Wersja 9.00.0
W wersji 9.00.0 z dnia 1.10.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne
- Zwiększono bezpieczeństwo danych przechowywanych w bazach SQL programów oraz bezpieczeństwo danych transmitowanych we wszystkich aplikacjach systemu Wapro ERP poprzez możliwość włączenia szyfrowania komunikacji z wykorzystaniem TLS 1.2. Więcej informacji na temat zapewnienia bezpieczeństwa danych dostępnych jest w instrukcji Instalacja certyfikatu TLS.
- W procesie kopiowania pracowników między firmami dodano kontrolę numeru PESEL, aby uniknąć wielokrotnego dodania tego samego pracownika. Kontrola ostrzega o istnieniu pracownika o tym samym numerze PESEL w firmie docelowej, ale nie blokuje eksportu.
- W konfiguracji pobierania zwolnień elektronicznych e-ZLA dodano możliwość usunięcia konfiguracji połączenia z PUE ZUS, ukryto widoczność hasła i dodano opcję jego podglądu.
- W archiwum dokumentów pracownika, w oknie dokumentu zastąpiono opcję Otwórz (dotyczącą pliku załącznika dokumentu) opcją Zapisz ze wskazaniem lokalizacji. Zmiana dotyczy instancji programu uruchamianych na Wapro Online.
- Wprowadzono ograniczenie okresu przechowywania zapisów dotyczących aktywności użytkowników w rejestrze operacji. Zapisy starsze niż 5 lat są usuwane. Domyślny okres przechowywania danych dla danej firmy można skrócić za pomocą parametru Okres raportowania aktywności użytkowników z kategorii Ogólne w opcji Ustawienia i parametry konfiguracyjne firmy.
- Opcję Administratora rozbudowano o możliwość konfigurowania haseł służących do szyfrowania pasków i PIT-11 wysyłanych mailem lub na Portal HR jako pliki PDF. Jeżeli pracownik ma wprowadzone hasło w swoich danych podstawowych, to zostanie ono użyte do szyfrowania plików. W przeciwnym razie plik zostanie zaszyfrowany jego numerem PESEL lub zgodnie z konfiguracją hasła pracownika. Do szyfrowania można wykorzystać Imię, Nazwisko i PESEL pracownika w dowolnej kolejności z możliwością zastosowania inwersji. Imię i nazwisko w haśle nie zawiera polskich znaków i składa się tylko z małych liter. Za pomocą tej samej opcji można wyłączyć szyfrowanie załączników hasłem.
- Zmieniono mechanizm Ewidencji czasu pracy na szybsze i wydajniejsze rozwiązanie oparte na technologii .NET i DevExpress. Zachowano dotychczasową funkcjonalność pozwalającą na wprowadzenie godzin przepracowanych, nieobecności dla pracowników etatowych oraz modyfikowanie ich nominalnego czasu pracy. Mechanizm umożliwia również import danych z plików Excela.
- W kartotece osobowej zmieniono sposób sortowania po numerze ewidencyjnym. Obecnie kolejność odpowiada wartości numerycznej numeru ewidencyjnego.
- W kalkulatorze wynagrodzeń wprowadzono mechanizm podpowiadania parametrów z ostatniej umowy zlecenia, umowy okresowej lub poprzez opcję zawieranie umów w przypadku braku danych w podstawowych danych podatkowych.
- Wymieniono moduł Wapro PPK na nowszą wersję 9.00.0, wykorzystującą możliwość szyfrowania połączenia za pomocą certyfikatów SQL Serwera.
- Wymieniono moduł e-Poczta na nowszą wersję 9.00.0, wykorzystującą możliwość szyfrowania połączenia za pomocą certyfikatów SQL Serwera.
- Wymieniono moduł Wapro RODO na nowszą wersję 9.00.0, wykorzystującą możliwość szyfrowania połączenia za pomocą certyfikatów SQL Serwera.
- Wymieniono moduł e-Dokumenty na nowszą wersję 9.00.0, wykorzystującą możliwość szyfrowania połączenia za pomocą certyfikatów SQL Serwera.
- Wymieniono moduł e-Formularze na nowszą wersję 9.00.0, wykorzystującą możliwość szyfrowania połączenia za pomocą certyfikatów SQL Serwera.
Zmiany merytoryczne
- W drukowaniu i eksporcie zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 zmieniono sposób przekazywania informacji o ilości osób ubezpieczonych chorobowo. Zamiast podawania wartości liczbowej użytkownik zaznacza lub nie opcję powyżej 20 ubezpieczonych. Wartość domyślna jest ustalana na podstawie parametru konfiguracyjnego Firma zatrudniająca.
- Do słownika Orzeczenia niepełnosprawności wykorzystywanego do zgłoszeń do ZUS ubezpieczonych i członków ich rodzin, dodano pozycję 4 - Orzeczenie o niepełnosprawności wydawane osobom do 16 roku życia.
- W mechanizmie obliczeń typu listy Premie kw. i premie roczne dodano blokadę naliczenia drugiej listy za ten sam kwartał lub rok.
- Wprowadzono zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów. W Innych danych do ubezpieczeń dodano opcję umożliwiającą zaznaczenie pracy jako nauczyciel na podstawie Karty nauczyciela. Informacje te są wykorzystywane w zmienionym imiennym raporcie miesięcznym o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej ZUS RPA do wypełnienia sekcji III.G.
- Zmieniono mechanizm obliczeń podstawy do zasiłku w związku z publikacją komunikatu ZUS w sprawie uzupełniania wynagrodzenia w podstawie do zasiłku pracowników korzystających z urlopu z powodu siły wyższej. W przypadku korzystania przez pracownika z urlopu z powodu siły wyższej, jego wynagrodzenie jest uzupełniane do kwoty umowy, jeżeli otrzymuje wynagrodzenie stałe i zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, jeżeli uzyskuje wynagrodzenie zmienne.
- Wydruk obliczonych podstaw do zasiłku rozbudowano o kolumny związane z urlopem z powodu siły wyższej i godzinami przepracowanymi. Dodatkowo dodano informację o liczbie miesięcy uwzględnionych do wyznaczenia podstawy.
- Analogicznie do zmian w podstawie do zasiłku zmieniono mechanizm obliczeń wynagrodzenia pracownika korzystającego z urlopu z powodu siły wyższej, służącego do ograniczenia podstawy na ubezpieczenie społeczne osób na urlopie wychowawczym.
- Wydruk obliczonych podstaw do wychowawczego rozbudowano o kolumny związane z urlopem z powodu siły wyższej i godzinami przepracowanymi.
- Rozwiązano problem z kwotami w dodatkowej sekcji Zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w Informacji dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA w przypadku członków rad nadzorczych.
- W obliczeniach wyrównania do najniższego wynagrodzenia uwzględniono nieobecności związane ze zwolnieniem ze świadczenia pracy.
- Do pozycji menu Raporty | Deklaracje podatkowe dodano opcję Deklaracja PIT-R - informację o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. Opcja pozwala wygenerować PIT-R jako samodzielną deklarację w przypadku otrzymana przez podatnika jedynie przychodów zwolnionych od podatku.
Zmiany dla Portalu HR
- W konfiguracji portalu dodano nowy parametr Czy nieobecności zespołu w kalendarzu na stronie głównej prezentować dla pracowników z całej firmy. Pozwala on włączyć na pulpicie startowym pracownika, w nieobecnościach zespołu informacje o nieobecnościach wszystkich pracowników firmy. Przy wyłączonym parametrze widoczne są informacje tylko o nieobecnościach przełożonego i innych podległych mu pracowników.
- W konfiguracji portalu dodano nowy parametr Czy ukrywać informację o najbliższej nieobecności przełożonego. Pozwala on wyłączyć na karcie z informacjami o przełożonym informację o jego najbliżej nieobecności.
- Zmieniono zakres wysyłanych danych o badaniach lekarskich i szkoleniach BHP. Obecnie wysyłane są dane nie starsze niż trzy lata (domyślnie ustawienie w parametrach portalu), licząc od daty następnego badania i następnego szkolenia. Poprzednio okres był ustalany na podstawie daty badania lub szkolenia.
- Wprowadzono ograniczenie okresu z jakiego wysyłane są udzielone pracownikowi pożyczki mieszkaniowe i z K.Z.P do trzech lat (domyślnie ustawienie w parametrach portalu).
- Dodano zabezpieczenie przed wprowadzeniem do portalu użytkownika, którego adres mailowy, będący jednocześnie loginem zawiera niedozwolone znaki (np. polskie litery).
- W procesie składania wniosków urlopowych włączono kontrolę limitu dostępnych dni urlopowych. Kontrola dotyczy zarówno urlopu wypoczynkowego jak i na żądanie. Złożenie wniosku na ilość dni ponad wymiar nie jest możliwe.
- Rozbudowano sposób konfiguracji wniosku urlopowego. Obecnie można włączać lub wyłączać możliwość wyboru z listy nie tylko rodzaju urlopu, ale i jego podtypu.
- Włączono mechanizm retencji danych na portalu. Okres przechowywania danych jest określony w parametrach programu zależnie od ich rodzaju. Po zdefiniowanym okresie dane z portalu są usuwane, a po stronie programu Wapro Gang dane są oznaczone jako usunięte w wyniku retencji.
- Dodawanie elementów bazy wiedzy rozbudowano o możliwość przekazania pracownikowi/pracownikom dokumentów, które wymagają potwierdzenia czy zapoznania się. Edycję elementu bazy wiedzy rozbudowano o pola Czy pokazać powiadomienie po zalogowaniu się do portalu i Czy wymagane potwierdzenie zapoznania się z dokumentem. W oknie Baza wiedzy dodano również opcje pozwalające przeglądać listę osób, które potwierdziły zapoznaje się z dokumentem.
- Dodano możliwość usuwania kategorii dokumentów z bazy wiedzy, które zostały zsynchronizowane z portalem.
- Wyłączono tworzenie powiadomień przez Wapro Update w przypadku inicjacji pytań użytkowników w programie Wapro Gang. Rozwiązano problem z wielokrotnym pojawianiem się komunikatu o braku uprawnień do odpowiadania na pytania w przypadku inicjowania pytania do wielu pracowników.
- W ewidencji nieobecności dodano mechanizm usuwania z portalu wniosku o prace zdalną łącznie z usuwaniem pracy zdalnej z ewidencji.
- W procedurze akceptacji wniosków urlopowych dodano informacje o przekroczeniu dostępnego dla pracownika limitu urlopu.
- W procedurze akceptacji wniosków o pracę zdalną okazjonalną dodano informacje o przekroczeniu dostępnego limitu dla pracownika.
- Dodano mechanizm synchronizacji informacji o pracy zdalnej wprowadzonej do Ewidencji nieobecności w programie Wapro Gang.
Wersja 8.91.0
W przypadku zainstalowanych kilku modułów Wapro ERP, zalecamy przeprowadzenie jednorazowej aktualizacji do najnowszej wersji 8.91.0.
W wersji 8.91.0 z dnia 3.07.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne
Wprowadzono zmiany związane ze sposobem uwierzytelniania w aplikacjach Wapro ERP, w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Zmiana polega na zastąpieniu konta waproking (używanego do łączenia programu z bazą danych) kontem waprokingapp oraz dodaniu logiki dynamicznego generowania haseł per środowisko klienta. Docelowo konto waproking zostanie całkowicie wyłączone. W okresie przejściowym jego uprawnienia w SQL zostaną ograniczone do minimum, tak aby zapewnić ciągłość działania aplikacji i usług Wapro ERP.
Aktualizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyłączenia wbudowanej procedury xp_cmdshell, umożliwiającej komunikację z poziomu SQL w systemie Windows.
Powyższe zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemach Wapro ERP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne komponenty i warstwy infrastruktury, w której pracuje Wapro ERP: Bezpieczeństwo danych i środowiska w Wapro ERP.
- W oknie potwierdzenia zamknięcia listy dodano szczegółowe informacje dotyczące zamykanej listy.
- W oknie deklaracji podatkowych dodano możliwość filtrowania utworzonych deklaracji wg struktury organizacyjnej firmy oraz sortowania deklaracji po kolumnie „Utworzona przez”.
- W oknie potwierdzającym zamknięcie programu dodano informację o dacie wykonania ostatniego archiwum bazy danych lub o braku wykonania archiwum bazy danych.
- W opcji dodawania użytkowników programu i nadawania im uprawnień dodano informację z zaleceniami, w przypadku użytkownika ze znacznikiem „Administrator” i przypisywania użytkownika do grupy „Administratorzy”.
- Wymieniono moduł Wapro PPK na wersję 8.91.0 w związku ze zmianą sposobu uwierzytelniania aplikacji Wapro ERP w silniku baz danych Microsoft SQL Server.
Wersja 8.90.6
W wersji 8.90.6 z dnia 16.05.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne
- Dodano możliwość konfiguracji uprawnień do opcji kopiowania danych i konfiguracji odbioru eZLA.
- Rozwiązano problem z pokazywaniem opcji wydruków, do których użytkownik nie ma uprawnień.
- Przeniesiono wyświetlanie pomocy programu do dedykowanego okna WebView.
- Rozbudowano listę uprawnień o opcję „Ustawienia numeracji”, umożliwiającą nadanie uprawnień do możliwości konfiguracji numeracji list płac i pracowników użytkownikom niebędącym administratorami.
- Dodano możliwość odczytu danych z Rejestratora Czasu Pracy „BIOFINGER-RCP” firmy Novo Capital Investment Sp. z o.o.
- Rozwiązano problem z definiowaniem szablonu importu danych na listy płac z Excela za pomocą stałych wartości składników.
- W oknie konfiguracji dekretów księgowania dodano komunikat informujący o konieczności wybrania schematu księgowania przed dodawaniem dekretów, o ile nie został on ustawiony domyślnie.
Zmiany merytoryczne
- Rozwiązano problem z przygotowaniem ZUS Z-3 do importu w PUE ZUS w przypadku zasiłków związanych z rodzicielstwem (*).
- Rozwiązano problem z obliczeniem składki zdrowotnej na liście dodatkowej i liście premii kwartalnych i rocznych od niskich kwot przy wyłączonym parametrze "Uwzględniać KUP i ulgę na wszystkich listach". (*)
- Rozbudowano kartotekę „Mały ZUS” o opcję „Przedłużony okres trwania”, pozwalającą na przedłużenie uprawnienia płatnika do „Małego ZUS Plus” o dodatkowe 12 miesięcy. (*)
- Zmodyfikowano naliczenie składek na ubezpieczenie społeczne wg zasad „Małego ZUS Plus” w przypadku braku przychodu w poprzednim roku. Obecnie można wprowadzić do kartoteki „Mały ZUS” przychód całkowity w wysokości zero, a w raportach ZUS DRA i ZUS DRA II plus w takich przypadkach przyjmowana jest minimalna podstawa wymiaru składek. (*)
- Zmieniono mechanizm generowania deklaracji PIT-11 przy ustawieniu parametru „kolejno komplety stron dla każdej osoby” tak, aby podczas tego procesu okno programu nie było przełączane jako aktywne przy zmianie osoby, dla której tworzona jest deklaracja.
- Rozwiązano problem z wprowadzaniem danych do kartoteki „Wirtualne diety dla kierowców” dla zleceniobiorców, w przypadku obecności w kartotece zapisów za ten sam miesiąc z poprzedniego roku.
- Wyłączono z procesu synchronizacji składek na typach listy lista podstawowa, dodatkowa i premii kwartalnych i rocznych składkę zdrowotną obliczaną na listach typu umowy, projekty i przez zawieranie umów. Obecnie składka zdrowotna od przychodów z różnych tytułów (umowa o pracę, umowa zlecenia) wypłacanych w tym samym miesiącu jest liczona oddzielnie dla każdego z tytułów ubezpieczenia.
- W obliczeniach kwoty wolnej od potrąceń sądowych i komorniczych uwzględniono przypadek wypłaty w miesiącu tylko składników niestanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
- Rozwiązano problem z ujemną składką na PPK w przypadku umowy o dzieło rozliczanej przez „Zawieranie umów cywilnoprawnych”, w sytuacji wypłaty w tym samym miesiącu co umowa zlecenie rozliczana na liście płac „Umowy”.
- W obliczeniach wyrównania do najniższego wynagrodzenia uwzględniono przypadek przeszeregowania w trakcie miesiąca połączonego ze zmianą wymiaru etatu.
- Funkcję kodującą znaki narodowe na potrzeby eksportu druków i deklaracji ZUS do Płatnika rozbudowano o rozpoznawanie i kodowanie liter Ç i Ş.
- Usunięto przyczynę wyświetlania błędnej informacji o niezamkniętej liście płac za bieżący miesiąc podczas naliczania listy ZFŚS.
- W obliczeniach listy podstawowej i dodatkowej pominięto wykazywanie wirtualnych diet rozliczanych przez listę „Umowy”.
- W opcji „Zawieranie umów cywilnoprawnych” rozwiązano problem z wyliczeniem wynagrodzenia od netto do brutto w przypadku dwóch umów cywilnoprawnych wypłacanych w tym samym miesiącu.
- W raporcie imiennym ZUS RCA i ZUS DRA osoby prowadzącej działalność powiększono wartość składki zdrowotnej za bieżący miesiąc o ewentualną dopłatę składki zdrowotnej wynikającej z rocznego rozliczenia tej składki.
Zmiany dla Portalu HR
- Zmieniono procedurę wysyłania zależności służbowych, aby rozwiązać problem z powieleniem listy pracowników w przypadku zmiany działu przełożonego. Zrezygnowano z wysyłania identyfikatora działu przełożonego.
- Zmieniono mechanizm przygotowania danych do synchronizacji w zakresie numerów rachunków bankowych polegający na usunięciu zbędnych spacji z liczby kontrolnej rachunku oraz mechanizm przygotowania danych do synchronizacji w zakresie adresów, ograniczając rozmiar pola kod pocztowy do akceptowalnego przez portal.
- Limit czasu na wykonanie metody WU_PORTAL, która pośrednio liczy wymiary urlopów do tabeli „Dane do urlopów dla portalu” zwiększono do 3.5 h.
(*) - zmiany wprowadzone Wapro Update
Wersja 8.90.4
W wersji 8.90.4 z dnia 18.03.2024 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne
- Do "Ustawień użytkownika" dodano parametr "Kontrola e-mail przy wysyłce PIT". Ustawienie parametru na "Tak" powoduje włączenie komunikatu o braku adresu e-mail osoby, którą zaznaczono do operacji wysyłki deklaracji PIT pocztą elektroniczną. Ustawienie parametru na "Nie" powoduje wyłączenie komunikatu przy jednoczesnym pomijaniu osoby w tworzeniu maila z deklaracją PIT.
- W oknie "Osoby na liście płac" pod prawym przyciskiem myszy dodano opcję "Oznacz jako naliczony". Opcja działa dla pojedynczego rekordu lub dla wszystkich zaznaczonych. Opcja powstała w celu prawidłowego działania programu w przypadku zmiany wartości składnika płacowego, po którym nie następuje przeliczenie osoby i przy włączonym mechanizmie kontroli, która ustala status pracownika na liście jako niepoliczony przy manualnej zmianie wartości składnika - parametr "Zmienić status naliczony na nienaliczony po modyfikacji składnika".
- Zmieniono mechanizm uruchamiana pomocy -wyświetla się na pulpicie i korzysta z plików online.
- W obliczeniach list płac wprowadzono mechanizm kontroli i blokowania naliczenia aktualnej listy płac, jeżeli osoba jest na niezamkniętej liście, wypłaconej w aktualnym lub poprzednim miesiącu. Kontrolę można wyłączyć za pomocą parametru konfiguracyjnego "Zezwól na naliczanie przy niezamkniętych listach" w kategorii "Obliczenia list płac".
- "Kreator składników płacowych" rozbudowano o możliwość tworzenia pary składników: przychodowego i potrąceniowego. Kwota wprowadzona do składnika przychodowego powielana jest w składniku potrąceniowym. Para takich składników służy do rozliczenia świadczeń rzeczowych, obciążających pracownika podatkiem i ewentualnie składkami na ubezpieczenie społeczne.
- W menu "Inne dane/ Wydruki płacowe" uruchamianym dla osób z zewnątrz, dodano możliwość utworzenia deklaracji PIT-11.
Zmiany merytoryczne
- Zmieniono mechanizm pobierania informacji o wspólnym opodatkowaniu z małżonkiem, rezygnacji z ulgi dla osób poniżej 26 roku życia, rezygnacji z ulgi w danym roku podatkowym. Zapisy wprowadzone przed 2023 rokiem są pomijane podczas obliczeń list wypłaconych w roku 2023 i latach następnych.(*)
- Włączono naliczenie składek na FP i FGŚP dla osób, które powróciły z urlopu rodzicielskiego drugiego rodzica.(*)
- Uaktualniono i dodano wersję graficzną formularza "Sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy Z-06" do wzoru składanego za rok 2023. Na potrzeby wypełnienia działu 6 formularza "Pracujący w miastach i gminach w głównym miejscu pracy według faktycznego miejsca pracy - stan w dniu 31 XII" do systemu dodano kartotekę firmy "Główne miejsca pracy GUS". Służy ona do powiązania miejsca pracy pracowników z kartoteki umów o pracę z danymi, które mają się pojawić na sprawozdaniu. W celu ułatwienia wprowadzania danych przyjęto założenie, że brak danych w kartotece "Dane do zestawień GUS" oznacza "Główne miejsce pracy" pracownika.(*)
- Do typu listy "Rady" dodano składnik "Wynagrodzenie osoby powołanej", który jest opodatkowany i stanowi podstawę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dla osób, którym wypłacono wynagrodzenie za pomocą tego składnika jest tworzony raport ZUS RCA z kodem 2250xx.
- Zmieniono sposób wliczania do podstawy zasiłków umów wykonywanych w okresie zatrudnienia na etacie. Do podstawy wliczane są umowy zlecenia i o dzieło, których "Okres wykonywania umowy - Od dnia" zawiera się w okresie zatrudnienia na etacie.
- W raportach "RMUA dla ubezpieczonego", "RMUA dla ubezpieczonego - wydruk ciągły" i "RMUA dla ubezpieczonego - wydruk ciągły DUPLEX" rozwiązano problem z błędnym kodem ubezpieczenia oraz nadmiarową sekcją "Zestawienie składek" dla członków zarządów otrzymujących wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji, od którego potrącana jest składka zdrowotna rozliczana na listach rady.
- W wydrukach "Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem" i "Rozwiązanie umowy o pracę ze skróconym wypowiedz" dodano możliwość wyboru dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.
- Zmieniono domyślną treść informacji o terminie wypłaty wynagrodzenia w kartotece "Informacje regulaminowe firmy" na "raz w miesiącu z dołu, 10 dnia następnego". Zmiana dotyczy nowo wprowadzanych zapisów oraz istniejących w kartotece zapisów o domyślnej treści.
- W wydruku kartoteki nieobecności uwzględniono dwuznakowe kody nieobecności PZ i PO.
- W zdarzeniu kadrowym kontrolującym minimalne wynagrodzenie zmieniono zasady kontroli dla osób o wynagrodzeniu innym niż miesięczny i prowizyjny. Obecnie porównywana będzie stawka godzinowa wpisana w angaż ze stawką godzinową z kartoteki "Płaca minimalna" (zamiast wyznaczania teoretycznej płacy na podstawie stawki godzinowej pracownika i ilości dni z kalendarza). Dodano również możliwość wyłączenia kontroli minimalnego wynagrodzenia dla pracowników wynagradzanych w systemie akordowym i godzinowo - akordowym. Do wyłączenia kontroli służy parametr "Pomijaj akord w kontroli wynagrodzenia" w kategorii "Ogólne".
- W wydrukach świadectw pracy "Świadectwo pracy - zbiorcze", "Świadectwo pracy" i "Świadectwo pracy CR" w punkcie 6.2 uzupełniono okresy urlopu rodzicielskiego rejestrowanego w ewidencji nieobecności za pomocą kodu H, ograniczono wykazywanie ilości dni urlopu opiekuńczego (UO) i dni pracy zdalnej okazjonalnej (PO) do roku zwolnienia z pracy.
- Wprowadzono nową wersję elektronicznej deklaracji PIT-11 (29) zgodnie ze wzorem 2024/02/21/13316 opublikowanym na stronie epuap.gov.pl.
- Opcję w menu "Zestawienie składek wg ubezpieczonych" zastąpiono opcją "Zestawienie ubezpieczonych", w której dla wydruków za okres od 2022 roku wprowadzono szereg zmian, w tym usunięcie składki zdrowotnej odliczanej od podatku. Dodano również informacje o składkach osób współpracujących (kod tytułu 0511xx).
Zmiany dla Portalu HR
- Uruchomiono mechanizm wysyłania powiadomień dla wniosków urlopowych odrzuconych przez przełożonego.(*)
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem na portalu wykorzystanych ułamkowych dni urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze.(*)
- W oknie "Dokumenty pracownika" dodano zabezpieczenie przed dodaniem dwóch załączników o tej samej nazwie do jednego dokumentu. Wprowadzono kontrolę istnienia na portalu dokumentu, do którego zmieniany jest opis potwierdzenia otrzymania dokumentu.(*)
- W oknie parametry portalu dodano nowe parametry konfiguracyjne sterujące okresami w których można składać wnioski za dni ubiegłe:
- "Ilość dni wstecz w których można dodać urlop wypoczynkowy",
- "Ilość dni wstecz w których można dodać świadczenie pracy zdalnej".(*)
- W oknie parametry portalu dodano nowe parametry konfiguracyjne sterujące zakresem wyświetlania innych osób w kalendarzach i ich nieobecności:
- "Czy filtr na dział w portalu ma przeszukiwać działy hierarchicznie, tzn. wybrany dział i wszystkie działy mu podległe",
- "Czy nieobecności zespołu w kalendarzu na stronie głównej prezentować tylko dla pracowników z mojego działu".(*)
- Zmieniono konfigurację kontroli osób zastępujących na wnioskach urlopowych na możliwość zastępowania wielu osób przez jedna osobę.(*)
- W procesie synchronizacji danych wprowadzono zabezpieczenie przed próbą synchronizowania wielu miejsc pracy o takich samych nazwach.(*)
- Historia czynności automatycznych została rozbudowana o ostrzeżenie o niezgodności struktur bazy danych i dll na serwerze w sytuacji, gdy na bazie jest wgrana aktualizacja, a na serwerze nie pojawił się błąd w historii wykonywania czynności.
- W centrum akceptacji na portalu, w oknie "Akceptacje" w kolumnie "Dodatkowe informacje" dodano uwagi od pracownika wprowadzone na wniosku.
(*) - zmiany wprowadzone Wapro Update
Wersja 8.90.2
W wersji 8.90.2 z dnia 14.12.2023 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne:
- W wariancie "Odczyt" udostępniono do przeglądania i drukowania utworzone deklaracje PIT i IFT, natomiast wyłączono tworzenie wersji elektronicznej deklaracji, która wysyłana jest do MF.
- Z uwagi na powiększającą się liczbę składników płacowych, widoki SQL związane z typami list płac podzielono na części. Składniki producenta są umieszczane w jednym widoku, a składniki użytkownika w innym. Ma to znaczenie przy tworzeniu wydruków list płac za pomocą programu Crystal Reports.
- Do opcji "Transfer składek na PPK z miesiąca" dodano mechanizm eksportu danych nowych uczestników PPK oraz aktualizację danych i statusów istniejących uczestników do modułu PPK.
Zmiany merytoryczne:
- Wprowadzono nowy wzór informacji INF-1 zgodny z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 27.04.2023 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz. U z 2023r. poz. 827). (*)
- W wydrukach umów o pracę "Umowa o pracę", "Umowa o pracę - grupowo" rozwiązano problem braku elementów przy wydruku umowy na czas określony. (*)
- Do systemu dodano wersję schematu zaświadczenia ZUS Z-3 w wersji elektronicznej zgodnej ze wzorem opublikowanym przez ZUS 13.11.2023. (*)
- W menu Raporty - Pozostałe wydruki w sekcji "Wydruki kontrolne" dodano raport "Wydruk kontrolny PIT-11" informujący o dacie utworzenia i statusach przetwarzania deklaracji PIT-11 utworzonych w eFormularzach.
- Dostosowano działanie oświadczeń pracownika rejestrowanych w kartotece "Podstawowe dane podatkowe" do zasad opisanych na deklaracji PIT-2. Oświadczenia są ważne do momentu ich odwołania. Wyjątkiem jest oświadczenie w sprawie zwiększonego procentu zaliczki na podatek - ten wniosek należy składać co roku.
- Dodano nowe wzory DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-u I DEK-II-a zgodne z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki społecznej w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz. U. z 2023r. poz. 995). W DEK-II-a sposób obliczenia przeciętnego zatrudnienia dostosowano do nowej treści objaśnień do formularza, pomijając w zatrudnieniu ogółem i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych osoby zatrudnione na umowę o pracę nakładczą.
- Dostosowano wydruki "Lista podstawowa tabela CR", "Lista podstawowa tabela PPK CR", "Lista podstawowa tabela PPK z podpisem CR", "Lista podstawowa tabela z podpisem CR" do technicznej zmiany w generowaniu widoków list płac.
- Uwzględniono kody V - 100% zasiłek chorobowy i Y7 - Urlop rodzicielski drugiego rodzica w szeregu raportów i funkcji systemu.
- Uwzględniono kody SW - Siła wyższa, UO - Urlop opiekuńczy w raportach "Bilans czasu pracy", "Miesięczna ewidencja czasu pracy v2", "Roczna ewidencja czasu pracy Grupowa", "Roczna ewidencja czasu pracy", "Wydruk kartoteki nieobecności".
- Rozwiązano problem z brakiem składek na FP i FGŚP u osób przebywających na urlopie rodzicielskim na pierwsze dziecko oraz prawidłowym wykazywaniu zwolnienia w raporcie w przypadku zwolnienia z opłacania składek na trwającym urlopie macierzyńskim/rodzicielskim z powodu powrotu z urlopu na inne dziecko.
- W obliczeniach zasiłku macierzyńskiego należnego w okresie urlopu wychowawczego zmieniono procent zasiłku na 81,5 w przypadku zaznaczenia odpowiednej opcji oraz na 70% dla zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Zmiana dotyczy okresów po 26.04.2023 r.
- W obliczeniach stawki za nieobecności usprawiedliwione płatne w wariancie I dodano mechanizm wliczania składników z innych list płac wypłaconych w tym samym miesiącu.
- Do systemu dodano parametr "Wyłączyć pomniejszanie przychodu zd. o 30% diet" pozwalający wyłączyć pomniejszanie przychodu służącego do ograniczenia składki zdrowotnej do kwoty podatku o 30% kwoty równoważnej diecie z tytułu podróży służbowej.
- W kartotece "Dodatkowe informacje do zaś. macierzyńskiego" wprowadzono kontrolę dat i pokrywających się okresów.
- Wprowadzono nowe wersje deklaracji PIT-4R (13), PIT-8AR (13). Na potrzebę nowych deklaracji rozbudowano kartoteki "Zaliczki na ryczałtowy podatek dochodowy" i "Zaliczki na podatek dochodowy".
- Na liście podstawowej dodano mechanizm rozliczenia zwrotu kosztów korzystania z urządzeń sanitarnych w państwach, w których kierowca wykonuje zadania służbowe. W kartotece osobowej, w danych wprowadzających dodano kartotekę "Dodatek sanitarny" służącą do wprowadzenia kwoty zwrotu kosztów. Na liście podstawowej dodano dwa składniki, których wartość zależy od kwoty dodatku sanitarnego i przychodu kierowcy. Kwota składnika "Zwrot dodatku sanitarnego" jest równa dodatkowi sanitarnemu. Kwota składnika "Dodatek sanitarny ze składkami" jest równa dodatkowi sanitarnemu, jeżeli przychód kierowcy jest niższy niż przeciętne wynagrodzenie i zero w przeciwnym przypadku.
- W wydrukach "Św. pracy - zbiorcze", "Św. pracy v.1", "Św. pracy" i "Świadectwo pracy CR" dodano mechanizm drukowania NIP firmy zamiast Regonu, jeżeli firma posiada NIP.
- Rozwiązano problemem z obliczeniami składek na FP i FGŚP pracowników, którzy powrócili z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego i mają wypłacane wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia.
- Wprowadzono zmiany w mechanizmie obliczenia deklaracji PIT-11 dotyczące wliczania do przychodu pracownika składki na PPK pracodawcy, która nie została rozliczona na listach płac. Uwzględniono przypadki osób do 26 roku życia, których przychód z tytułu składki PPK pracodawcy zwolniony z podatku pojawia się po zwolnieniu pracownika lub zakończeniu umowy zlecenia.
- Rozwiązano problem z obliczeniem kwoty wolnej od potrąceń w przypadku wypłaty dwóch list podstawowych w jednym miesiącu.
Zmiany portalu HR:
- Zmieniono mechanizm nadawania uprawnień w przypadku zmiany loginu do portalu hr (*)
- Dodano mechanizm nadawania uprawnień do istniejących dokumentów bazy wiedzy dla nowych pracowników. (*)
- Odebrano uprawnienie do nie obsługiwanej przez program WAPRO Gang Płace i Kadry opcji "Dodaj wydarzenie" w kalendarzu pracownika na pulpicie startowym wszystkim użytkownikom portalu.
(*) - zmiany wprowadzone Wapro Update
Wersja 8.90.0
W wersji 8.90.0 z dnia 2.10.2023 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne:
W generatorze wydruków wprowadzono ulepszenia w mechanizmie drukowania podsumowań na stronach i numerowaniem stron w wydrukach stworzonych kreatorem wydruków.(*)
Wprowadzono możliwość "nadpisywania" pracy zdalnej zarejestrowanej w "Ewidencji nieobecności" innymi nieobecnościami.(*)
W kartotekach "Praca zdalna" i "Urlop opiekuńczy" zmieniono sposób prezentowania kraju z symbolu na pełną nazwę.(*)
Zmieniono wersję protokołu bezpieczeństwa TLS wykorzystywanego do komunikacji obsługującej aktualizacje kartotek systemowych na wersję 1.2.(*)
W kartotekach i ewidencji nieobecności poprawiono mechanizm importu z Excela kolumn reprezentujących czas.
Usunięto przyczynę braku ramek na wydrukach: "Lista obecności - biała pionowa", "Lista obecności - pionowa" i "Lista obecności - pozioma"
Do systemu dodano opcję pozwalającą obliczać wynagrodzenie brutto od podanego wynagrodzenia netto i odwrotnie na podstawie zgromadzonych w programie parametrów pracownika. "Kalkulator wynagrodzeń" umieszczono w menu "Płace".
"Kreator składników płacowych" rozbudowano o możliwość automatycznego tworzenia pola dodatkowego do przechowywania stałej wartości składnika płacowego. W kreatorze składnika dodano nowy krok, w którym można za pomocą opcji:
- Brak definicji składnika - utworzyć składnik tak jak dotychczas;
- Tylko pracownicy etatowi - utworzyć składnik wraz z polem dodatkowym przechowującym jego domyślną wartość, którą można wprowadzić w Danych wprowadzających pracowników etatowych;
- Wszyscy pracownicy - utworzyć składnik wraz z polem dodatkowym przechowującym jego domyślną wartość, którą można wprowadzić w Danych wprowadzających pracowników etatowych oraz osób z zewnątrz.
Dla każdego typu listy tworzona jest oddzielna pozycja menu o nazwie "Dodatkowe składniki dla listy xyz", która przechowuje domyślną wartość składników utworzonych tym sposobem dla danego typu listy.
Zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej w wariantach BIZNES i PRESTIŻ zaimplementowano mechanizm weryfikacji licencji przy wyborze firmy. Jeżeli system wykryje brak licencji na wykorzystanie programu w danej firmie zostanie uruchomiona procedura blokady dostępu do firmy po dziesiątym wyborze tej firmy do pracy. Z mechanizmu weryfikacji licencji wyłączono tryby pracy programu: 30 dniowy wstępny i weekendowy.
Wymieniono moduł Wapro PPK na nowszą wersję 8.90.0.
Wymieniono moduł e-Poczta na nowszą wersję 8.90.0.
Wymieniono moduł Wapro RODO na nowszą wersję 8.90.0.
Wymieniono moduł e-Dokumenty na nowszą wersję 8.90.0.
Wymieniono moduł e-Formularze na nowszą wersję 8.90.0.
Zmiany merytoryczne:
- Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy z dnia 9.03.2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 641). Zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej z zachowaniem połowy wynagrodzenia (art. 148(1)). W powodach nieobecności dodano nowy kod "SW" (siła wyższa) do rejestracji tego rodzaju przypadku. Dla kodu SW dodano mechanizm kontroli ilości wykorzystanego przez pracownika tego zwolnienia w roku. W nowo dodanej pozycji menu "Work-Life Balance" dodano kartotekę pracownika "Urlop siła wyższa", służącą do rejestracji sposobu rozliczenia nieobecności w dniach lub godzinach. W typie listy płac "Lista podstawowa" dodano składniki liczące ilości dni i godzin nieobecności oraz wynagrodzenie za okres tego zwolnienia.(*)
- Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy z dnia 9.03.2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 641). Urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych (art. 1731 - art. 1733). W powodach nieobecności dodano nowy kod "UO" - Urlop opiekuńczy do rejestracji tego rodzaju urlopu. Dla kodu UO dodano mechanizm kontroli ilości wykorzystanego przez pracownika tego urlopu w roku. W nowo dodanej pozycji menu "Work-Life Balance" dodano kartotekę pracownika "Urlop opiekuńczy" do rejestracji wniosku pracownika o udzielenie tego rodzaju urlopu wraz z niezbędnymi danymi oraz z możliwością rejestracji urlopu opiekuńczego w ewidencji nieobecności. W typie listy płac "Lista podstawowa" zmodyfikowano składniki liczące ilości dni i godzin nieobecności usprawiedliwionych niepłatnych oraz składniki liczące wynagrodzenie.(*)
- Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy z dnia 9.03.2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 641) dotyczące świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W powodach nieobecności dodano nowy kod "Y7" - Urlop rodzicielski drugiego rodzica, a w typie listy płac "Lista podstawowa" dodano składniki liczące ilości dni tego urlopu oraz 70% zasiłek macierzyński za ten urlop. Wprowadzono zmiany w obliczeniach zasiłku macierzyńskiego za urlop macierzyński i urlop rodzicielski polegające na zmianie procentu zasiłku z 80 na 81,5 za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego i zmianie z 60 na 70 procentu zasiłku macierzyńskiego za urlopu rodzicielskiego w przypadku rozliczenia zasiłków różnym procentem.(*)
- Dodano możliwość rocznego rozliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na deklaracji ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień danego roku. W przypadku gdy dane zgromadzone w systemie na to pozwalają, kwoty rozliczenia rocznego składki zdrowotnej są naliczane automatycznie.(*)
- W typie listy "Umowy" wprowadzono modyfikacje wynikające ze zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Wprowadzono zmiany w obliczeniach zasiłku macierzyńskiego za urlop macierzyński i urlop rodzicielski polegające na zmianie procentu zasiłku z 80 na 81,5 za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego i zmianie z 60 na 70 procentu zasiłku macierzyńskiego za urlopu rodzicielskiego w przypadku rozliczenia zasiłków różnym procentem.(*)
- W pozycji menu "Praca zdalna" dodano opcję "Praca zdalna - wnioski", która udostępnia możliwość rejestrowania wniosków pracowników o świadczenie pracy zdalnej. Proces rejestracji wniosków umożliwia również wprowadzenie odpowiedniego kodu do "Ewidencji nieobecności".(*)
- Wydruki świadectw pracy dostosowano do zmian wynikających z rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11.05.2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 912). Zmiany obejmują dodanie nowych pozycji w świadectwie pracy związanych z pracą zdalną i ideą Work-Life Balance - urlopem opiekuńczym i zwolnieniem z powodu siły wyższej. Ponadto poprawiono podział na strony w przypadku zbiorczego drukowania świadectw oraz uzupełniono w treści świadectwa odmianę ze względu na płeć osoby.(*)
- W opcji "Ostatnie świadectwo pracy" dodano pozycje do rejestracji wykorzystania dni pracy zdalnej okazjonalnej, dni urlopu opiekuńczego, wykorzystania dni i godzin zwolnienia z powodu siły wyższej.(*)
- Wprowadzono nowe wzory umów o pracę zgodnie ze zmianami w Kodeksie pracy w związku z ideą Work-Life Balance. Umożliwiono wprowadzenie dodatkowych informacji dla umów o pracę zawieranych na okres próbny, w tym celu rozbudowano kartotekę umów o pracę.(*)
- Zmieniono wydruki informacji dla pracownika w związku z pracą zdalną i Work-Life Balance. Na potrzeby tych zmian rozbudowano kartotekę firmy "Informacje regulaminowe firmy" dodano nowe kartoteki pracownika: "Dane do informacji dla pracownika" w opcji "Work-Life Balance" i kartotekę "Praca zdalna informacje" w opcji "Praca zdalna"(*)
- W miesięcznej deklaracji rozliczeniowej wprowadzono RSA za okres urlopu rodzicielskiego drugiego rodzica oraz RCA z kodem 1240 i składkami na ubezpieczenie społeczne policzonymi od zasiłku macierzyńskiego drugiego rodzica. Wprowadzono również RSA wynikający z dopłaty zasiłku macierzyńskiego z powodu jego przeliczenia zasiłku macierzyńskiego wg nowych stawek 81,5% i 70%.(*)
- Do mechanizmu wprowadzania nieobecności związanych z chorobą dodano kontrolę wykorzystania liczby dni, za które wypłacono wynagrodzenie chorobowe w danym roku.
- Wydruk zaświadczenia pracodawcy ZUS Z-3 dostosowano do wzoru publikowanego przez ZUS. W tym celu kartotekę "Dodatkowe informacje do zaś. macierzyńskiego" rozbudowano o dane dotyczące urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego dla drugiego rodzica. Funkcję "Zapytaj o datę zaświadczenia ZUS Z-3" rozbudowano o możliwość zaznaczenia kontynuacji zasiłku, dodatkowo zmieniono opis pola dotyczącego pierwszego dnia niezdolności do pracy rozliczanej przez ZUS.
- Plik eksportowy ZUS Z-3 XML dostosowano do zmian w treści zaświadczenia ZUS Z-3. Dodatkowo dodano sekcję "Strona", do wypełnienia której wykorzystano dwa nowe parametry konfiguracyjne "Imię osoby wystawiającej dokumenty ZUS" i "Nazwisko osoby wystawiającej dokumenty ZUS" z kategorii "Konfiguracja wydruków deklaracji".
- Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Dla list wypłaconych od 19.08.2023 na potrzeby podstawy wymiaru składek ZUS i zaliczki na podatek wprowadzono stałe kwoty równoważne diecie z tytułu podróży służbowej w wysokości 60 EUR dla podstawy ZUS i odpowiednio 20 EUR dla podstawy podatku. W przypadku korzystania w kartotece "Wirtualne diety dla kierowców" z opcji "Suma diet" kwota obniżająca podstawę opodatkowania wynosi 1/3 kwoty wprowadzanej diety.(*)
- Wprowadzono zmiany wynikające z rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów. Począwszy od deklaracji za 09/2023 wprowadzono dla nieobecności związanej z urlopem rodzicielskim drugiego rodzica (kod nieobecności Y7) kod świadczenia przerwy 338 i kod 340 dla dopłat zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu. Dla urlopu opiekuńczego (kod nieobecności UO) wprowadzono kod 131.(*)
- Wprowadzono kontrolę minimalnej podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z małego ZUS plus w wysokości minimalnego wynagrodzenia ze stycznia danego roku.
- W mechanizmie naliczania ryczałtu i ekwiwalentu za pracę zdalną dodano kontrolę złożenia przez pracownika stosownych oświadczeń i zgód zarejestrowanych w kartotece "Praca zdalna - oświadczenia". Mechanizm włącza się parametrem "Kontrola zgód i oświadczeń dla pracy zdalnej" z kategorii "Obliczenia list płac". Jego ustawienie na wartość "Tak" powoduje wyłączenia naliczenia ryczałtu i ekwiwalentu za pracę zdalną w przypadku braku zapisu lub braku oświadczeń i zgód w istniejącym zapisie.
- Rozwiązano problem z obliczeniami podstawy do zasiłku kierowców objętych pakietem mobilności w przypadkach rozliczenia wirtualnych diet w danym miesiącu na liście dodatkowej.
- Konfigurację wynagrodzenia za dni zwolnienia z pracy spowodowanej siłą wyższa w podstawie do zasiłku dostosowano do wyjaśnień ZUS "W przypadku pracownika, który korzystał ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z powodu działania siły wyższej na podstawie art. 148(1) k.p., podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie wynagrodzenie w kwocie faktycznie wypłaconej.".
- Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym dotyczące zwolnienia z podatku umów zleceń z art. 13 pkt 8, otrzymane przez kierowcę z tytułu wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych w wysokości stanowiącej równowartość 20 euro za każdy dzień pobytu kierowcy za granicą.
- W kategorii "Obliczenia do list płac" dodano parametr "Uwzględniać KUP i ulgę na wszystkich listach". Jego ustawienie na "Tak" powoduje uwzględnienie kosztów uzyskania przychodów i ulgi podatkowej na każdym typie listy ("Lista podstawowa", "Lista dodatkowa", "Premie kw. i premie roczne") z uwzględnieniem wykorzystanej kwoty na wcześniejszych listach z danego miesiąca. Jego ustawienie na "Nie" (wartość domyślna) powoduje uwzględnienie kosztów uzyskania przychodów i ulgi podatkowej tylko na liście podstawowej.
- W typach list "Umowy" i "Projekty" oraz w opcji "Zawieranie umów cywilnoprawnych" dodano mechanizm synchronizacji ulgi podatkowej w ramach miesiąca z wszystkich wypłaconych umów. W ten sposób program pilnuje, aby kwota uzgodnionej ulgi w danym miesiącu nie przekroczyła miesięcznego limitu.
- W kartotekach "Ewidencja nieobecności dla umów" i "Ewidencja nieobecności do projektów" wprowadzono zabezpieczenie przed wprowadzeniem pokrywających się okresów nieobecności.
- Rozwiązano problem z ujemnymi składkami na FP i FGŚP w przypadku dwóch list płac w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
- W związku z komunikatem ZUS dotyczącym podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego zmieniono sposób wliczania umów cywilnoprawnych do podstawy zasiłku. Obecnie wynagrodzenie z trwających, jak i zakończonych umów zleceń wypłaconych w okresie, z którego obliczana jest podstawa są wliczane do tej podstawy. Do określenia od kiedy i do kiedy trwała umowa, wykorzystywana jest informacja z "Umowy o okresie wykonywania umowy".
- W związku ze zmianą zasady wliczania umów zleceń do podstawy zasiłku zmieniono również zasady wyznaczania przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za 12 mies. kalendarzowych poprzedzających miesiąc przejścia na urlop wychowawczy służącego do limitowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osób przebywających na urlopach wychowawczych.
- W wydrukach "Rachunek do umowy zlecenia lub o dzieło (O)" i "Rachunek do umowy zlecenia lub o dzieło (P)" dodano mechanizm automatycznego wybierania umowy okresowej lub umowy okresowej do projektów. Konieczność wskazania umowy do wydruku pozostaje na wypadek braku umowy o okresie zawierającym się w okresie listy płac.
Zmiany portalu HR:
- Na Portalu HR uruchomiono opcje pracy zdalnej, na które składają się:
- wniosek kadrowy "Oświadczenie o pracy zdalnej",
- nowa grupa wniosków "Świadczenie pracy", a w niej wniosek "Świadczenie pracy zdalnej" i "Świadczenie pracy zdalnej podwładnego". Wnioski o pracę zdalną wymagają akceptacji przełożonego. W programie dodano mechanizm rejestracji wniosków o pracę zdalną w kartotece "Praca zdalna - wnioski" i jako nieobecności w ewidencji nieobecności o kodach PZ i PO. Ponadto na Portalu HR dla pracowników dodano zakładkę "Świadczenie pracy", gdzie pracownik może się zapoznać z pozostałymi mu do wykorzystania dniami pracy zdalnej okazjonalnej oraz sprawdzić własny harmonogram pracy zdalnej. Dla menadżerów udostępniono w sekcji "Mój zespół" nową zakładkę "Świadczenie pracy zespołu". W ramach tej funkcji możliwe jest przeglądanie i akceptowanie wniosków o pracę zdalną podwładnych. Za jej pomocą można także przejrzeć pracę zdalną wszystkich podwładnych, a także zapoznać się z wykorzystaną i pozostałą do wykorzystania liczbą dni zdalnej pracy okazjonalnej podwładnych.(*)
- Rozwiązano problem z konfiguracją uprawnień związanych z pracą zdalną u użytkowników, którzy nie posiadają pracowników na portalu oraz poprawiono synchronizację konfiguracji składników płacowych w przypadku zmian konfiguracji przez użytkownika.(*)
- W procedurze przygotowującej dane o urlopie wypoczynkowym dla portalu uwzględniono przypadek osoby, dla której jest to pierwsza praca i której przedłużono umowę o pracę na kolejny okres.
- "Historię czynności automatycznych" oraz "Historię synchronizacji" rozbudowano o synchronizację danych dla portalu o rejestracje zmiany identyfikatora aplikacji. W przypadku wykrycia zmiany identyfikatora zatrzymywany jest proces synchronizacji danych. Informacja o wstrzymaniu procesu synchronizacji z powodu zmiany identyfikatora aplikacji jest wyświetlana użytkownikowi w oknie podczas startu systemu. Proces ten jest wznawiany po około 15 minutach po zmianie identyfikatora dla dzierżawcy w Managemencie portalu. Szczegółowe informacje o zmianach identyfikatora są zapisywane w nowej tabeli "PORTAL_ZMIANY_IDENTYFIKATORA_APLIKACJI".
- Wyłączono użytkownikom z uprawnieniami pracownika dostęp do wniosków składanych przez przełożonego - "Świadczenie pracy zdalnej dla podwładnego" i "Wniosek o urlop dla podwładnego".
- Okno "Zależności służbowe" rozbudowano o kolumnę informująca o utworzeniu konta na portalu i wysyłaniu danych dla osoby. W Historii synchronizacji rozbudowano synchronizację danych dla portalu o rejestrację przypadku, gdy przełożony wprowadzony w opcji zależności służbowych nie został dodany do portalu opcją w oknie "Osoby na portalu".
- W oknie "Wnioski użytkowników" przy ścieżkach akceptacji uzupełniono datę i godzinę akceptacji wniosku przez przełożonego na Portalu HR.
- W listach wniosków uzupełniono informacje w kolumnach "Szczegóły" i "Dodatkowe informacje" dla wniosków o świadczenie pracy.
- W ewidencji nieobecności zablokowano możliwość zmiany dat nieobecności powiązanej z wnioskiem z Portalu HR. Taką nieobecność można jedynie ewentualnie usunąć z wnioskiem źródłowym.
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem na Portalu HR statusu odrzuconego przez przełożonego wniosku urlopowego.
(*) - zmiany wprowadzone Wapro Update
Wersja 8.81.0
W wersji 8.81.0 z dnia 11.04.2023 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne:
- Program przygotowano do pracy z SQL2022. W administratorze Wapro Płace i kadry dodano mechanizm ustawiający compatibility level dla SQL 2022 oraz dodano komunikat ostrzegawczy w przypadku wykrycia SQL 2014, którego wsparcie zakończy się 1.06.2023.
- W drukowaniu deklaracji PIT-11 z modułu eFormularzy wprowadzono mechanizm wariantowego umieszczania podpisów z parametrów Nazwisko, imię , stanowisko osoby wystawiającej PIT-y. W przypadku gdy sekcja E i G będzie miała przychody równe zero, a w sekcji F pojawią się kwoty to podpis zostanie umieszczony w sekcji I. W przypadku gdy sekcja E i G będzie miała przychody niezerowe to podpis będzie umieszczony w sekcji H. W przypadku ręcznych zmian kwot na formularzu, formularz należy zapisać przed wydrukowaniem, aby uzyskać właściwe umieszczenie podpisów.(*)
- Zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej w wariantach BIZNES i PRESTIŻ zaimplementowano mechanizm weryfikacji licencji przy wyborze firmy. Jeżeli system wykryje brak licencji na wykorzystanie programu w danej firmie zostanie wyświetlony komunikat "Brak licencji na używanie programu dla firmy o numerze NIP !Pilnie skontaktuj się z producentem programu!". W przyszłości komunikat zostanie zastąpiony blokadą dostępu do danej firmy.
- W module PPK wprowadzono zmiany związane z Auto zapisem. Dodano nowe filtry na drzewie uczestników oraz możliwość wydruku "Informacji o auto zapisie do PPK" dla uczestników. Wprowadzono nowy kreator importu pozwalający na przeprowadzenie procedury Auto zapisu dla uczestników, którzy zrezygnowali z udziału w programie.(*)
- W module PPK wprowadzono możliwość usunięcia deklaracji wznowienia wynikającej z auto zapisu w przypadku rezygnacji uczestnika przed wysłaniem deklaracji wznowienia do Instytucji Finansowej. Wprowadzono mechanizm wyłączający tworzenie rejestracji dla osób bez kompletu danych. Wyłączono zapamiętywanie filtru w oknie uczestników.(*)
- Wymieniono moduł e-Formularze na nowszą wersję 8.81.0.
- Wymieniono moduł Wapro PPK na nowszą wersję 8.81.0.
- Uruchomiono wysyłanie mail z paskami pracowników za pomocą czynności automatycznych.
- Wprowadzono modyfikację do generatora wydruków poprawiające mechanizm stronicowania wydruków.
- W kreatorze importu danych w module PPK wprowadzono zmiany pozwalające importować dane firm, których NIP rozpoczyna się od kody kraju.
- W archiwum dokumentów pracownika w oknie "Dokument" dodano możliwość przewijania artykułów dokumentów.
Zmiany merytoryczne:
- W module PPK rozwiązano problem z wyznaczaniem daty przystąpienia do PPK po przepracowaniu 3 miesięcy oraz wyłączono weryfikacje dokumentu tożsamości obcokrajowców posiadających pesel.(*)
- Zmieniono zasady kontroli stosunku prawnego łączącego strony na umowach okresowych oraz zasady naliczania wynagrodzenia wypłaconego po okresie trwania umowy. Rozwiązano problem z naliczaniem podatku dla osób, które złożyły oświadczenie o niepobieraniu zaliczek w roku podatkowym i posiadają umowę okresową w dniu wypłaty listy "Umowy" lub "Projekty".
- Wyłączono z deklaracji IFT-1 kwoty wypłaconych zasiłków.
- W mechanizmie wyznaczania podstawy do zasiłku uwzględniono przypadek, pobierania podstawy z poprzedniego miesiąca dla korekt nieobecności rozliczanych w bieżącym miesiącu, o ile wystąpiła, zamiast wyznaczania jej z poprzednich miesięcy.
- W deklaracji ZUS DRA dodano mechanizm tworzenia ZUS RSA na podstawie zapisów w kartotece "Ewidencja nieobecności dla umów" dla osób współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, kod tytułu ubezpieczenia 0511xx. Wprowadzenie nieobecności do kartoteki powoduje również proporcjonalne do okresu jej trwania obniżenie podstawy na ubezpieczenie społeczne wykazywane na RCA dla osoby współpracującej.
- Rozwiązano problem z tworzeniem nadmiarowej deklaracji RCA dla uczestnika PPK po ustaniu zatrudnienia w przypadku wypłaty wynagrodzenia w miesiącu następnym. Obecnie składka na PPK pracodawcy jest wykazywana w polu 28 deklaracji RCA zawierającej składki na ubezpieczenie społeczne.
- W kartotece "Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne właścicieli" umożliwiono wybranie formy opodatkowania "Bez formy opodatkowania". Dla takich osób podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale poprzedniego roku. Informacje o tej formie opodatkowania są wykazywane w deklaracji ZUS DRA w sekcji XI lub RCA w sekcji III E.
- Rozwiązano problem z naliczeniem składek na ubezpieczenie społeczne od przychodu zwolnionego przy naliczaniu listy płac pracownika oddelegowanego do pracy za granicą.
- W wydruku Roczna karta przychodów pracownika v2 uwzględniono składki społeczne od przychodu zwolnionego z podatku wynikające z rozliczenia w pakiecie mobilności oraz rozliczenia na minus ulgi dla klasy średniej w przypadku wypłaty więcej niż jednej listy w miesiącu.
- Do wydruków "Lista podstawowa tabela PPK CR" i "Lista podstawowa tabela PPK z podpisem CR" dodano informację o składkach pracodawcy na PPK.
- W raportach "Pracownicy zwolnieni w okresie" i "Pracownicy zwolnieni w okresie - wg grup zawodów" uwzględniono przypadek zwolnienia i ponownego zatrudnienia pracownika w danym okresie.
- Do menu "Raporty - Wydruki kadrowe" dodano opcję "Grupowy wydruk umów o pracę" umożliwiający wydrukowanie ostatniej umowy o pracę dla wybranych pracowników.
- Zmieniono procedurę wyznaczająca kwotę brutto umowy z kwoty netto. Uwzględniono ograniczenie składki zdrowotnej do kwoty podatku i ulgę podatkową.
- W raportach "RMUA dla ubezpieczonego - wydruk ciągły" i "RMUA dla ubezpieczonego - wydruk ciągły DUPLEX" rozwiązano problem z drukowaniem dodatkowych pustych stron.
- W wydrukach "Skierowanie na badania lekarskie - czyste" i "Skierowanie na badania lekarskie" zmieniono podstawę prawną.
- Wprowadzono nowe wersje deklaracji PIT-4R (12), PIT-8AR (12), IFT-1\IFT-1R (16).
- W danych pliku eksportowego sprawozdania GUS Z-12, w czasie nieprzepracowanym ogółem uwzględniono ilość godzin przestojowych z Art. 81 KP (kod nieobecności Ł).
- Wprowadzono zmiany w algorytmach składników związanych z potrąceniami (Należności z tytułu alimentów, Należności sądowe, Niedopłata podatku za rok ubiegły, Należności komornicze, Potrącenie zaliczek, Składka na ubezpieczenie, Składka K.Z.P., Spłata pożyczki K.Z.P., Pożyczka mieszkaniowa, Składka na Związki Zawodowe, Składka na Organizację) w procedurze kontroli kwoty wolnej od potrąceń od zasiłków. W przypadku wypłaty zasiłku za cały miesiąc kwota wolna nie jest ustalana proporcjonalne do ilości dni zasiłku. Jako kwota wolna przyjmowana jest odpowiednia do potrącenia kwota nominalna z kartoteki "Kwota wolna od potrąceń dla świadczeń".
- Wprowadzono zmiany wynikające z ustawy z dnia 6.02.2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 240). W kartotece osobowej w Innych danych dodano pozycję "Praca zdalna" a w niej kartotekę pracownika o tej samej nazwie służącą do rejestracji oświadczeń i zgód pracownika w związku z pracą zdalną wraz z miejscem na adres gdzie praca zdalna będzie wykowywana. W tej samej pozycji menu dodano kartotekę "Ekwiwalent za pracę zdalną" służący do rejestracji kwoty ekwiwalentu o którym mowa w art. 67(24) par 3 ustawy Kodeks Pracy. Do wypłaty ryczałtu o którym mowa w art. 67(24) par 4 ustawy Kodeks Pracy dodano w uprzednio wspominanej pozycji kartotekę "Ryczałt praca zdalna" w której określa się okres i sposób rozliczenia ryczałtu oraz kartotekę firmy "Stawka ryczałtu praca zdalna", w której podaje się stawki ryczałtu. Do rejestracji pracy zdalnej w Ewidencji nieobecności dodano kody PZ - Praca zdalna, PO - Okazjonalna praca zdalna. Kody te są wykorzystywane przez składniki liczące dni i godziny pracy zdalnej na liście podstawowej oraz pośrednio ryczałt za prace zdalną.
- W wydrukach związanych ze szkoleniami BHP uwzględniono przypadek ponownego zatrudnienia pracownika.
Zmiany portalu HR:
- W definiowaniu kategorii dokumentów dodano parametr sterujący wysyłaniem powiadomień. W ten sposób umożliwiono wysyłanie powiadomienia do użytkownika o nowym dokumencie umieszczonym dla niego na portalu HR.
- Wprowadzono zmiany w procesie usuwania z portalu HR elementów struktury organizacyjnej.
- Zmieniono konfigurację składników związanych ze składkami pracodawcy na PPK. Zamiast na minus skonfigurowano je na plus.
- W opcji konfigurowania kodów nieobecności dla portalu rozwiązano problem z ponowną edycją parametrów nieobecności.
- W procesie synchronizacji wykształcenia uwzględniono wszystkie szkoły wprowadzone do kartoteki "Ukończone szkoły".
- Rozwiązano problem z wysłaniem na portal definicji wniosku kadrowego stworzonego przez użytkownika.
- Zablokowano możliwość dodawania do portalu osób nie posiadających umowy o pracę lub umowy zlecenianiu dodawania osoby do portalu. Logi synchronizacji danych rozbudowano o komunikat informujący o osobach, którym skończyła się umowa o pracę lub zlecenie.
- W procesie synchronizacji danych kalendarza uwzględniono przypadki zmiany godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz przypadki ułamkowej ilości godzin.
(*) - zmiany wprowadzone Wapro Update
Wersja 8.80.2
W wersji 8.80.2 z dnia 20.12.2022 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne:
- Podczas eksportu danych z list płac do plików Excel dodano mechanizm zapamiętywania ostatnio użytego katalogu, gdzie zapisano plik i podpowiadania go przy zapisie kolejnego pliku.
- Rozwiązano problem z importem danych z plików csv do list płac.
- W oknie wyboru składników "Wybierz składnik" uruchamianym opcją "Wybór składnika" w oknie "Osoby na liście" oraz w oknie wyboru składników "Powiązane składniki" uruchamianym opcją "Wybieranie składników płacowych" w kreatorze wydruków zmieniono wyświetlaną nazwę składnika na "Nazwę użytkową".
- Zmieniono tworzenie domyślnej nazwy pliku deklaracji PIT-11 zapisywanej jako pdf. Obecnie jest to oznaczenie deklaracji, nazwisko i imię pracownika, rok deklaracji i unikatowy identyfikator.
Zmiany merytoryczne:
- W procedurze przeliczającej kwotę wynagrodzenia z netto na brutto uwzględniono przypadek osób ustawowo zwolnionych z podatku (np. osób do 26 roku życia).(*)
- Rozwiązano problem z wykazywaniem kwot opodatkowanych przychodów dla emerytów uprawnionych do ulgi z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy w pozycji E.8 PIT-11 w wersji 29.(*)
- W zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3 uwzględniono zasady wypełniania zaświadczenia dla pracowników delegowanych (Pakiet Mobilności).(*)
- Usunięto przyczynę braku informacji o stanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych na wniosku WN-D.(*)
- Rozwiązano problem z nieprawidłowym procentem wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków na deklaracji pomocniczej PIT-8AR. Obecnie wynosi ona 0,3% zamiast 0,6% wprowadzonego do kartoteki "Stawki procentowe zryczałtowanych wynagrodzeń".(*)
- W wydrukach rachunków do umów zleceń i o dzieło: "Umowa zlecenie wydruk z rachunkiem", "Umowa o dzieło wydruk z rachunkiem" i "Wydruk rachunku umowy zlecenia lub o dzieło" dodano numer rachunku zleceniobiorcy.
- Dodano nowe wzory DEK-I-0, DEK-I-a i DEK-I-u zgodne z rozporządzeniem Ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz. U. z 2021r. poz. 1939). W związku z rozszerzeniem informacji na deklaracji DEK-I-u w kartotekach "Kwoty obniżeń składek PFRON pobrane", "Kwoty obniżeń składek PFRON pobrane_szczegóły" dodano pola na informacje o dacie otrzymania dokumentu, dacie od której dokument staje się niezdatny oraz okresie uprawnienia do obniżenia wpłaty. Odpowiednio zmieniono procedury obliczeniowe i dostosowano okno edycyjne do obsługi zwiększonego zakresu danych.
- Wprowadzono nowe wersje deklaracji PIT-2(9), PIT-2A(8) zgodnie ze wzorami opublikowanymi na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze. Deklaracje PIT w tej wersji dotyczą przychodów od 1.01.2023r.
- Dodano możliwość rozliczenia diet wynikających z pakietu mobilności na liście dodatkowej. Nowy mechanizm rozliczenia pozwala również rozliczyć diety na dwóch listach wypłacanych w tym samym miesiącu zarówno podstawowej jak i dodatkowej. Rozliczenie diet i składek na ubezpieczenie społeczne następuje całościowo, w ramach miesiąca wypłat list.
- W PPK umożliwiono rejestrację uczestnika po 14 dniach od daty zatrudnienia.
- W opcji "Zawieranie umów cywilno-prawnych" rozwiązano problem z wyliczaniem podatku dla osób do 26 roku życia, w przypadku gdy kwota umowy przekracza limit zwolnienia podatkowego.
- Wprowadzono zmiany w mechanizmie wyliczania kwoty brutto od kwoty netto w przypadku występowania 50% kosztów uzyskania przychodów, odblokowując tym samym wyznaczenie kwoty brutto w takim przypadku.(*)
- W obliczeniach kosztów autorskich uwzględniono przypadki skonfigurowania składników płacowych nie stanowiących podstawy wymiaru składek ZUS jako stanowiących podstawę kosztów autorskich.
- W obliczeniach wynagrodzenia dla pracowników wynagradzanych w stałej miesięcznej stawce uwzględniono przypadek nieobecności z powodu choroby w dniach wolnych. W sytuacji, w której nieobecność pracownika z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego nie spowodowała zmniejszenia jego czasu przepracowanego wynagrodzenie nie jest pomniejszane za dni choroby.
- Wprowadzono nową wersję elektronicznej deklaracji PIT-11(29) zgodnie ze wzorem 2022/11/09/11890 opublikowanym na stronie epuap.gov.pl (*)
- Listy płac i umowy zlecenia dostosowano do zmian przepisów od 1.01.2023 wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1265). W kartotekach "Podstawowe dane podatkowe", "Umowy cywilno-prawne", "Umowy okresowe" oraz "Umowy okresowe do projektów" dodano możliwość określenia wysokości ulgi zgodnie z oświadczeniem PIT-2/PIT-2A na 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek. W typach list płac "Umowy", "Projekty" i "Rady" dodano składniki związane z ulgą podatkową. Obliczenia list płac dostosowano do uwzględniania ulgi podatkowej w różnych wysokościach. W typach list "Lista podstawowa", "Lista dodatkowa" oraz "Premie kw. i premie roczne" wprowadzono mechanizm rozliczania kwoty ulgi na wszystkich listach pracownika wypłaconych w danym miesiącu do kwoty nominalnej ulgi. Kartotekę "Wyłączenie zaliczki dla umów zleceń i o dzieło" rozbudowano o możliwość rejestracji wniosku o niepobieranie zaliczek od przychodów ze stosunku prac do wysokości 30 000 zł (Art. 31c ustawy).
- Ulgę podatkową od umów zleceń uwzględniono w procedurze obliczającej brutto od kwoty netto w opcji "Zawieranie umów cywilno-prawnych".
- W obliczeniach list płac dodano mechanizm ostrzegający o wygaśnięciu uprawnień wynikających z oświadczeń PIT-2 w przypadku wypłaty po ustaniu stosunku pracy. W takich przypadkach w zależności od przyjętej interpretacji art. 31a ust 7 ustawy należy ewentualnie zakończyć okres przysługiwania zwolnienia z podatku w kartotece "Ulga dla pracujących emerytów", "Ulga dla rodzin z 4 i więcej dzieci", "Ulga dla powracających z zagranicy".
- W mechanizmie kontroli progu podatkowego uwzględniono kwotę równą 30% diety z tytułu podroży służbowej, o którą obniża się dochód dla pracowników delegowanych.
- Do wydruku "Roczna karta dochodów pracownika" dodano składki pracodawcy na PPK, uwzględniono zwrot zaliczki za styczeń wypłacanej na liście dodatkowej w lutym oraz wykazano ulgę dla klasy średniej obliczoną w okresie styczeń - czerwiec 2022r. Poprawiono również wyświetlanie kwot o dużych wartościach.
- W wydruku "Kartoteka zarobkowa podatek" uwzględniono zwrot zaliczki za styczeń wypłacanej na liście dodatkowej w lutym oraz składki pracodawcy na PPK w kolumnie brutto.
- W obliczeniach deklaracji PIT-11 uwzględniono zwrot zaliczki za styczeń wypłacanej na liście dodatkowej w lutym.
Zmiany portalu HR:
- W opcji "Pytania użytkowników" dodano możliwość wysłania tego samego pytania kadrowego jednocześnie do wielu użytkowników portalu. W oknie wyboru użytkowników do których adresowane jest pytanie powstała możliwość zaznaczenia kilku lub wszystkich pracowników.
- W mechanizmie usuwania nieobecności z Ewidencji nieobecności dodano operację usuwania wniosku urlopowego, na podstawie którego powstała nieobecność. Operacja działa dla nieobecności utworzonych na podstawie wniosków wersją 8.80.2 programu.
- Opcję pozwalającą na definiowanie zastępców w oknie "Osoby na portalu" przeniesiono pod przycisk "Opcje".
- W oknie "Osoby na portalu" pod przyciskiem "Opcje" dodano opcję "Zmiana logowania do Portalu HR" umożliwiającą włączenie logowania dwuskładnikowego dla zaznaczonych osób. Logowanie dwuskładnikowe wymaga od użytkownika dodatkowego uwierzytelnienia za pomocą zewnętrznej aplikacji w rodzaju Google Authenticator lub Microsoft Authenticator.
- Udostępniono możliwość przeglądania historii logowań użytkowników do portalu. Możliwość ta jest dostępna w oknie "Osoby na portalu" pod przyciskiem "Opcje".
- W oknie "Parametry portalu" dodano opcję "Osoby kontaktowe". Za pomocą tej opcji można tworzyć listę osób do których będzie wysyłana informacja o przerwach technicznych i innych zdarzeniach związanych z portalem.
- W oknie "Osoby na portalu" pod przyciskiem "Opcje" dodano opcję "Wyślij ponownie mail rejestracyjny do pracownika" ,która służy do wysłania maila z danymi do logowania na portalu.
(*) - zmiany wprowadzone Wapro Update
Wersja 8.80.0
W wersji 8.80.0 z dnia 3.10.2022 r. wprowadzono następujące modyfikacje:
Zmiany techniczne:
- W programie dodano mechanizm wysyłania powiadomień do Centrum Powiadomień Windows. Obecnie obsługiwane są powiadomienia związane z wnioskami i pytaniami kadrowymi z Portalu HR.
- Wprowadzono możliwość tworzenia dwuznakowych kodów nieobecności.
- Zmieniono mechanizm stronicowania rozwiązując między innymi problem z raportami "Zestawienie składek wg ubezpieczonych" i "Zestawienie nieobecności wg rodzaju".
- W generatorze raportów wprowadzono zmiany przyśpieszające tworzenie wydruków oraz poprawiające obsługę podsumowania strony.
- Wymieniono moduł WAPRO PPK na wersję 8.80.0.
- Wymieniono moduł e-Poczta na wersję 8.80.0.
- Wymieniono moduł WAPRO RODO na wersję 8.80.0.
- Wymieniono moduł e-Dokumenty na wersję 8.80.0.
- Wymieniono moduł e-Formularze na wersję 8.80.0.
Zmiany merytoryczne:
- W kontroli okresu przystąpienia uczestnika do PPK przywrócono 3 miesięczny termin oczekiwania, po którym zmieniany jest status z "Oczekuje na rejestrację" na "Zarejestrowany- rejestracja nie wysłana".(*)
- W procedurze przygotowującej dane urlopowe na potrzeby portalu uwzględniono przypadek zmiany końca okresu obowiązywania zapisu wynikający z dodania kolejnej umowy o pracę.(*)
- Rozwiązano problem z pobieraniem podstawy do zasiłku z poprzedniego miesiąca w przypadku nieobecności innych niż chorobowe.(*)
- Rozwiązano problem z naliczaniem zaliczki na podatek od zasiłków macierzyńskich zwolnionych z podatku.(*)
- W wyliczeniach kwoty wolnej od potrąceń na rok 2022 uwzględniono zmianę procentu podatku od 1.07.2022.(*)
- W mechanizmie kontroli okresu korzystaniu z preferencyjnego ZUS przez okres 36 miesięcy wprowadzono mechanizm pomijania okresów podlegania ubezpieczeniu z innych tytułów ubezpieczenia.(*)
- Elektroniczny transfer wniosku WN-D dostosowano do systemu SODiR on-line poprzez dodanie danych dotyczących formy prawnej, wielkości, formy własności i rachunku bankowego przedsiębiorcy do każdego generowanego wniosku. Poprzednio takie dane były dodawane do tylko dla wniosku zgłoszeniowego i zmieniającego dane.(*)
- W obliczeniach zaliczki na podatek uwzględniono składniki zwolnione z opodatkowania, które występowały na poprzednich listach w danym miesiącu. Łączna podstawa opodatkowania jest pomniejszana na liście o te składniki.(*)
- W związku ze zmianą artykułu 31 ust 3a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która zlikwidowała fragment "pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych" dostosowano algorytm podwyższenia kwoty zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego do kwoty brutto.
- W obliczeniach podstawy do zasiłku dla pracowników delegowanych i kierowców objętych pakietem mobilności wyłączono uzupełnianie podstawy na zasadach ogólnych w miesiącach, w których pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie przepracował wszystkich dni w miesiącu. W takich przypadkach podstawą do zasiłku z danego miesiąca jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po pomniejszeniu o potrącone pracownikowi składki na ubezpieczenia społeczne, bez uzupełniania.
- Do kartoteki "Ubezpieczenia obowiązkowe" dodano opcję "Naliczaj składkę na FGŚP dla osób współpracujących" w celu obsługi przypadku zatrudnienia osoby współpracującej na umowę o pracę. Rozbudowano również kartotekę "Podstawy na ubezp.społeczne osób współpracujących" o kolumnę rejestrująca zapłaconą składkę na FGSP oraz uwzględniono obliczoną składkę w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i w raporcie "Zestawienie składek osób współpracujących".
- Dodano nowy wzór DEK-II-a zgodny z rozporządzeniem Ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz. U. z 2021r. poz. 1939). W związku z rozszerzeniem informacji na deklaracji o zatrudnionych osobach niepełnosprawnych z podziałem na stopnie w osobach i etatach zmieniono procedury obliczeniowe i dostosowano okno edycyjne do obsługi zwiększonego zakresu danych.
- Wprowadzono zmiany w procedurze obliczającej kwotę brutto umowy od kwoty netto w opcji "Zawieranie umów cywilno-prawnych" uwzględniając przypadek powiększania podstawy opodatkowania o kwotę składki pracodawcy na PPK z poprzedniego miesiąca.
- W kartotece systemu "Stawki procentowe zryczałtowanych wynagrodzeń" dodano informacje o nowej stawce wynagrodzenia płatnika z tytułu obliczenia i poboru podatku obowiązującej od 1.07.2022.
- W szablonach eksportowych plików do programu WAPRO Fakir zwiększono rozmiar zmiennych określających miejsce zapisania pliku z danymi księgowania. -W mechanizmach obliczeń wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych obsłużono przypadek łączenia umowy zlecenia uczestnika PPK z umową o dzieło. W takich przypadkach na umowie o dzieło nie naliczają się składki na PPK. Uwzględniono również przypadek wypłaty dywidendy uczestnikowi PPK.
- Wprowadzono nową wersję deklaracji PIT-11 (29) zgodnie ze wzorem opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze. Deklaracja PIT w tej wersji dotyczy przychodów od 1.01.2022 i obowiązuje od 1.07.2022r.
- Do systemu dodano możliwość wygenerowania Zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 w formacie xml. Opcję "Eksport zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3" umieszczono w menu "Operacje -> Pozostałe transfery". -W typach list "Lista dodatkowa", "Lista podstawowa" i "Premie kw. i premie roczne" zmieniono nazwę użytkową składnika "Ulga podatkowa" na "Ulga podatkowa nominalna" oraz zmieniono opcję dla składnika "Ulga podatkowa uwzględniona" na "Wyświetlać składnik".
- We wprowadzaniu umów o prace zwiększono ilość znaków możliwych do wprowadzania jako "Miejsce wykonywania pracy" do 250 znaków. Dostosowano do zmiany graficzne szablony wydruków "Umowa o pracę", "Umowa o pracę dla absolwenta" i "Aneks do umowy o pracę".
- W opcji "Zwolnienie pracownika" zwiększono ilość znaków możliwych do wprowadzania jako "Tryb zwolnienia" do 250 znaków. Dostosowano do zmiany graficzne szablony wydruków "Św. pracy", "Św. pracy - zbiorcze" i "Św. pracy v.1".
- W "Deklaracji pomocnicza PIT-8AR" dodano obsługę kwot umów zleceń do 200 zł opodatkowanych podatkiem ryczałtowym. W celu rejestracji umów zleceń o niskich kwotach w słowniku pozycji PIT-8A dodano zapis "Umowy do 200zł". Wydruk deklaracji pomocniczej PIT-8AR dostosowano do tych zmian. Przy wprowadzaniu kwot w opcji "Zawieranie umów cywilno-prawnych" oraz "Umowy okresowe" i "Umowy okresowe do projektów" wprowadzono kontrolę kwoty umowy dla pozycji "Umowy do 200zł".
- Wprowadzono nową wersję deklaracji PIT-8AR (12) zgodnie ze wzorem opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze. Deklaracja PIT w tej wersji dotyczy przychodów od 1.01.2022r.
- W kadrowym dotyczącym kontroli minimalnego wynagrodzenia pominięto osoby zatrudnione na umowę o naukę zawodu.
- Wprowadzono nową wersję deklaracji PIT-2 (8) zgodnie ze wzorem opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze. Deklaracja PIT w tej wersji dotyczy przychodów od 1.01.2022r.
- W opcji "Zawieranie umów cywilno-prawnych" oraz na listach płac "Umowy" i "Projekty" zmieniono zaokrąglenia zaliczki na podatek do pełnych groszy w przypadku opodatkowania umowy podatkiem zryczałtowanym i wybrania pozycji "Odsetki od pożyczek" lub "Odsetki od środków pieniężnych na rachunkach bankowych".
Zmiany portalu HR:
- W oknie wnioski użytkowników dodano możliwość sortowania wniosków po dacie wprowadzenia.(*)
- Wprowadzono dodatkowe mechanizmy automatycznie wyłączające wysyłanie powiadomień nie zależnie od ustawień parametru "Wysyłanie powiadomień do użytkowników". W przypadku dodania nowej osoby do portalu powiadomienia są wyłączane na okres wysyłania list płac dla tego pracownika. Powiadomienia wyłączane są również w przypadku wysyłania list starszych niż sprzed dwóch miesięcy.
- Udoskonalono procedury synchronizacji danych urlopowych. Usunięto między innymi przyczyny braku danych do wyświetlania na portalu.
- W mechanizmie definiowania ścieżek akceptacji zwiększono ilość możliwych etapów do zdefiniowania do 10. Na każdym dodatkowym etapie może występować przełożony, co pozwala na skonfigurowanie akceptowania wniosków przez kolejnych przełożonych pracownika zgodnie z definiowanymi zależnościami służbowymi. Ilość kolejnych przełożonych otrzymujących wnioski do akceptacji można ograniczyć za pomocą opcji "Nie twórz etapu jeśli pracownik jest na X poziomie zależności lub wyższym".
- Zmieniono mechanizm tworzenia ścieżek akceptacji, aby rozwiązać problem z powielaniem się wniosków urlopowych na portalu. Obecnie przy zmianie ścieżki akceptacji zmieniane są etapy i operatorzy akceptujący.
- W związku ze zmianami mechanizmu tworzenia i zmiany ścieżek akceptacji wyłączono opcję "Wyczyść ścieżkę akceptacji" dostępną do tej pory w oknie "Wnioski użytkowników".
- W oknie "Wnioski użytkowników" wprowadzono zmiany pozwalające wyświetlić uwagi zapisane na wniosku urlopowym w całości. Informacje te wyświetlane są w zakładce "Uwagi" pod listą wniosków.
- W konfiguracji portalu dodano opcję umożliwiającą wyłączenie obowiązkowego wypełnienia pola osoby zastępującej na wniosku urlopowym.
- W oknie "Osoby na portalu" dodano możliwość definiowania zastępców. Zastępcy z przypisaną rolą z dostępem do wniosków mogą akceptować wnioski za osobę zastępowaną. Zastępcy z przypisaną inną rolą występują tylko w celach informacyjnych.
- Informację o zastępcach wykorzystano w ścieżkach akceptacji. Dla etapów w ścieżce akceptacji zdefiniowanych jako akceptacja przełożonego, w przypadku gdy ten przełożony ma zastępcę, to wniosek pojawi się u przełożonego i zastępcy. Jeśli zastępca zostanie usunięty lub zmieniony, ścieżka akceptacji dla niezatwierdzonych wniosków również się odpowiednio zmieni.
- Do systemu dodano możliwość definiowania własnych wniosków kadrowych. Do definiowania nowych wniosków służy opcja zielony plus w oknie "Wnioski użytkowników".
(*) - zmiany wprowadzone Wapro Update