Historia zmian

Zapoznaj się z historią zmian w wersjach programu WAPRO Gang. Wybierz wariant programu.

ZMIANY TECHNICZNE
  • W mechanizmie wysyłania mailem pasków list płac przez czynności automatyczne dodano ich szyfrowanie hasłem. Jeżeli pracownik ma wprowadzone hasło w swoich danych podstawowych, to zostanie ono użyte do szyfrowania plików. W przeciwnym razie plik zostanie zaszyfrowany jego numerem PESEL lub zgodnie z konfiguracją hasła pracownika w opcjach Administratora.
  • Rozwiązano problemy objawiające się komunikatem Podany zapis nie został znaleziony w kartotece osobowej, w przypadku występowania numerów ewidencyjnych pracownika dłuższych niż 10 cyfr oraz w przypadku błędów powiązanych z notatką pracownika.
  • Rozwiązano problem z drukowaniem numeru referencyjnego deklaracji PIT-11 z okna Deklaracji podatkowych.
  • W kartotece Rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe dodano zabezpieczenie przed zapamiętaniem w kolumnie od miesiąca innego dnia niż pierwszy dzień miesiąca oraz w kolumnie do miesiąca innego dnia niż ostatni dzień miesiąca.
  • W celu przyspieszania naliczania wartości wspólnych dla wszystkich pracowników z miesiąca dodano nowe rodzaje wyróżników WyróżnikOkresuFirmy i WyróżnikOkresuPrac.
  • Do skryptów aktualizujących bazę dodano procedurę usuwającą ze słowników zapisy o tych samych kodach.
  • Zmieniono treść komunikatu błędu w przypadku próby zapisania w archiwum dokumentów pracownika dokumentu bez załącznika.
ZMIANY MERYTORYCZNE:
  • Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. 2011 Nr 234 poz. 1385) oraz ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 1473). Wprowadzono nowe kody nieobecności WO-Nieobecność w związku z powodzią, WU- Zwolnienie na usuwanie skutków powodzi, WP- Usuwanie skutków powodzi u pracodawcy. Do listy podstawowej dodano składniki służące do wykazania godzin i dni danej nieobecności oraz wyliczenia wynagrodzenia za nieobecności związane z usuwaniem skutków powodzi. Zmodyfikowano mechanizm naliczania podstawy do zasiłku chorobowego w związku z tymi nieobecnościami. Wszystkie mechanizmy obliczeń podstawy do zasiłku traktują te nieobecności jak dni nieobecności usprawiedliwionej płatnej. (WU)
  • W związku w wprowadzaniem nowych kodów nieobecności WO i WU zaktualizowano wydruki Bilans czasu pracy, Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy, Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy Grupowo, Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy Grupowo, Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy i Kartoteka nieobecności.
  • W związku z wejściem w życie ustawy o ochronie sygnalistów (Dz.U z 2024 poz. 928) wprowadzono możliwość wydrukowania oświadczenia o zapoznaniu się z procedurą wewnętrzną dla sygnalistów. Wydruk umieszczono w pozycji Inne dane | Wydruki kadrowe w kartotece osobowej oraz Raporty | Wydruki kadrowe | Druki kadrowe. (WU)
  • W mechanizmie obliczeń typu listy Premie kw. i premie roczne poprawiono mechanizm blokady naliczenia drugiej listy za ten sam kwartał lub rok. Dodano kontrolę roku w premii kwartalnej, a listy płac za wrzesień są prawidłowo traktowane jako wypłacone w III kwartale. (WU)
  • W typie listy Premie kw. i premie roczne zmieniono mechanizm rejestracji wypłaty listy na potrzeby obliczeń podstawy do zasiłku tak, aby rejestracja następowała również w przypadku wpłaty premii poprzez składniki listy utworzone przez użytkownika.
  • W funkcji Transfer składek na PPK z miesiąca dodano zabezpieczenie przed eksport zerowych składek pracownika, który nie występował na żadnej liście i nie miał żadnej umowy zlecenia w danym miesiącu.
  • Wprowadzono nowe wersję elektronicznych deklaracji PIT-11 (29) zgodnie ze wzorem 2024/10/15/13535, deklarację PIT-8AR (14) zgodnie ze wzorem 2024/10/10/13525, PIT-R (22) zgodnie ze wzorem 2024/10/15/13537 opublikowanymi na stronie epuap.gov.pl.
  • Wprowadzono zmiany wynikające ze zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 863) tzw. wakacje składkowe dla osób prowadzących działalność. W oknie kartoteki Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne właścicieli dodano opcję Wakacje składkowe, za pomocą której wprowadzamy informację o:
    • miesiącu korzystania z tzw. wakacji składkowych,
    • kodzie tytułu ubezpieczenia jaki ma być wykorzystany do tworzenia raportu ZUS RCA:
    • 05 14 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
    • 05 74 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystający z preferencyjnego ZUS),
    • 05 94 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu (dotyczy przedsiębiorców korzystających z ulgi mały ZUS plus).
  • informację czy zwolnienie obejmuje również dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zmieniono mechanizm tworzenia ZUS DRA, aby wygenerować odpowiednie dokumenty za miesiąc z wakacjami składkowymi. W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność opłacała składki wyłącznie za siebie tylko na ZUS DRA, to w miesiącu z wakacjami będą generowały się raporty imiennie ZUS RCA. Jeden z kodem wakacji składkowych i składkami opłacanymi przez budżet państwa, drugi z kodem wynikającym ze zgłoszenia do ubezpieczeń i rozliczoną składką zdrowotną i ewentualnie na ubezpieczenie, chorobowe, jeśli nie podlega ona zwolnieniu. W takim przypadku blok X ZUS DRA nie jest wypełniany. W przypadku rozliczenia osoby prowadzącej działalność z pracownikami, zmiana polega na utworzeniu drugiego ZUS RCA z kodem wakacji składkowych i składkami opłacanymi przez budżet państwa. Rozliczenie składki zdrowotnej oraz ewentualnie na ubezpieczenie, chorobowe na ZUS DRA z kodem wynikającym ze zgłoszenia do ubezpieczeń.

Zmodyfikowano kartotekę Podstawy na ubezpieczenie społeczne właścicieli, dodając pole Kod ubezpieczenia w celu oddzielnej rejestracji składek opłacanych przez budżet państwa na potrzeby wydruków zestawienia składek.

  • Dla osób prowadzących działalność dodano możliwość naliczenia dodatkowej składki zdrowotnej dla kolejnej formy opodatkowania. W kartotece Dochód do podstawy ubezpieczenia zdrowotnego umożliwiono dodanie dwóch rekordów za jeden miesiąc, jeśli ktoś ma formy opodatkowania wg skali i podatkiem liniowym. Dodano kolumnę Podatek liniowy, służącą do filtrowania zapisów wg formy opodatkowania. Dodano nową kartotekę Zdrowotne DRA, która przechowuje informacje o zapłaconych składkach zdrowotnych, które będą wykorzystane do rozliczenia rocznego składki zdrowotnej. Dodano mechanizm uzupełnienia tej kartoteki na podstawie danych z kartoteki Podstawy na ubezpieczenie społeczne właścicieli oraz mechanizm odpowiedniego oznaczenia zapisów w kartotece Dochód do podstawy ubezpieczenia zdrowotnego. Zmodyfikowano kartotekę RCA system, rozbudowując ją o pola potrzebne do przechowywania informacji o dodatkowej formie opodatkowania i składce zdrowotnej. W mechanizmie deklaracji ZUS DRA uwzględniono opłacanie dwóch składek zdrowotnych w zakresie wyznaczania podstaw zdrowotnego w miesiącu i rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.
  • W zestawieniach Zestawienie ubezpieczonych i Zestawienie składek właścicieli uwzględniono opłacanie dwóch składek zdrowotnych przez osobę prowadzącą działalność.
  • W zestawieniu Zestawienie ubezpieczonych dodano podsumowanie wszystkich składek: ubezpieczonych, osób współpracujących i osób prowadzących działalność – tzw. całkowite koszty pracodawcy.
  • Wprowadzono zmiany w wydrukach Świadectwo pracy – zbiorcze, Świadectwo pracy i Świadectwo pracy CR polegające na dodaniu w pkt 6.2 do urlopu wykorzystanego, urlopu, za który wypłacono ekwiwalent oraz zmiany w pkt 6.16 informacji o rodzaju okresu nieskładkowego na ten sam kod dla wszystkich zapisów. Przy okazji wprowadzono zmiany w stronicowaniu wydruków Świadectwo pracy – zbiorcze, Świadectwo pracy oraz uwzględniono w wykazie okresów nieskładkowych przypadek jednego w roku ciągłego zwolnienia kończącego się po dacie zwolnienia pracownika.
  • W procesie naliczenia ryczałtu samochodowego uwzględniono przypadek zwolnienia pracownika w trakcie poprzedniego miesiąca i jego ponownego zatrudnienia. W takim przypadku korekta ryczałtu nie jest naliczana.
  • W procedurze naliczającej sumę dochodu na potrzeby policzenia zaliczki na podatek wg dwóch stawek procentowych uwzględniono wypłatę składników zwolnionych z podatku i składek na ubezpieczenie społeczne policzonych od tych składników.
  • Przyśpieszono wykonanie raportów Zestawienie składek i Zestawienie składek v.2, wykorzystując nowy rodzaj wyróżnika WyróżnikOkresuFirmy.
  • W wydruku ZUS Z-3 oraz eksporcie Z-3 do pliku XML zmieniono sposób uwzględniania w punkcie 5 informacji o składnikach wynagrodzenia umów wykonywanych w okresie zatrudnienia na etacie. Do podstawy wliczane są umowy zlecenia i o dzieło, których Okres wykonywania umowy - Od dnia zawiera się w okresie zatrudnienia na etacie.
  1.  
ZMIANY DLA PORTALU HR:
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie usuwania pracy zdalnej i wniosków o pracę zdalną z portalu HR. W przypadku usuwania w programie wniosku o pracę zdalną bez usunięcia powiązanej z nim pracy zdalnej w ewidencji, usuwany wniosek jest również usuwany z portalu. (WU)
  • Rozwiązano problem z zatwierdzaniem wniosków o pracę zdalną z portalu HR w przypadku, gdy wniosek o pracę zdalną został zatwierdzony, a następnie usunięty i został wystawiony taki sam wniosek na te same dni. (WU)
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie tworzenia zależności służbowych. Zablokowano możliwość polegającą na tym, że podwładny mógł stać się przełożonym swojego aktualnego przełożonego. W wyniku takiej operacji całe drzewo zależności przesuwało się w prawo.
  • W mechanizmie przygotowania danych do urlopów dodano procedurę przygotowującą informacje o należnym urlopie za następny rok. Ze względów wydajnościowych dodano parametr Ile miesięcy wcześniej uruchomić synchronizację sterujący od którego miesiąca ma zacząć być uruchamiana ta procedura. Domyślnie jest to 3 miesiące, czyli od października. Procedura ma mechanizm dzielenia wykonania na etapy. Domyślnie po 3 h 15 min od uruchomienia procedura jest zatrzymywana do kolejnego jej uruchomienia przez harmonogram.

 

ZMIANY TECHNICZNE
  • W mechanizmie wysyłania mailem pasków list płac przez czynności automatyczne dodano ich szyfrowanie hasłem. Jeżeli pracownik ma wprowadzone hasło w swoich danych podstawowych, to zostanie ono użyte do szyfrowania plików. W przeciwnym razie plik zostanie zaszyfrowany jego numerem PESEL lub zgodnie z konfiguracją hasła pracownika w opcjach Administratora.
  • Rozwiązano problemy objawiające się komunikatem Podany zapis nie został znaleziony w kartotece osobowej, w przypadku występowania numerów ewidencyjnych pracownika dłuższych niż 10 cyfr oraz w przypadku błędów powiązanych z notatką pracownika.
  • Rozwiązano problem z drukowaniem numeru referencyjnego deklaracji PIT-11 z okna Deklaracji podatkowych.
  • W kartotece Rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe dodano zabezpieczenie przed zapamiętaniem w kolumnie od miesiąca innego dnia niż pierwszy dzień miesiąca oraz w kolumnie do miesiąca innego dnia niż ostatni dzień miesiąca.
  • W celu przyspieszania naliczania wartości wspólnych dla wszystkich pracowników z miesiąca dodano nowe rodzaje wyróżników WyróżnikOkresuFirmy i WyróżnikOkresuPrac.
  • Do skryptów aktualizujących bazę dodano procedurę usuwającą ze słowników zapisy o tych samych kodach.
  • Zmieniono treść komunikatu błędu w przypadku próby zapisania w archiwum dokumentów pracownika dokumentu bez załącznika.
ZMIANY MERYTORYCZNE:
  • Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. 2011 Nr 234 poz. 1385) oraz ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 1473). Wprowadzono nowe kody nieobecności WO-Nieobecność w związku z powodzią, WU- Zwolnienie na usuwanie skutków powodzi, WP- Usuwanie skutków powodzi u pracodawcy. Do listy podstawowej dodano składniki służące do wykazania godzin i dni danej nieobecności oraz wyliczenia wynagrodzenia za nieobecności związane z usuwaniem skutków powodzi. Zmodyfikowano mechanizm naliczania podstawy do zasiłku chorobowego w związku z tymi nieobecnościami. Wszystkie mechanizmy obliczeń podstawy do zasiłku traktują te nieobecności jak dni nieobecności usprawiedliwionej płatnej. (WU)
  • W związku w wprowadzaniem nowych kodów nieobecności WO i WU zaktualizowano wydruki Bilans czasu pracy, Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy, Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy Grupowo, Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy Grupowo, Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy i Kartoteka nieobecności.
  • W związku z wejściem w życie ustawy o ochronie sygnalistów (Dz.U z 2024 poz. 928) wprowadzono możliwość wydrukowania oświadczenia o zapoznaniu się z procedurą wewnętrzną dla sygnalistów. Wydruk umieszczono w pozycji Inne dane | Wydruki kadrowe w kartotece osobowej oraz Raporty | Wydruki kadrowe | Druki kadrowe. (WU)
  • W mechanizmie obliczeń typu listy Premie kw. i premie roczne poprawiono mechanizm blokady naliczenia drugiej listy za ten sam kwartał lub rok. Dodano kontrolę roku w premii kwartalnej, a listy płac za wrzesień są prawidłowo traktowane jako wypłacone w III kwartale. (WU)
  • W typie listy Premie kw. i premie roczne zmieniono mechanizm rejestracji wypłaty listy na potrzeby obliczeń podstawy do zasiłku tak, aby rejestracja następowała również w przypadku wpłaty premii poprzez składniki listy utworzone przez użytkownika.
  • W funkcji Transfer składek na PPK z miesiąca dodano zabezpieczenie przed eksport zerowych składek pracownika, który nie występował na żadnej liście i nie miał żadnej umowy zlecenia w danym miesiącu.
  • Wprowadzono nowe wersję elektronicznych deklaracji PIT-11 (29) zgodnie ze wzorem 2024/10/15/13535, deklarację PIT-8AR (14) zgodnie ze wzorem 2024/10/10/13525, PIT-R (22) zgodnie ze wzorem 2024/10/15/13537 opublikowanymi na stronie epuap.gov.pl.
  • Wprowadzono zmiany wynikające ze zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 863) tzw. wakacje składkowe dla osób prowadzących działalność. W oknie kartoteki Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne właścicieli dodano opcję Wakacje składkowe, za pomocą której wprowadzamy informację o:
    • miesiącu korzystania z tzw. wakacji składkowych,
    • kodzie tytułu ubezpieczenia jaki ma być wykorzystany do tworzenia raportu ZUS RCA:
    • 05 14 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
    • 05 74 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystający z preferencyjnego ZUS),
    • 05 94 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu (dotyczy przedsiębiorców korzystających z ulgi mały ZUS plus).
  • informację czy zwolnienie obejmuje również dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zmieniono mechanizm tworzenia ZUS DRA, aby wygenerować odpowiednie dokumenty za miesiąc z wakacjami składkowymi. W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność opłacała składki wyłącznie za siebie tylko na ZUS DRA, to w miesiącu z wakacjami będą generowały się raporty imiennie ZUS RCA. Jeden z kodem wakacji składkowych i składkami opłacanymi przez budżet państwa, drugi z kodem wynikającym ze zgłoszenia do ubezpieczeń i rozliczoną składką zdrowotną i ewentualnie na ubezpieczenie, chorobowe, jeśli nie podlega ona zwolnieniu. W takim przypadku blok X ZUS DRA nie jest wypełniany. W przypadku rozliczenia osoby prowadzącej działalność z pracownikami, zmiana polega na utworzeniu drugiego ZUS RCA z kodem wakacji składkowych i składkami opłacanymi przez budżet państwa. Rozliczenie składki zdrowotnej oraz ewentualnie na ubezpieczenie, chorobowe na ZUS DRA z kodem wynikającym ze zgłoszenia do ubezpieczeń.

Zmodyfikowano kartotekę Podstawy na ubezpieczenie społeczne właścicieli, dodając pole Kod ubezpieczenia w celu oddzielnej rejestracji składek opłacanych przez budżet państwa na potrzeby wydruków zestawienia składek.

  • Dla osób prowadzących działalność dodano możliwość naliczenia dodatkowej składki zdrowotnej dla kolejnej formy opodatkowania. W kartotece Dochód do podstawy ubezpieczenia zdrowotnego umożliwiono dodanie dwóch rekordów za jeden miesiąc, jeśli ktoś ma formy opodatkowania wg skali i podatkiem liniowym. Dodano kolumnę Podatek liniowy, służącą do filtrowania zapisów wg formy opodatkowania. Dodano nową kartotekę Zdrowotne DRA, która przechowuje informacje o zapłaconych składkach zdrowotnych, które będą wykorzystane do rozliczenia rocznego składki zdrowotnej. Dodano mechanizm uzupełnienia tej kartoteki na podstawie danych z kartoteki Podstawy na ubezpieczenie społeczne właścicieli oraz mechanizm odpowiedniego oznaczenia zapisów w kartotece Dochód do podstawy ubezpieczenia zdrowotnego. Zmodyfikowano kartotekę RCA system, rozbudowując ją o pola potrzebne do przechowywania informacji o dodatkowej formie opodatkowania i składce zdrowotnej. W mechanizmie deklaracji ZUS DRA uwzględniono opłacanie dwóch składek zdrowotnych w zakresie wyznaczania podstaw zdrowotnego w miesiącu i rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.
  • W zestawieniach Zestawienie ubezpieczonych i Zestawienie składek właścicieli uwzględniono opłacanie dwóch składek zdrowotnych przez osobę prowadzącą działalność.
  • W zestawieniu Zestawienie ubezpieczonych dodano podsumowanie wszystkich składek: ubezpieczonych, osób współpracujących i osób prowadzących działalność – tzw. całkowite koszty pracodawcy.
  • Wprowadzono zmiany w wydrukach Świadectwo pracy – zbiorcze, Świadectwo pracy i Świadectwo pracy CR polegające na dodaniu w pkt 6.2 do urlopu wykorzystanego, urlopu, za który wypłacono ekwiwalent oraz zmiany w pkt 6.16 informacji o rodzaju okresu nieskładkowego na ten sam kod dla wszystkich zapisów. Przy okazji wprowadzono zmiany w stronicowaniu wydruków Świadectwo pracy – zbiorcze, Świadectwo pracy oraz uwzględniono w wykazie okresów nieskładkowych przypadek jednego w roku ciągłego zwolnienia kończącego się po dacie zwolnienia pracownika.
  • W procesie naliczenia ryczałtu samochodowego uwzględniono przypadek zwolnienia pracownika w trakcie poprzedniego miesiąca i jego ponownego zatrudnienia. W takim przypadku korekta ryczałtu nie jest naliczana.
  • W procedurze naliczającej sumę dochodu na potrzeby policzenia zaliczki na podatek wg dwóch stawek procentowych uwzględniono wypłatę składników zwolnionych z podatku i składek na ubezpieczenie społeczne policzonych od tych składników.
  • Przyśpieszono wykonanie raportów Zestawienie składek i Zestawienie składek v.2, wykorzystując nowy rodzaj wyróżnika WyróżnikOkresuFirmy.
  • W wydruku ZUS Z-3 oraz eksporcie Z-3 do pliku XML zmieniono sposób uwzględniania w punkcie 5 informacji o składnikach wynagrodzenia umów wykonywanych w okresie zatrudnienia na etacie. Do podstawy wliczane są umowy zlecenia i o dzieło, których Okres wykonywania umowy - Od dnia zawiera się w okresie zatrudnienia na etacie.
  1.  
ZMIANY DLA PORTALU HR:
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie usuwania pracy zdalnej i wniosków o pracę zdalną z portalu HR. W przypadku usuwania w programie wniosku o pracę zdalną bez usunięcia powiązanej z nim pracy zdalnej w ewidencji, usuwany wniosek jest również usuwany z portalu. (WU)
  • Rozwiązano problem z zatwierdzaniem wniosków o pracę zdalną z portalu HR w przypadku, gdy wniosek o pracę zdalną został zatwierdzony, a następnie usunięty i został wystawiony taki sam wniosek na te same dni. (WU)
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie tworzenia zależności służbowych. Zablokowano możliwość polegającą na tym, że podwładny mógł stać się przełożonym swojego aktualnego przełożonego. W wyniku takiej operacji całe drzewo zależności przesuwało się w prawo.
  • W mechanizmie przygotowania danych do urlopów dodano procedurę przygotowującą informacje o należnym urlopie za następny rok. Ze względów wydajnościowych dodano parametr Ile miesięcy wcześniej uruchomić synchronizację sterujący od którego miesiąca ma zacząć być uruchamiana ta procedura. Domyślnie jest to 3 miesiące, czyli od października. Procedura ma mechanizm dzielenia wykonania na etapy. Domyślnie po 3 h 15 min od uruchomienia procedura jest zatrzymywana do kolejnego jej uruchomienia przez harmonogram.
ZMIANY TECHNICZNE
  • W mechanizmie wysyłania mailem pasków list płac przez czynności automatyczne dodano ich szyfrowanie hasłem. Jeżeli pracownik ma wprowadzone hasło w swoich danych podstawowych, to zostanie ono użyte do szyfrowania plików. W przeciwnym razie plik zostanie zaszyfrowany jego numerem PESEL lub zgodnie z konfiguracją hasła pracownika w opcjach Administratora.
  • Rozwiązano problemy objawiające się komunikatem Podany zapis nie został znaleziony w kartotece osobowej, w przypadku występowania numerów ewidencyjnych pracownika dłuższych niż 10 cyfr oraz w przypadku błędów powiązanych z notatką pracownika.
  • Rozwiązano problem z drukowaniem numeru referencyjnego deklaracji PIT-11 z okna Deklaracji podatkowych.
  • W kartotece Rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe dodano zabezpieczenie przed zapamiętaniem w kolumnie od miesiąca innego dnia niż pierwszy dzień miesiąca oraz w kolumnie do miesiąca innego dnia niż ostatni dzień miesiąca.
  • W celu przyspieszania naliczania wartości wspólnych dla wszystkich pracowników z miesiąca dodano nowe rodzaje wyróżników WyróżnikOkresuFirmy i WyróżnikOkresuPrac.
  • Do skryptów aktualizujących bazę dodano procedurę usuwającą ze słowników zapisy o tych samych kodach.
  • Zmieniono treść komunikatu błędu w przypadku próby zapisania w archiwum dokumentów pracownika dokumentu bez załącznika.
ZMIANY MERYTORYCZNE:
  • Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. 2011 Nr 234 poz. 1385) oraz ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 1473). Wprowadzono nowe kody nieobecności WO-Nieobecność w związku z powodzią, WU- Zwolnienie na usuwanie skutków powodzi, WP- Usuwanie skutków powodzi u pracodawcy. Do listy podstawowej dodano składniki służące do wykazania godzin i dni danej nieobecności oraz wyliczenia wynagrodzenia za nieobecności związane z usuwaniem skutków powodzi. Zmodyfikowano mechanizm naliczania podstawy do zasiłku chorobowego w związku z tymi nieobecnościami. Wszystkie mechanizmy obliczeń podstawy do zasiłku traktują te nieobecności jak dni nieobecności usprawiedliwionej płatnej. (WU)
  • W związku w wprowadzaniem nowych kodów nieobecności WO i WU zaktualizowano wydruki Bilans czasu pracy, Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy, Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy Grupowo, Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy Grupowo, Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy i Kartoteka nieobecności.
  • W związku z wejściem w życie ustawy o ochronie sygnalistów (Dz.U z 2024 poz. 928) wprowadzono możliwość wydrukowania oświadczenia o zapoznaniu się z procedurą wewnętrzną dla sygnalistów. Wydruk umieszczono w pozycji Inne dane | Wydruki kadrowe w kartotece osobowej oraz Raporty | Wydruki kadrowe | Druki kadrowe. (WU)
  • W mechanizmie obliczeń typu listy Premie kw. i premie roczne poprawiono mechanizm blokady naliczenia drugiej listy za ten sam kwartał lub rok. Dodano kontrolę roku w premii kwartalnej, a listy płac za wrzesień są prawidłowo traktowane jako wypłacone w III kwartale. (WU)
  • W typie listy Premie kw. i premie roczne zmieniono mechanizm rejestracji wypłaty listy na potrzeby obliczeń podstawy do zasiłku tak, aby rejestracja następowała również w przypadku wpłaty premii poprzez składniki listy utworzone przez użytkownika.
  • W funkcji Transfer składek na PPK z miesiąca dodano zabezpieczenie przed eksport zerowych składek pracownika, który nie występował na żadnej liście i nie miał żadnej umowy zlecenia w danym miesiącu.
  • Wprowadzono nowe wersję elektronicznych deklaracji PIT-11 (29) zgodnie ze wzorem 2024/10/15/13535, deklarację PIT-8AR (14) zgodnie ze wzorem 2024/10/10/13525, PIT-R (22) zgodnie ze wzorem 2024/10/15/13537 opublikowanymi na stronie epuap.gov.pl.
  • Wprowadzono zmiany wynikające ze zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 863) tzw. wakacje składkowe dla osób prowadzących działalność. W oknie kartoteki Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne właścicieli dodano opcję Wakacje składkowe, za pomocą której wprowadzamy informację o:
    • miesiącu korzystania z tzw. wakacji składkowych,
    • kodzie tytułu ubezpieczenia jaki ma być wykorzystany do tworzenia raportu ZUS RCA:
    • 05 14 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
    • 05 74 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystający z preferencyjnego ZUS),
    • 05 94 - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu (dotyczy przedsiębiorców korzystających z ulgi mały ZUS plus).
  • informację czy zwolnienie obejmuje również dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zmieniono mechanizm tworzenia ZUS DRA, aby wygenerować odpowiednie dokumenty za miesiąc z wakacjami składkowymi. W przypadku, gdy osoba prowadząca działalność opłacała składki wyłącznie za siebie tylko na ZUS DRA, to w miesiącu z wakacjami będą generowały się raporty imiennie ZUS RCA. Jeden z kodem wakacji składkowych i składkami opłacanymi przez budżet państwa, drugi z kodem wynikającym ze zgłoszenia do ubezpieczeń i rozliczoną składką zdrowotną i ewentualnie na ubezpieczenie, chorobowe, jeśli nie podlega ona zwolnieniu. W takim przypadku blok X ZUS DRA nie jest wypełniany. W przypadku rozliczenia osoby prowadzącej działalność z pracownikami, zmiana polega na utworzeniu drugiego ZUS RCA z kodem wakacji składkowych i składkami opłacanymi przez budżet państwa. Rozliczenie składki zdrowotnej oraz ewentualnie na ubezpieczenie, chorobowe na ZUS DRA z kodem wynikającym ze zgłoszenia do ubezpieczeń.

Zmodyfikowano kartotekę Podstawy na ubezpieczenie społeczne właścicieli, dodając pole Kod ubezpieczenia w celu oddzielnej rejestracji składek opłacanych przez budżet państwa na potrzeby wydruków zestawienia składek.

  • Dla osób prowadzących działalność dodano możliwość naliczenia dodatkowej składki zdrowotnej dla kolejnej formy opodatkowania. W kartotece Dochód do podstawy ubezpieczenia zdrowotnego umożliwiono dodanie dwóch rekordów za jeden miesiąc, jeśli ktoś ma formy opodatkowania wg skali i podatkiem liniowym. Dodano kolumnę Podatek liniowy, służącą do filtrowania zapisów wg formy opodatkowania. Dodano nową kartotekę Zdrowotne DRA, która przechowuje informacje o zapłaconych składkach zdrowotnych, które będą wykorzystane do rozliczenia rocznego składki zdrowotnej. Dodano mechanizm uzupełnienia tej kartoteki na podstawie danych z kartoteki Podstawy na ubezpieczenie społeczne właścicieli oraz mechanizm odpowiedniego oznaczenia zapisów w kartotece Dochód do podstawy ubezpieczenia zdrowotnego. Zmodyfikowano kartotekę RCA system, rozbudowując ją o pola potrzebne do przechowywania informacji o dodatkowej formie opodatkowania i składce zdrowotnej. W mechanizmie deklaracji ZUS DRA uwzględniono opłacanie dwóch składek zdrowotnych w zakresie wyznaczania podstaw zdrowotnego w miesiącu i rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.
  • W zestawieniach Zestawienie ubezpieczonych i Zestawienie składek właścicieli uwzględniono opłacanie dwóch składek zdrowotnych przez osobę prowadzącą działalność.
  • W zestawieniu Zestawienie ubezpieczonych dodano podsumowanie wszystkich składek: ubezpieczonych, osób współpracujących i osób prowadzących działalność – tzw. całkowite koszty pracodawcy.
  • Wprowadzono zmiany w wydrukach Świadectwo pracy – zbiorcze, Świadectwo pracy i Świadectwo pracy CR polegające na dodaniu w pkt 6.2 do urlopu wykorzystanego, urlopu, za który wypłacono ekwiwalent oraz zmiany w pkt 6.16 informacji o rodzaju okresu nieskładkowego na ten sam kod dla wszystkich zapisów. Przy okazji wprowadzono zmiany w stronicowaniu wydruków Świadectwo pracy – zbiorcze, Świadectwo pracy oraz uwzględniono w wykazie okresów nieskładkowych przypadek jednego w roku ciągłego zwolnienia kończącego się po dacie zwolnienia pracownika.
  • W procesie naliczenia ryczałtu samochodowego uwzględniono przypadek zwolnienia pracownika w trakcie poprzedniego miesiąca i jego ponownego zatrudnienia. W takim przypadku korekta ryczałtu nie jest naliczana.
  • W procedurze naliczającej sumę dochodu na potrzeby policzenia zaliczki na podatek wg dwóch stawek procentowych uwzględniono wypłatę składników zwolnionych z podatku i składek na ubezpieczenie społeczne policzonych od tych składników.
  • Przyśpieszono wykonanie raportów Zestawienie składek i Zestawienie składek v.2, wykorzystując nowy rodzaj wyróżnika WyróżnikOkresuFirmy.
  • W wydruku ZUS Z-3 oraz eksporcie Z-3 do pliku XML zmieniono sposób uwzględniania w punkcie 5 informacji o składnikach wynagrodzenia umów wykonywanych w okresie zatrudnienia na etacie. Do podstawy wliczane są umowy zlecenia i o dzieło, których Okres wykonywania umowy - Od dnia zawiera się w okresie zatrudnienia na etacie.
  1.  
ZMIANY DLA PORTALU HR:
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie usuwania pracy zdalnej i wniosków o pracę zdalną z portalu HR. W przypadku usuwania w programie wniosku o pracę zdalną bez usunięcia powiązanej z nim pracy zdalnej w ewidencji, usuwany wniosek jest również usuwany z portalu. (WU)
  • Rozwiązano problem z zatwierdzaniem wniosków o pracę zdalną z portalu HR w przypadku, gdy wniosek o pracę zdalną został zatwierdzony, a następnie usunięty i został wystawiony taki sam wniosek na te same dni. (WU)
  • Wprowadzono zmiany w mechanizmie tworzenia zależności służbowych. Zablokowano możliwość polegającą na tym, że podwładny mógł stać się przełożonym swojego aktualnego przełożonego. W wyniku takiej operacji całe drzewo zależności przesuwało się w prawo.
  • W mechanizmie przygotowania danych do urlopów dodano procedurę przygotowującą informacje o należnym urlopie za następny rok. Ze względów wydajnościowych dodano parametr Ile miesięcy wcześniej uruchomić synchronizację sterujący od którego miesiąca ma zacząć być uruchamiana ta procedura. Domyślnie jest to 3 miesiące, czyli od października. Procedura ma mechanizm dzielenia wykonania na etapy. Domyślnie po 3 h 15 min od uruchomienia procedura jest zatrzymywana do kolejnego jej uruchomienia przez harmonogram.