugim, bez podziałów na sekcje i podsekcje znane z formularzy w formacie PDF. Dla ułatwienia wprowadzania danych w formularzu, pola grupowane i opisywane są analogicznie do formularza w formacie PDF. Formularz jest formatowany tak, aby był maksymalnie zbliżony do formularza w formacie PDF.

Dodawane są:

  • sekcje i podsekcje formularza z opisami przeniesionymi z formularza PDF,
  • wszystkie objaśnienia oraz dodatkowe opisy pól,
  • linki cytowanych fragmentów ustaw.

Przykładowy fragment schematu XSD:

PIT-36(26) - fragment schematu XSD

Poniżej zaprezentowano postać schematu w interfejsie programu. Widoczna jest prezentacja powyższych pól schematu XSD.

PIT-36(26) - przykładowy widok formularza

Jak uruchomić moduł e-Formularze?

Ze względu na specyfikę wynikającą z dostarczanej przez moduł funkcjonalności, proces uruchamiania e-Formularza różni się od uruchamiania standardowych okien i modułów w systemie Wapro ERP. Okno e-Formularza budowane jest dynamicznie podczas uruchamiania, w przeciwieństwie do innych obiektów, które są zdefiniowane na etapie projektowania i każdorazowo uruchamiane zgodnie z tą sama definicją.

Moduł e-Formularze uruchamiany jest zawsze z programu źródłowego w kontekście wybranego rodzaju oraz wzoru formularza. W związku z tym każdorazowo musi dostosować się do aktualnej wersji wybranego schematu XSD, który jest wzorcem dla pliku XML, będącego ostatecznym wynikiem działania e-Formularza. Pliku, który najczęściej podpisany zostanie wysłany do MF.

W efekcie, każdorazowo podczas uruchamiania, e-Formularz musi pobrać aktualną definicję, aby na jej podstawie dynamicznie zbudować e-formularz, który zostanie wyświetlony w interfejsie.

Warto wiedzieć

Podczas uruchamiania wyświetla się definicja głównego formularza. Definicje załączników ładowane są podczas ich dodawania do formularza.

Ze względu na to, że schematy XSD, będące podstawą definicji e-formularza, różnią wielkością (rozmiarem), czas ładowania tych definicji do e-Formularza będzie różny. Mniejsze formularze, mające mniej załączników, będą budowane szybciej od rozbudowanych formularzy (wielostronicowych we wzorach PDF), mających wiele załączników, które dodatkowo posiadają swoje załączniki. Największymi pod względem rozmiaru schematami XSD są schematy e-sprawozdań finansowych dla dużych firm. Są one dodatkowo najbardziej złożone, w związku z tym czas ich tworzenia jest najdłuższy.

Warto wiedzieć

Czas budowania e-formularza zależy również od szybkości maszyny, na której jest budowany.