Pomoc programu WAPRO B2C
Karta zamówienia
Zobacz także Wyślij opinię Pytania i odpowiedzi
Sprzedaż > Zamówienia > Karta zamówienia

Glossary Item Box

Karta zamówienia

(dostęp w panelu administracyjnym: Menu [ Sklep ] → Sprzedaż [ Zamówienia ]→ kliknięcie na liście zamówienia, które nas interesuje)

Na karcie zamówienia dostępne są wszystkie informacje z nim związane (na rysunku nr. 1 kolorem zielonym zaznaczono obszary z danymi dotyczącymi zamówienia, które zostały zdefiniowane automatycznie podczas składania lub wybrane przez klienta. Kolorem czerwonym zaznaczono obszary odpowiedzialne za realizację zamówienia). Mamy możliwość przesuwania zamówienia pomiędzy statusami, zmieniania statusu płatności. Możemy modyfikować dane dotyczące zamówienia: zmiana sposobu dostawy, punktu odbioru, danych adresowych do dostawy i faktury oraz mamy możliwość dodawać, usuwać lub zmieniać ilość produktów na zamówieniu. Edycja może następować tylko w określonych statusach zamówienia.

Rys. 1

Dane zamówienia (nr. 1 na rysunku nr. 1)

Numer

Zamówienie posiada swój własny unikalny numer. Prezentowany jest on również klientowi na stronie sklepu na podsumowaniu zamówienia oraz na karcie zamówienia. Sposób generowania numeru zamówienia możemy ustawić w Menu [ Administracja ] → Konfiguracja [ Ustawienia sklepu ] → Opcje → Sprzedaż → Numer zamówienia

Data

Jest to data złożenia zamówienia przez klienta

Wartość zamówienia

Wartość brutto zamówienia z uwzględnionymi rabatami i kosztem dostawy

Wartość produktów po rabatach

Prezentowana wartość jest sumą wartości produktów z uwzględnieniem rabatów.

Naliczone rabaty mogą zostać zmienione w momencie edycji zamówienia pod kątem produktów oraz dostaw.
Sposób dostawy

Prezentowana jest tutaj informacja o wybranym sposobie dostawy i metodzie płatności oraz ich wspólnej cenie. Sposób dostawy w pierwszej kolejności jest ustawiany przez klienta w trakcie składania zamówienia, ale może być później edytowany.

Sposoby dostawy i metody płatności możemy definiować lub edytować w Menu [ Sklep ] → Konfiguracja [ Metody dostawy ]
Edycja sposobu dostawy
Edycji poszczególnych elementów zamówienia można dokonywać tylko w niektórych statusach. Szczegóły możliwości edycji zamówień w poszczególnych statusach są dostępne w Menu [ Sklep ] → Konfiguracja [ Proces zakupowy ]

Edycja sposobu dostawy jest dostępna po kliknięciu przycisku Zmień (nr. 3 na rysunku nr. 1) obok sposobu dostawy, wybraniu interesującego nas połączenia sposobu dostawy i płatności (nr. 2 na rysunku nr. 2) a następnie zatwierdzeniu przyciskiem Zapisz (nr. 3 na rysunku nr.2).

Rys. 2
Paczkomaty

W przypadku, gdy wybranym sposobem dostawy są Paczkomaty mamy informację o wybranej skrytce (rozmiarze) i cenę za przesyłkę (nr. 1 na rys. 3).

Rys. 3

Jeśli zamówienie znajduje się w odpowiednim statusie (nr. 1 na rys. 4) mamy możliwość wygenerowania paczki w systemie Paczkomaty i pobrania pliku PDF z naklejką. W tym celu należy kliknąć w przycisk Utwórz paczkę (nr. 2 na rys. 3).

Wygenerowanie paczki w systemie Paczkomaty skutkuje naliczeniem opłaty za przesyłkę.

Rys. 4
Punkt odbioru

Jeżeli został wybrany sposób dostawy, dla którego zdefiniowano punkty odbioru do zamówienia przypisany jest jeden z zdefiniowanych punktów. Punkt odbioru może zostać ustalony przez klienta podczas składania zamówienia lub podczas edycji zamówienia przez operatora w panelu administracyjnym.

Edycja punktu odbioru

Po kliknięciu na przycisk Zmień (nr. 4 na rysunku nr. 1) obok punktu odbioru, wybieramy jeden punkt a następnie zatwierdzamy wybór klikając przycisk Zapisz.

Paczkomaty

W przypadku, gdy wybranym sposobem dostawy są Paczkomaty mamy informację o lokalizacji wybranej maszyny (nr. 1 na rys. 3).

Dane klienta (nr. 1 na rysunku nr. 1)

Na karcie zamówienia prezentowane są podstawowe dane klienta takie jak imię, nazwisko, adres e-mail, telefon (więcej informacji jest dostępnych na karcie klienta Menu [ Sklep ] → Sprzedaż [ Klienci ] → kliknięcie na nazwisko interesującego nas klienta). Dane te nie mogą być edytowane przez operatora.

Dane adresowe

Dla zamówienia mogą być zdefiniowane dwie grupy danych adresowych: dane adresowe, adres dostawy, adres faktury. Grupy dane adresowe i adres dostawy występują zamiennie. Jeżeli dla zamówienia został zdefiniowany punk odbioru to w danych adresowych pojawią się dane adresowe, ale jeżeli nie został zdefiniowany zamiast danych adresowych wystąpi adres dostawy. Adres faktury występuje, jeżeli klient wybrał inny adres do faktury niż do dostawy. Adres do faktury może zostać dodany przez operatora sklepu.

Edycja danych adresowych

Podczas składania zamówienia klient musi podać przynajmniej jeden adres. Adresem tym może być adres dostawy lub dane adresowe (jeżeli wybrano miejsce odbioru osobistego).

Operator po stronie panelu administracyjnego ma możliwość edycji istniejących już adresów lub dodania osobnego adresu do faktury, jeżeli nie został zdefiniowany (jeżeli klient nie podał adresu do faktury oznacza to, że chce żeby faktura była wystawiona na adres dostawy lub z danych adresowych).

Edytować adresy możemy po kliknięciu przycisków Zmień położonych po prawej stronie obok adresów, które chcemy zmienić (nr. 7 i nr. 8 na rysunku nr. 1). Po kliknięciu pojawi się formularz (rysunek nr. 5) na którym dokonujemy zmian. Zamiany zatwierdzamy przyciskiem Zapisz (nr. 3 na rysunku nr. 5)

Rys. 5

Po kliknięciu na przycisk Wybierz adres (nr. 2 na rysunku nr. 5) można wybrać adres spośród już zdefiniowanych przez klienta.

Produkty na zamówieniu

Na dole karty zamówienia prezentowane są zamówione produkty. Prezentowanymi danymi są indeks katalogowy, nazwa, zamówiona ilość, dostępność, rabat, cena (brutto), wartość.

Jeżeli dla produktu został udzielony rabat po najechaniu na ikonę informacji obok ceny lub wartości wyświetlona zostanie informacja o cenie/wartości przed rabatem, nazwie rabatu oraz czy jest to stały rabat cenowy.

Rabaty możemy definiować w Menu [ Sklep ] → Konfiguracja [ Rabaty ].

Jeżeli zamówienie znajduje się w statusie, który umożliwia modyfikację listy produktów mamy możliwość dodawać, usuwać lub zmieniać ilość produktów na zamówieniu.
Dodawanie produktów do zamówienia
  1. Kliknąć na przycisk Wybierz produkty (nr. 12 na rysunku nr. 1), który znajduje się nad listą produktów
  2. W oknie, które pojawi się należy wybrać interesujące nas produkty poprzez zaznaczenia checkbox -a obok nazwy produktu. Listę możemy sortować i filtrować w dowolny sposób poprzez kliknięcie na nagłówek tabelki.
  3. Wybór zatwierdzamy przyciskiem Wybór zatwierdzamy przyciskiem Dodaj
Usuwanie produktów z zamówienia

Produkty z zamówienia możemy usunąć na dwa sposoby:

  • pojedynczo - poprzez kliknięcie Usuń (nr. 16 na rysunku nr. 1) po prawej stronie w wierszu produktu, który chcemy usunąć. Decyzję zatwierdzamy klikając Tak, usuń
  • grupowo - Najpierw zaznaczamy checkbox -ami produkty, które chcemy usunąć. Następnie klikamy przycisk Usuń produkty (nr. 13 na rysunku nr. 1). Decyzję zatwierdzamy klikając Tak, usuń
Poinformuj o zmianach (nr. 14 na rysunku nr. 1)

Po kliknięciu na przycisk Poinformuj o zmianach wysyłana jest wiadomość e-mail do klienta z informacją, że jego zamówienie uległo zmianie.

Zmiana ilości produktów na zamówieniu
Jeżeli została zdefiniowana liczbowa dostępność to nie ma możliwości dodania większej ilości towaru do zamówienia niż zdefiniowana.

Zmiany ilości produktów dokonujemy przy użyciu spinnera (nr. 15 na rysunku nr. 1).

Płatności (nr. 10 na rysunku nr. 1)

Status płatności dla zamówienia może przyjmować wartości opłacone lub nieopłacone.

Status płatności dla nowo złożonego zamówienia ustawiany jest na nieopłacone (nr. 10 na rysunku nr. 1).

Status płatności i zamówienia zmienia się na opłacone po dokonaniu płatności elektronicznej przez klienta (jeżeli wybrano płatność elektroniczną, jako sposób płatności) na całą wartość zamówienia.

Drugą możliwością zmiany statusu płatności jest manualna zmiana dokonana przez operatora.

W sekcji płatności widoczny jest aktualny status płatności, wartość zamówienia do zapłaty oraz informacje w nawiasie ile zapłacono i ile jeszcze pozostało do zapłaty.

Jeżeli chcemy sprawdzić całą historię płatności należy kliknąć na przycisk Zobacz pełną historię.

Zmiana statusu płatności

Operator może sam zmienić w panelu administracyjnym status płatności, jeżeli status zamówienia jest różny od anulowanego lub zakończonego.

Zmiany statusu płatności można dokonać po kliknięciu na Zmień status (nr. 11 na rysunku nr. 1) w sekcji Płatności i wybraniu nowego statusu.

Statusy płatności na karcie zamówienia

Płatności elektroniczne operator może zdefiniować w Menu [ Sklep ] → Konfiguracja [ Metody płatności ].

Płatność elektroniczna może przyjmować cztery statusy niepotwierdzona, zakończona, anulowana, odrzucona.

Na karcie płatności prezentowane są wszystkie operacje związane z próbami (udanymi lub nie) opłacenia zamówienia.

Każda operacja płatności rozpoczyna się od nazwy rodzaju płatności oraz od podmiotu odpowiedzialnego za operację w nawiasie. W tej samej linii prezentowana jest w nawiasie data operacji.

Kolejnymi danymi są:

  • Wartość - wartość, która została zapłacona w tej transakcji (zamówienie może zostać opłacone w więcej niż jedna transakcjach)
  • Status - status transakcji w systemie WAPRO B2B. Możliwymi statusami są: niepotwierdzona, zakończona, anulowana, odrzucona
  • Status dostawcy - dostawca odpowiedzialny za transakcję przysyła swój własny status, który jest w tym miejscu widoczny. Ze względu na to, że nie zawsze przysłany status jest czytelny dla operatora wartość jego jest tłumaczona i prezentowana, jako Status opisany powyżej
  • Nr transakcji - numer transakcji po stronie systemu WAPRO B2B
  • Nr transakcji dostawcy - numer transakcji dostarczony przez dostawcę odpowiedzialnego za tą transakcję
  • Opis - opis dostarczany przez dostawcę usługi płatności elektronicznej

Status zamówienia

Operator może zmieniać statusy zamówienia, jeżeli zamówienie wcześniej nie otrzymało statusu zakończone lub anulowane.

Rys. 7

Przejścia pomiędzy statusami zdefiniowane są w Menu [ Sklep ] → Konfiguracja [ Proces zakupowy ]

W panelu statusu zamówienia na samej górze prezentowany jest aktualny status (nr. 1 na rysunku nr. 7), data jego pojawienia się (nr. 2 na rysunku nr. 7) oraz informacja, kto dokonał przejścia na ten status (nr. 3 na rysunku nr. 7).

Po kliknięciu na przycisk Zobacz pełną historię/Ukryj pełną historię (nr. 5 na rysunku nr. 7) możliwe jest przejrzenie całej historii (nr. 4 na rysunku nr. 7) zmian statusów zamówienia (nazwy statusów, daty zmiany statusu, dane operatora odpowiedzialnego za dokonanie zmiany oraz komentarz jeżeli został wprowadzony)

Zmiana statusu zamówienia

Operator może zmienić status zamówienia klikając na przycisk Zmień status (nr. 9 na rysunku nr. 1) koło aktualnego statusu zamówienia.

Po kliknięciu pojawia się lista dostępnych okno, na którym można z listy dostępnych (nr. 2 na rysunku nr. 8) wybrać nowy status oraz wprowadzić opcjonalny komentarz (nr. 3 na rysunku nr. 8). Zmianę zatwierdzamy przyciskiem Zapisz.

Rys. 8

Zobacz także

©2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.