Przejdź do głównej zawartości

Filtrowanie zaawansowane

Do czego służy filtrowanie zaawansowane w Wapro Anywhere?

Filtrowanie zaawansowane w Wapro Anywhere umożliwia ograniczenie zakresu wyświetlanych pozycji na liście (w kartotece), np. powodując wyświetlanie jedynie listy kontrahentów z siedzibą w Warszawie albo pokazując jedynie towary, których stan magazynowy przekracza zadeklarowany stan maksymalny. Kryteria filtrowania ustala użytkownik, wybierając odpowiedni zestaw opcji spośród proponowanych przez program. Oczywiście zestaw opcji filtrowania zależy od konkretnego miejsca w programie (kartoteki, rejestru), dlatego opis będzie dotyczył tylko ogólnych zasad obsługi.

Warto wiedzieć

Funkcja filtrowania przydatna jest przy pracy z dużym zestawem danych.

Na czym polega filtrowanie kartotek w Wapro Anywhere?

W całym programie dostęp do okna dialogowego definicji filtru daje klawisz F8 - Filtruj, zaś ikona ekranowa ma kształt lejka (znajduje się na górze okna kartoteki po prawej stronie). Po zatwierdzeniu definicji filtru program sprawdza dla kolejnych pozycji w kartotece, czy spełniają podane przez użytkownika warunki. Pozycje, które nie pasują do wzorca, są pomijane. O tym, że jakiś filtr jest aktywny świadczy zestaw filtrów umieszczonych nad główną listu programu.

Wyłączenie aktywnego filtru odbywać się może na trzy sposoby:

  • przez naciśnięcie przycisku wywołującego dany filtr razem z klawiszem Control - w naszym przykładzie należy więc użyć kombinacji Ctrl+F8,
  • za pomocą myszki poprzez kliknięcie czerwonego klawisza,
  • poprzez uruchamianie ikonki kasowania filtra na danym filtrze nad listą z danymi.
Podpowiedź

W całym programie wykorzystać też można uniwersalny klawisz Ctrl+F10, który kasuje ustawienia wszelkich filtrów.

W kartotekach asortymentów i kontrahentów, nad oknem danych, pośród innych ikon filtrowania znajduje się również ikona przedstawiająca opcję zaznaczoną znacznikiem fajki (ptaszka). Jej działanie przypomina funkcje przełącznika między dwoma trybami wyświetlania danych:

  • ikona wyłączona - w kartotece wyświetlane są pozycje, które pasują do ustawionych opcji filtrowania danych.
  • ikona włączona - działanie wszystkich filtrów jest chwilowo zawieszone, natomiast wyświetlane są pozycje zaznaczone w kartotece ręcznie, lub za pomocą operacji grupowych.

Każde okno dialogowe definiowania filtru wyposażone jest w funkcję Wyczyść wszystko - klawisz Ctrl+C. Powoduje ona wyzerowanie wszystkich parametrów filtrowania. Po zastosowaniu tej funkcji można przystąpić do budowy nowego warunku filtrowania.

Działanie filtrów prześledzimy na przykładzie listy zadań CRM. W pierwszym kroku, przy wyświetlonej liście CRM, naciskamy klawisz F8. Pojawia się panel definiowania filtru po prawej stronie. Na poniższym obrazku zaprezentowano kilka metod ustawiania parametrów.

Możesz zauważyć kilka rodzajów filtrów:

  1. Filtry wpisywane - umożliwiają wpisanie konkretnej wartości.
  2. Filtry w formie listy rozwijalnej pozwalają wybranie tylko jednej wartości, która ustawia warunek na konkretną wartość, a opcja Wszystko, która wyłącza filtr.
  3. Filtry w przedziale realizacji "Od - Do" - włączenie filtra poprzez przełącznik umożliwia aktywację filtra i wpisanie wartości w omawianym przedziale, np. daty wpisane ręcznie bądź wybrane z listy.
  4. Filtry logiczne, np. zadania bez kontaktu - umożliwiają szybką aktywację filtra poprzez włączenie lub wyłączenie znacznika typu checkbox.
    Podpowiedź

    Filtry mogą łączyć się pomiędzy sobą poprzez dokładanie kolejnych warunków z wykorzystaniem logicznego operatora "oraz" - pozwala to kolejno zawężać dane.

  5. Wartość pola wpisywana z klawiatury - wpisując warunek filtrowania za pomocą klawiatury, można np. ograniczyć listę zadań do takich z określoną lokalizacją w konkretnej miejscowości. W tym celu w rubryce Lokalizacja wystarczy wpisać nazwę, np. "Lublin".

Akceptacja filtrów odbywa się skrótem F10 lub przyciskiem Zastosuj.

Jak korzystać z szablonów filtrów w Wapro Anywhere?

Użytkownik wprowadzając różne ustawienia filtra, może je zapisać na przyszłość jako szablon. Opcja ta znacząco przyspiesza pracę z filtrami. Raz wybrany filtr może zostać zapisany, a w przyszłości wybrany jako gotowy zestaw filtrów zapamiętany pod określoną nazwą.

Dodatkowo filtry mogą być udostępniane określonym użytkownikom, co umożliwia osobom bardziej zaawansowanym współdzielić filtry z nowymi pracownikami, którym przypisano czynności do wykonania.

Jak zapisać filtr w Wapro Anywhere?

Aby zapisać filtr w Wapro Anywhere, podobnie jak w Wapro Mag, należy wybrać znajdującą się na górze okna zaawansowanych filtrów opcję Zapisz jako szablon.

Pojawi się okno zapisywania, w którym należy wprowadzić Nazwę i opcjonalnie Opis filtra, a w zakładce Przypisani użytkownicy wskazać użytkowników, którzy mają widzieć dany szablon.

Zapisywanie filtrów