Przejdź do głównej zawartości

Jak korzystać z podstawowych funkcji w Wapro Aukcje?

W poniższym rozdziale opisano ogólne zasady wspólne dla każdego modułu w zakresie pracy z programem.

Jak filtrowanć listy?

Aplikacja posiada kilka możliwości filtrowania zapisów - zasady opisane tu dotyczą wszystkich modułów, gdzie dane prezentowane są w układzie tabelarycznym.

Panel filtrów umieszczony nad listą aukcji pozwala filtrować dane w tabeli na podstawie rozwijalnych list. Filtry składane są zgodnie z logicznym operatorem AND (i), są to warunki zawężające listę tworząc ich część wspólną. Po wybraniu danego filtru, obok niego pojawi się ikona czerwonego X, pozwalająca usunąć wybrany filtr.

wapro aukcje konfiguracja

Druga możliwość filtrowania to wykorzystanie filtrów w poszczególnych kolumnach. Po najechaniu na wybraną kolumnę można kliknąć w ikonę lejka widoczną po prawej stronie nagłówka kolumny.

Powoduje ona uruchomienie filtra, w którym można wskazać wartość z listy lub uruchomić kreator filtra. Jeśli filtr na kolumnie jest włączony, ikona lejka jest widoczna w nagłówku kolumny cały czas.

wapro aukcje konfiguracja

wapro aukcje konfiguracja

Wybranie w liście wartości pozycji Niestandardowe powoduje uruchomienie zaawansowanego kreatora filtrów. Po wprowadzeniu filtru informacja o filtrach widoczna jest także pod tabelą.

wapro aukcje konfiguracja

wapro aukcje konfiguracja

Jak korzystać z funkcji wyszukiwania?

Aplikacja umożliwia również wykorzystanie filtra GDZIEKOLWIEK, co oznacza, że wpisana fraza wyszukiwana jest we wszystkich kolumnach, jakie są widoczne na liście.

Aby uruchomić filtr należy wybrać skrót Ctrl + F, a następnie wpisać wyszukiwaną frazę w polu wyszukiwania i zatwierdzić ją przyciskiem Znajdź.

wapro aukcje konfiguracja

Jak przeglądać menu kontekstowe?

Praktycznie w każdym module na górnej liście pod prawym przyciskiem myszy dostępne są opcje, które umieszczone zostały także na wstążce danego modułu.

wapro aukcje konfiguracja

Dodatkowo każda z opcji umieszczona na wstążce posiada przypisany skrót klawiaturowy, który pojawi się w chmurce (tooltipie) po najechaniu kursorem myszy na daną opcję i odczekaniu chwili.

Jak skonfigurować ustawienia prezentacji kolumn?

System umożliwia konfigurację kolumn widocznych na liście w zakresie:

  • zmiany kolejności kolumn,
  • zmiany rozmiaru kolumn,
  • ukrywania wybranych kolumn,
  • grupowania tabeli wg kolumn.

Ustawienia zapisywane są dla każdego użytkownika indywidualnie podczas zamykania programu, dzięki czemu każdy z operatorów aplikacji może skonfigurować go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Zmiana kolejności kolumn

Aby zmienić kolejność kolumn na liście wystarczy przytrzymać nagłówek danej kolumny lewym przyciskiem myszy i przesunąć na liście we wskazane miejsce. Po zamknięciu aplikacji ustawienie zostanie zapamiętane i przy ponownym uruchomieniu aplikacja zastosuje ostatnio zapamiętany układ kolumn.

Zmiana rozmiaru kolumn

Aby zmienić rozmiar kolumny należy ustawić kursor myszy na pionowej kresce rozdzielającej nagłówki kolumn, a następnie przytrzymując lewy przycisk myszy, zmienić rozmiar wskazanej kolumny.

Ukrywanie kolumn

Aby ukryć kolumnę należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nagłówku kolumny i wybrać opcję Usuń tę kolumnę.

Włączanie kolumn

Aby włączyć ponownie kolumnę należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Wybór kolumn, a następnie przenieść kolumnę z listy do tabeli i umieścić ją w odpowiednim miejscu.

Grupowanie tabeli według kolumn

Pozwala zmienić układ kolumn poprzez ich grupowanie. W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w nagłówek i wybrać na danej kolumnie opcję Grupuj wg tej kolumny. Układ tabeli ulegnie zmianie, a kolumna pojawi się w panelu grupowania nad tabelą.

Podpowiedź

Jeśli panel grupowania nie jest widoczny, kliknij prawym przyciskiem myszy na nagłówku kolumn i skorzystaj z opcji Pokaż pole grupowania.

Wspólne skróty klawiaturowe

Na wszystkich listach umieszczonych pod górną wstążką znajdują się skróty wspólne takie jak plus klawiatury numerycznej i minus klawiatury numerycznej:

  • Plus (+) zaznacza wszystkie wiersze listy
  • Minus (-) odznacza wszystkie wiersze listy

Po zaznaczeniu wierszy na liście można sprawdzić, ile jest zaznaczonych elementów, poprzez umieszczenie kursora myszy nad kolumną Z na liście.

Jak wyeksportować dane do Excela?

Na większości list głównych w poszczególnych modułach w menu dostępnym pod prawym klawiszem myszy widoczna jest opcja eksportu listy do Excela.

Eksportowane są dane widoczne na ekranie.

Jak kopiować dane?

Program umożliwia kopiowanie danych z tabel do schowka systemu Windows.

W przypadku podświetlenia wiersza tabeli (głównej lub jej szczegółów na dole), następujące skróty kopiują cały wiersz lub tylko podświetloną komórkę:

  • Ctrl + C - kopiuje cały wiersz,
  • Ctrl + Shift + C - kopiuje wybraną komórkę.

Praca na drzewie kategorii i drzewie zmiennych

Kontrolki prezentujące kategorie lub zmienne są prezentowane w formie drzewa hierarchicznego. Użytkownik może poruszać się po nich kursorem i klawiszami klawiatury (strzałkami).

Korzystając ze strzałek prawo/lewo użytkownik może rozwijać/zwijać kolejne poziomy drzewa, jeśli istnieje jakiś podpoziom.

Jakie dodatkowe skróty są dostępne w programie?

Oznaczanie aukcji jako zaimportowanej Ctrl + Shift + F7 (na liście aukcji) pozwala wyłączyć wymuszanie pobierania szczegółów aukcji. W momencie kiedy użytkownik synchronizuje aukcje po raz pierwszy, system pobiera nagłówek aukcji i oznacza ją jako częściowo zaimportowaną. W momencie kiedy następuje np. sprzedaż lub użytkownik próbuje powielić/poprawić aukcję system stara się pobrać szczegóły aukcji (wszystkie pola formularza aukcji), a następnie oznaczyć ją jako całkowicie zaimportowaną.

Ma to na celu możliwość powielenia tej aukcji, i ewentualnie edycji wszystkich jej szczegółów, przed ponownym wystawieniem w portalu.

Jeśli z jakiegoś powodu pobranie szczegółów aukcji nie byłoby możliwe, system może wstrzymywać synchronizację - rozwiązaniem jest ręczne oznaczenie tej aukcji jako zaimportowanej po to, aby system nie usiłował jej pobierać w całości ze szczegółami.

Drugim skrótem dostępnym na liście aukcji jest wymuszenie przez użytkownika pobrania szczegółów. Wykonuje się to za pomocą skrótu Ctrl + Shift + F8 - po tej operacji w kolumnie Imp na liście aukcji pojawi się znacznik w kratce, informujący że aukcja jest w pełni zaimportowana (znacznik ustawiany jest także w przypadku automatycznego pobierania szczegółów aukcji).