Pomoc programu WAPRO B2B
Metody dostaw
Zobacz także Wyślij opinię Pytania i odpowiedzi
Konfiguracja > Metody dostaw

Glossary Item Box

Metody dostaw

(dostęp w panelu administracyjnym: Menu [ Sklep ] → Konfiguracja [ Metody dostawy ])

Zachęcenie klienta do skorzystania z naszego sklepu i zakupu naszych produktów to jedna sprawa. Kolejnym ważnym elementem jest to, w jaki sposób wybrany produkt będziemy chcieli przekazać klientowi. Rynek dostarczania produktów jest bardzo szeroki. Zaczynając od najprostszych form takich jak odbiór osobisty poprzez wysyłkę pocztową lub kurierską na odbiorze w paczkomatach lub kioskach kończąc. Udostępnienie szerokiego wachlarza metod dostarczenia zakupów do klienta sprawi, że dla klienta nasz sklep będzie bardziej przyjazny, ponieważ kupujący będzie mógł wybrać metodę dostawy, którą zna i która najbardziej mu odpowiada.

System WAPRO B2B umożliwia na zdefiniowanie dowolnej metody dostawy oraz skonfigurować dla niej dostawcę i kraj, w którym dana metoda obowiązuje oraz koszty dostawy (stałe, dla kategorii, dla kolejnych produktów na zamówieniu) oraz powiązana płatność.

Rys. 1

Na karcie (nr. 1 na rysunku nr. 1) mamy możliwość dodania nowej metody dostawy (nr. 3 na rysunku nr. 1), grupowej edycji tłumaczeń (nr. 4 na rysunku nr. 1) , usunięcia metody dostawy (nr. 5 na rysunku nr. 1).

Po lewej stronie panelu prezentowana jest lista już zdefiniowanych metod (nr. 6 na rysunku nr. 1). Listę tę możemy przeszukiwać używając wyszukiwarki. Metody dostawy mają właściwość dostępność, co informuje czy są wykorzystywane przy realizacji zamówienia czy nie. Jeżeli chcemy ukryć na liście metody niedostępne należy zaznaczyć checkbox Ukryj nieaktywne (nr. 7 na rysunku nr. 1).

Kliknięcie na nazwę dostawy na liście spowoduje wyświetlenie po prawej stronie ekranu (nr. 8 na rysunku nr. 1) z informacjami dotyczącymi wybranej metody dostawy.

W zakładce Dane podstawowe mamy podgląd podstawowych danych dotyczących metody dostawy takich jak typ dostawy (dostawa na adres, odbiór osobisty), dostawca (tutaj wybrany jeden spośród zdefiniowanych dostawców z zakładki Dostawcy (nr. 2 na rysunku nr. 1)), nazwa (prezentowana na stronie sklepu. Pomaga klientowi zidentyfikować jednoznacznie metodę dostawy), opis (prezentowany dla klientowi na stronie sklepu w dymku podpowiadającym na karcie produktu i na karcie wyboru sposobu dostawy), status (określa czy metoda dostawy jest dostępna do wyboru na stronie sklepu przez klienta).

W zakładce Kraje zdefiniowane są kraje, których dotyczy zdefiniowana metoda dostawy.

Zakładka Koszty dostawy zawiera informacje dotyczącą tego, w jaki sposób będzie naliczana wartość usługi dostarczenia produktu do klienta.

Zakładka Płatności prezentuje listę przypisanych płatności do metody dostawy.

Dodawanie nowej dostawy i edycja istniejących

Dodawanie nowej dostawy rozpoczynamy od kliknięcia w przycisk Dodaj dostawę (nr. 3 na rysunku nr. 1).

Edycja istniejącej dostawy jest możliwa po kliknięciu przycisku Edytuj (nr. 9 na rysunku nr. 1)

Danymi, które muszą zostać uzupełnione są typ dostawy, dostawca, nazwa oraz typ kosztów dostawy i koszt w zakładce Koszty dostawy.

Dane podstawowe

Rys. 2
Typ dostawy

Pole wymagane

W przypadku edycji nie możemy zmienić typu dostawy

Mamy do wyboru dwa typy dostawy:

  • dostawa na adres - zamówienie zostanie dostarczone na wskazany adres (zdefiniowany przez klienta). Najlepsza opcja dla zamówień wysyłanych przez pocztę lub usługi kurierskie
  • odbiór osobisty - po wybraniu tej opcji pojawi się zakładka Punkt odbioru osobistego (nr. 1 na rysunku nr. 1), która pozwoli doprecyzować dane adresowe. Zamówienie będzie mogło zostać odebrane w punkcie odbioru. Możliwymi punktami odbioru osobistego mogą być: siedziba firmy, magazyn, paczkomat, kiosk ruchu itp.
Dostawca

Pole wymagane

W przypadku edycji nie możemy zmienić dostawcy

Dla metody dostawy wybieramy jednego dostawcę, który może zostać zdefiniowany w zakładce Dostawcy (nr. 2 na rysunku nr. 1). Nazwa dostawcy nie jest prezentowana na stronie sklepu.

Nazwa i opis

Pole wymagane

Pola Nazwa i Opis są prezentowane na stronie sklepu na karcie zamówienia w zakładce dotyczącej metod dostawy oraz przy wyborze metod dostawy podczas składania zamówienia (pole opis prezentowane jest w dymku podpowiadającym, który pojawia się po najechaniu na znak zapytania obok metody dostawy).

Jeżeli w systemie mamy zdefiniowane języki dodatkowe to po przejście na zakładkę takiego języka (nr. 4 na rysunku nr. 2) mamy możliwość dodania tłumaczenia w danym języku po uprzednim zaznaczeniu Dodaj tłumaczenie. Jeżeli dla języków dodatkowych nie zostaną zdefiniowane dane w językach dodatkowych to będą wyświetlane dane zdefiniowane dla języka bazowego.

Status

Domyślnie status jest nieaktywny. Jeżeli nie chcemy żeby metody dostawy nie mógł wybrać klient na stronie sklepu możemy ją zablokować a jeżeli zmienimy zdanie w każdej chwili odblokować. Dzięki temu mechanizmowi mamy możliwość zdefiniowania metody dostawy i dopiero, gdy będziemy pewni, że jest w 100% poprawna udostępnieniu jej klientom. Możemy również ustawić status nieaktywny dla metody dostawy zamiast jej usuwać (usuwanie może okazać się niemożliwe, jeżeli metoda dostawy została używa w zamówieniu).

Kategorie wyłączone

Jeżeli nie chcemy żeby dana metoda dostawy była wykorzystywana dla produktów danego typu (na przykład żeby klient nie mógł wybrać listu poleconego, jako sposobu dostawy dla fortepianu) możemy wyłączyć możliwość wykorzystania metody dostawy dla konkretnych kategorii.

Kategorie, które chcemy wyłączyć wybieramy klikając na przycisk Wybierz kategorie (nr. 8 na rysunku nr. 2). Następnie z drzewa kategorii wybieramy te, dla których dana metoda dostawy ma nie obowiązywać.

Usuwanie kategorii z listy odbywa się poprzez kliknięcie na znak X obok kategorii do usunięcia. Jeżeli chcemy usunąć wszystkie wybrane kategorie możemy kliknąć na przycisk Opcje zaawansowane (nr. 11 na rysunku nr. 2) następnie kliknąć na Usuń wszystkie (nr. 12 na rysunku nr. 2).

Opcje zaawansowane udostępniają również wyszukiwarkę po nazwie kategorii (nr. 9 na rysunku nr. 2). Wystarczy zacząć wpisywać nazwę kategorii.

Kraje

W tej zakładce (nr. 1 na rysunku nr. 3) możemy określić, w jakich krajach obowiązywać będzie dodawana metoda dostawy. Wybór krajów odbywa się poprzez zaznaczenie checkbox -em kraju na liście (nr. 2 na rysunku nr. 3) który nas interesuje. Listę możemy sortować i filtrować za pomocą mechanizmów dostępnych po kliknięciu na kliknięciu na nagłówek tabelki (kliknięcie na nazwę kolumny spowoduje sortowanie wg. tej kolumny, natomiast kliknięcie powyżej spowoduje włączenie mechanizmu filtrowania). Jeżeli podczas składania zamówienia klient wybierze rodzaj dostawy dostępny tylko w niektórych krajach a następnie zdefiniuje adres dostawy różny od tych krajów zostanie poinformowany, że dla tej lokalizacji ta forma dostawy nie jest dostępna.

Rys. 3
Punkt odbioru osobistego

Zakładka ta jest dostępna tylko w przypadku, jeżeli wybrano odbiór osobisty, jako typ dostawy.

Rys. 4
Powinien zostać dodany przynajmniej jeden punkt odbioru osobistego, ponieważ w przypadku jego braku klient po wyborze metody dostawy, dla której nie ma zdefiniowanych punktów odbioru osobistego nie będzie mógł złożyć zamówienia.

Formularz dodawania nowego adresu odbioru osobistego jest dostępny po kliknięciu na przycisk Dodaj (nr. 2 na rysunku nr. 4). Wprowadzone dane zatwierdzamy przyciskiem Zapisz.

Usuwać lub edytować wprowadzony już wcześniej adres możemy po wybraniu Usuń lub Edytuj z listy, która pojawi się po kliknięciu na ikonę operacji obok adresu, który chcemy usunąć lub edytować (nr. 3 na rysunku nr. 3).

Koszt dostawy

W przypadku edycji nie ma możliwości zmiany typu kosztów dostawy

Koszt dostawy możemy ściśle dostosować do asortymentu, który sprzedajemy. Możemy zdefiniować cztery typy: stałe, dla kategorii, wagowe, rozmiarowe.

Koszt stały

Podstawowym rodzajem kosztu dostawy jest koszt stały. Jest to stały koszt dla produktu na zamówieniu, nie jest brana pod uwagę kategoria główna produktu, wymiary czy waga. Koszt stały jest typem domyślnym

Wybieramy typ kosztu stałego z listy po prawej stronie Typ kosztów dostawy (nr. 2 na rysunku nr. 5)

Rys. 5

Wymagane jest podanie kosztu dostawy brutto i netto. Wybieramy stawkę VAT dla kosztu z listy rozwijanej (nr. 3 na rysunku nr. 5) Po wpisaniu kosztu na przykład brutto, łatwo możemy wyliczyć koszt netto poprzez kliknięcie na ikonę kalkulatora obok wartości netto (nr. 4 na rysunku nr. 5)

Koszt następnego produktu

Jeżeli chcemy określić inną wartość kosztu dostawy dla kolejnych produktów zaznaczamy checkbox (nr. 5 na rysunku nr. 5) obok Koszt następnego produktu, co poskutkuje pojawieniem się dodatkowych pól ze stawką VAT, wartością brutto i netto. Podczas uzupełniania tych pól można również skorzystać z automatycznego wyliczania wartości brutto/netto opisanej w punkcie powyżej.

Darmowa dostawa od kwoty zamówienia

Istnieje możliwość określenia darmowej dostawy, jeżeli klient złożył zamówienie powyżej określonej sumy. Po zaznaczeniu checbox -a (nr. 6 na rysunku nr. 5) obok Darmowa dostawa od kwoty zamówienia w pole poniżej należy wpisać kwotę po przekroczeniu, której dostawa będzie darmowa

Mechanizm darmowej dostawy od kwoty zamówienia można wykorzystać do budowania promocji w sklepie.
Koszt dla kategorii

Możemy zdefiniować koszt dostawy, którego wartość będzie uzależniona od kategorii głównej produktu.

Rys. 6

Z listy rozwijanej Typ kosztów dostawy (nr. 2 na rysunku nr. 6) wybieramy Dla kategorii.

Zasada wyliczania kosztu dostawy

W pierwszym kroku sprawdzana jest obecność kategorii głównych produktów z zamówienia wśród tych zdefiniowanych dla dostawy (nr. 9 na rysunku nr. 6).

Następnie wyliczany jest koszt dostawy dla każdej kategorii z osobna z uwzględnieniem liczby produktów w kategorii, jeżeli zdefiniowano koszty dla następnego produktu.

Wybierany jest koszt najwyższy spośród wyliczonych i kosztu domyślnego

Określanie domyślnego kosztu dla kategorii

Określamy domyślny koszt (nr. 3 na rysunku nr. 6) dla kategorii (kwota ta zostanie wybrana, jeżeli jest wyższa od tej wyliczonej na podstawie algorytmu przedstawionego powyżej Zasada wyliczania kosztu dostawy).

Przy określeniu wartości brutto/netto może okazać się przydatna ikona kalkulatora (nr. 4 na rysunku nr. 6), która po kliknięciu wylicza odpowiednią wartość.

Jeżeli chcemy żeby dla kolejnych produktów również naliczany był koszt dostawy zaznaczamy checkbox obok Koszt następnego produktu, co skutkuje pojawieniem się dodatkowych pól formularza pozwalających na określenie kosztów (nr. 5 na rysunku nr. 6).

Możemy również określić, od jakiej kwoty dostawa zamówienia będzie darmowa. Wystarczy zaznaczyć checbox obok Darmowa dostawa od kwoty zamówienia a następnie uzupełnić kwotę (nr. 6 na rysunku nr. 6)

Koszt dla wybranych kategorii (dot. kategorii głównych produktu)

W pierwszym kroku klikamy przycisk Dodaj (nr. 7 na rysunku nr. 6)

Rys. 7

W oknie, które pojawi się wybieramy kategorie klikając na przycisk Wybierz kategorie (nr. 1 na rysunku nr. 7) i za pomocą checbox -ów wybieramy z drzewa kategorie.

Kategorie możemy usuwać przy pomocy znaku x obok nazwy kategorii (nr. 4 na rysunku nr. 7). Listę kategorii możemy przeszukiwać wyszukiwarką lub usuwać całą zawartość po włączeniu Opcji zaawansowane (nr. 5 na rysunku nr. 7)

Koszty dla kategorii określamy w ten sam sposób jak domyślne (nr. 2 na rysunku nr. 7).

Formularz do wprowadzania kosztu dla następnych produktów jest dostępny po zaznaczeniu checkbox -a Koszt następnego produktu.

Wybór zatwierdzamy przyciskiem Zapisz.

Usuwanie i edycja przypisanych kategorii

Edycja lub usuwanie kategorii są dostępne po kliknięciu na ikonę operacji (nr. 10 na rysunku nr. 6) przy interesującej nas kategorii

Usuwanie przypisania do wielu kategorii jest możliwe po wybraniu kategorii checkbox -em na liście a następnie kliknięciu przycisku Usuń (nr. 8 na rysunku nr. 6)

Koszty wagowe

W kosztach wagowych możemy wyznaczyć koszt dostawy w przedziałach dla wagi rzeczywistej i gabarytowej.

Rys. 8

Typ kosztów dostawy należy ustawić na Wagowe (nr. 2 na rysunku nr. 8).

Darmowa dostawa od kwoty zamówienia

Po zaznaczeniu checkbox -u obok mamy możliwość określenia kwoty zamówienia, od której dostawa będzie darmowa (nr. 3 na rysunku nr. 8).

Opcja ta może okazać się przydatna w przypadku prowadzenia kampanii reklamowych
Koszt dla wagi rzeczywistej

Zaznaczając checkbox obok Koszt dla wagi rzeczywistej mamy możliwość zdefiniowania warunków dla produktów mających zdefiniowane parametry związane z wagą.

Wymagane jest podanie przedziałów wagowych, ale możemy również określić maksymalne długości dla najdłuższego boku (nr. 4 na rysunku nr. 8) i/lub długości dla wszystkich krawędzi (nr. 5 na rysunku nr. 8).

Dodawanie przedziałów wagowych odbywa się poprzez wpisanie w sekcji Przedziały wagowe (nr. 6 na rysunku nr. 8) dolnej i górnej granicy wagowej, VAT, ceny brutto i netto (po kliknięciu na ikonę kalkulatora wartość zostanie wyliczona automatycznie) oraz kliknięciu na przycisk +. Usuwanie przedziałów jest możliwe poprzez kliknięcie ikony operacji i wybraniu Usuń.

Możemy dodawać dowolną liczbę przedziałów, ale musimy pamiętać żeby przedziały nie nachodziły na siebie.
Koszt dla wagi gabarytowej

Waga gabarytowa wykorzystywana jest do odróżnienia i innego wyliczenia kosztów dla przesyłek, które mają taką samą wagę, ale są różnią się wymiarami. Innymi słowy jest to przypisanie wagi dla objętości przesyłki. Firmy kurierskie mają wypracowane różne algorytmy wyliczania wagi gabarytowej. Najbardziej popularnym wzorem jest długość * szerokość * wysokość / współczynnik.

W systemie WAPRO B2B mamy możliwość określenia maksymalnego ciężaru dla paczki (nr. 7 na rysunku nr. 8), współczynnik (nr. 8 na rysunku nr. 8) potrzebny do wyliczenia wagi gabarytowej przez kuriera, maksymalną długość najdłuższego boku (nr. 9 na rysunku nr. 8), maksymalną długość wszystkich krawędzi (nr. 10 na rysunku nr. 8) oraz przedziały wagowe dla różnych wag (nr. 11 na rysunku nr. 8).

Dodawanie przedziałów wagowych odbywa się poprzez wpisanie w sekcji Przedziały wagowe (nr. 6 na rysunku nr. 8) dolnej i górnej granicy wagowej, VAT, ceny brutto i netto (po kliknięciu na ikonę kalkulatora wartość zostanie wyliczona automatycznie) oraz kliknięciu na przycisk +. Usuwanie przedziałów jest możliwe poprzez kliknięcie ikony operacji i wybraniu Usuń.

Możemy dodawać dowolną liczbę przedziałów, ale musimy pamiętać żeby przedziały nie nachodziły na siebie.
Koszty rozmiarowe

W kosztach rozmiarowych możemy wyznaczyć koszt dostawy dla paczki o określonym rozmiarze (gabarycie).

Rys. 9

Typ kosztów dostawy należy ustawić na Rozmiarowe (nr. 1 na rysunku nr. 9).

Nowy koszt rozmiarowy

Aby dodać koszt dla paczki o określonym rozmiarze klikamy przycisk Dodaj (nr. 2 na rysunku nr. 9). Otworzy się okno pokazane na rysunku nr. 10.

Rys. 10

Wymagane jest podanie nazwy, rozmiaru w centymetrach (wysokość, szerokość, głębokość), marginesu w centymetrach (wartość dodawana do rozmiaru paczki w celu upewnienia się, że paczka się zmieści) oraz ceny (brutto, netto i VAT).

Można określić także maksymalny ciężar paczki (w kilogramach).

Dodatkowo taki koszt można oznaczyć jako domyślny, w przypadku produktów, które nie mają przypisanych atrybutów rozmiarowych i nie jest możliwe ustalenie kosztu dla paczki wg rozmiaru.

Usuwanie i edycja kosztu rozmiarowego

Edycja lub usuwanie jest dostępne po kliknięciu na ikonę operacji (nr. 4 na rysunku nr. 9) przy interesującym nas koszcie.

Płatności
Metody płatności możemy zdefiniować w Menu [ Sklep ] → Konfiguracja [ Metody płatności ]

W tej zakładce (nr. 14 na rysunku nr. 1) mamy możliwość określenia czy metoda dostawy może występować ze wszystkimi metodami płatności czy tylko z niektórymi lub zdefiniować dodatkową opłatę za wybranie konkretnego rodzaju płatności dla wybranego rodzaju dostawy (np. płatność przy odbiorze może być droższa od płatności przelewem dla tej samej metody dostawy).

Rys. 11

Najpierw określamy czy dostawa obowiązuje dla wszystkich metod płatności czy tylko dla wybranych (nr. 2 na rysunku nr. 11). Jeżeli wybierzemy dla wybranych będziemy mieli dodatkowo możliwość naliczenia dodatkowych opłat za wybranie konkretnej płatności.

Dodawanie płatności

Jeżeli wybrano opcję, że dostawa jest dostępna dla wybranych płatności pojawi się dodatkowo przycisk do dodawania płatności oraz lista już dodanych płatności, której zawartość możemy zmieniać poprzez wybieranie edycji płatności, aktywacji/dezaktywacji lub usunięcia płatności z opcji dostępnych po kliknięciu na ikonę operacji (nr. 5 na rysunku nr. 11) obok płatności, która nas interesuje.

Po kliknięciu na przycisk Dodaj płatność (nr. 3 na rysunku nr. 11) możemy z listy rozwijanej wybrać płatność, następnie określić wysokość podatku VAT, wysokość dodatkowej opłaty brutto i netto oraz czy płatność w tej dostawie jest aktywna. Wybór zatwierdzamy przyciskiem Zapisz.

Usuwanie metody dostawy

Metodę dostawy możemy usunąć poprzez zaznaczenie dostaw na liście dostaw checkbox -ami a następnie kliknięcie przycisku Usuń dostawy (nr. 5 na rysunku nr. 1)

Jeżeli dostawa jest wybrana w już istniejących zamówieniach usunięcie jej jest niemożliwe. Zamiast usuwać taką dostawę należy ją dezaktywować (nr. 18 na rysunku nr. 1)

Zobacz także

©2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.